top of page

Në një skenar të mundshëm më të mirë
A do të jetë e suksesshme shtytja kundërshtuese e themelimit politik të Kosovës për një qeveri të re?Pas një takimi me deputetët e partisë, kreu i grupit parlamentar të LDK-së Arben Gashi tha se ata kanë mbështetjen e të paktën 64 deputetëve të parlamentit me 120 vende të Kosovës. Pasi të kenë zyrtarizuar marrëveshjet e koalicionit në ditët e ardhshme, LDK do t'i kërkojë parlamentit të mbajë një seancë të jashtëzakonshme për të votuar për qeverinë e re.

LDK ka vendosur të emërojë Avdullah Hoti për Kryeministër, pasi Presidenti Hashim Thaçi njoftoi se kishte kërkuar zyrtarisht LDK-në të përpiqet të formojë një qeveri të re.Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), partia e dytë më e madhe e vendit, ka deklaruar se ata kanë votat për të formuar një qeveri të re.

Duke folur teknikisht, kjo do të varet nga negociatat midis aleatëve të mundshëm gjatë kësaj jave. Sidoqoftë, ka pak shanse që LDK të dështojë në sigurimin e 61 votave të nevojshme në parlament.

Me asnjë marrëveshje koalicioni të nënshkruar, numri i votave në mbështetje të një qeverie Hoti është i paqartë pse. LDK ka 28 deputetë, tre prej të cilëve, duke përfshirë deputetin më të votuar të LDK-së, Vjosa Osmani votuan kundër partisë së tyre kur rrëzuan Qeverinë Kurti. Partia e ish kryeministrit Ramush Haradinaj AAK ka 13 deputetë dhe ata janë pajtuar joformalisht me LDK për të formuar një koalicion. Partia NISMA ka konfirmuar gjithashtu pjesëmarrjen në koalicion me 4 deputetët e saj. Partia e biznesmenit Behgjet Pacolli AKR nuk ka vendosur ende nëse 2 deputetët e saj do të mbështesin qeverinë e udhëhequr nga LDK. Lista Serbe ka pranuar në mënyrë informale të japë 10 votat e saj dhe të jetë pjesë e qeverisë. Partitë e 9 deputetëve të tjerë të pakicave kanë thënë që duan një qeveri të re në vend të zgjedhjeve, por nuk është e qartë nëse ata do të votojnë të gjithë.

Për të rrumbullakuar numrat: LDK 28, AAK 13, Nisma 4, Lista Serbe 10, pakicat e tjera 9 dhe AKR 2, gjithsej 66 vota. PDK (24 MP) ka deklaruar se do të mbetet në opozitë, dhe në rrethana normale nuk duhet të mbështesë qeverinë e re. Partia më e madhe LVV ka 30 deputetë, përfshirë një deputet të ri nga partia e pakicave të Egjiptasve.

Në një skenar të mundshëm më të mirë, qeveria Hoti do të merrte 66 vota, më shumë sesa 61 të nevojshme. Sidoqoftë, Gashi i LDK-së tha sot se ata kanë siguruar 64 vota, që ndoshta do të thotë se ata nuk kanë numëruar 2 vota të mundshme nga partia e Pacollit. Kjo gjithashtu do të sugjeronte që 3 deputetët e LDK-së që votuan kundër heqjes së Qeverisë Kurti tani do të votojnë për qeverinë e re. Skenarët e tjerë mund të ndryshojnë në varësi të zhvillimeve politike në vend, dhe aftësive të bisedimeve të Avdullah Hoti.

Kush është Avdullah Hoti, kandidati për Kryeministër?

LDK kandidon në zgjedhjet e fundit tetor 2019 me Vjosa Osmani si kandidate për kryeministër. Një politikan i ri dhe i freskët, Osmani mori një 176,016 vota mahnitëse, vetëm rreth tetë mijë vota më pak se politikani më i votuar në Kosovë, Albin Kurti. I ndryshëm nga Osmani, Hoti është një besimtar i liderit të LDK-së Isa Mustafa dhe rojes së vjetër të partisë. Hoti arriti të marrë 26.094 vota në zgjedhjet e fundit, në kontrast të qartë jo vetëm Osmani, por edhe politikanët e tjerë të rinj të LDK-së.

43 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page