top of page

Në Barking duhet të ketë diçka në ujë...


Barking: Bashkia që është shtëpi për një shumëllojshmëri të famshëm.

Në Barking duhet të ketë diçka në ujë.

Ka kaq shumë që mund të themi për bashkinë e shkëlqyer të Londrës Lindore të Barking dhe Dagenham. Bashkia e krijuar nga termi brilant “Barking i çmendur”, bashkia për të cilën shumë do të thoshin është në Essex, kur të gjithë e dimë se është në Londër. Bashkia që është shtëpi për një shumëllojshmëri të famshëm. Nga aktorët deri tek eksploruesit, futbollet e deri tek komedianët, këtu janë fytyrat e famshme të Barking dhe Dagenham.

1. Bobby Moore


Kapiteni i Anglisë, Bobby Moore duke shfaqur trofeun e Kupës së Botës ndërsa u mbajt nga kolegët e tij në Angli pas fitores së tyre 4-2 kundër Gjermanisë Perëndimore në 30 korrik 1966

Bobby Moore, një thesar kombëtar. Dikur i njohur si Robert Frederick Chelsea Moore OBE, por që njihet zakonisht si i madhi Bobby Moore, ky superyll sportiv njihej dhe ishte akoma, njihet si një nga mbrojtësit më të mëdhenj të të gjitha kohërave. Në vetëm gjashtëmbëdhjetë vjeç, Moore iu bashkua West Ham United në 1956, dhe pjesa tjetër ishte histori. Ai u njoh gjerësisht si lojtari më i mirë i West Ham, dhe vazhdoi të bëhej kapiteni i Anglisë në moshën 23 vjeç. Kjo ndodhte sigurisht në Barking, kua ia lindi, ku ai ndoqi dhe luajti futboll për Shkollën Fillore Westbury. Moore konsiderohet një nga Britanikët më të mëdhenj të të gjitha kohërave, nga Barking. Ai për fat të keq ndërroi jetë në vitin 1993 në moshën 53 vjeç, pasi kontraktoi kancerin. Por trashëgimia e tij vazhdon të jetojë, me fondin The Bobby Moore e mbledh fondet për kancerin në emrin e tij. Trashëgimia e tij gjithashtu vazhdon të jetojë atje ku filluan të gjitha - në Barking. Shkoni në 43 Xhennete Waverley, ku do të gjeni një pllakë blu për të shënuar shtëpinë e fëmijërisë, ku u shfaq një superyll sportiv.

2. Stacey Solomon


Stacey nuk është asnjë i huaj në qytetin e saj të lindjes Dagenham (Imazhi: Ian West / PA Wire)

Ylli fitoi popullaritetin pasi erdhi e gjashta në X-Factor, duke vazhduar të fitojë Unë jam një njeri i famshëm ... Më largo! dhe duke u bërë një paneliste e rregullt e mysafirëve mbi Loose Women. I dashuri i saj afatgjatë është ylli i ish-Eastenders Joe Swash, i cili vazhdoi të fitojë Dancing On Ice këtë vit. Dhe ju e dini cila është pjesa më e mirë? Guess ku Stacey mori veshjen e saj për në finale? Tregu Dagenham, njëzet quid.

3. Ross Kemp


Kush e dinte që Grant Mitchell kishte një jetë të mëparshme në Barking? (Imazhi: Twofour)

Megjithëse ai e quajti Albert Square në shtëpinë e tij për shumë vite, rrugëtimi i Ross Kemp filloi në Barking. Ne do të dëshironim të thonim që në Barking i dhanë yllit të ish-Eastenders emrin që tashmë është në të gjithë botën me forcën dhe inteligjencën për të kërkuar Pirates, për të eksploruar krimin në Kongo dhe për t'u nisur për në Afganistan në dokumentarët e tij sfidues.

4. Meghan McKenna


Ylli i Real TV filloi karrierën muzikore pasi fitoi The X Factor: Celebrity vitin e kaluar. Ju me siguri do ta njihni këtë zonjë bukuroshe nga një prej shumë shfaqjeve televizive realiste në të cilën ka luajtur me yje. Ylli u pikas në shkollë ndërsa ishte rritur në Barking, por ajo ka vazhduar të jetë jashtëzakonisht e suksesshme, duke marrë karrierën e saj nga forca në forcë në një numër drejtimesh. Njerëzit shpesh harrojnë se McKenna arriti në gjysmë-finale në Got Talent të Britanisë, si pjesë e dyshes muzikore Harmony. Ajo gjithashtu prezantoi në një episod të E vetmja rrugë është Essex. Por nuk kaloi deri kur McKenna u bashkua me Ex On The Beach ajo me të vërtetë filloi të tërheqë vërtet vëmendjen e shikuesve, duke shkaktuar sakatim në vilën e TV realitet. Ajo u bë e njohur për tundimet dhe qëndrimin e saj, diçka që e mori atë një paralajmërim zyrtar ndërsa ishte në Shtëpinë e famshëm të Big Brother në 2016. Ylli pastaj e ndryshoi atë krejtësisht të papritur, duke udhëtuar në Nashville për të filluar një karrierë muzikore të një vendi në serinë e saj të realitetit. Ajo lëshoi ​​një album i cili arriti kulmin në numrin katër në tabelën e vendit në Mbretërinë e Bashkuar, dhe vazhdoi të fitojë The X Factor: Celebrity në 2019. Jo keq për vetëm 27-vjeçare. Kjo vajzë nga Barking!

5. Nick Frost


Aktori i komedisë pati një fillim të ndërlikuar në jetë në Dagenham (Imazh: PA)

Jeni i sigurt për ta njohur këtë fytyrë miqësore, megjithëse mund të duket e çuditshme të mos e shihni atë pranë partnerit të tij të aktrimit në krim, Simon Pegg. Ylli i dyshes në komeditë ikonike Shaun of the Dead dhe Hot Fuzz. Z. Frost nuk pati përvojën më të madhe duke u rritur në Dagenham, me biznesin e projektimit të këtij babi që po bëhej i papjekur dhe nëna e tij iu dorëzua abuzimit me alkoolin që çoi në vdekjen e saj të hershme. Por Frost nuk e ka lënë të fillojë në jetë këtë trishtim, dhe e ka vazhduar atë të bëhet një nga burimet më të dashura të të qeshurës në Britani.

6. Sara Pascoe


Kjo komike dhe aktore sigurisht që mori trurin e saj duke u rritur në Barking. Kjo vajzë nga Dagenham ka marrë skenën e komedisë në Mbretërinë e Bashkuar nga stuhia. Do ta keni shikuar atë në një nga shfaqjet e mëdha të paneleve televizive, qofshin 8 nga 10 mace, talleni javën, a do të gënjej për ju ose do kisha lajme për ju. Ajo gjithashtu ka vazhduar të veprojë në shfaqje të shumta dhe të botojë librat e saj. siç janë 'Paratë e fuqisë seksuale'. Sigurisht i gjithë ky talent dhe njohuri vjen nga ndjekja e shkollës gjithëpërfshirëse Eastbury në bashkinë e fuqisë së trurit - Barking.

7. John Terry


Ish kapiteni i Chelsea tani jeton në Surrey (Imazhi: Sebastian Frej / MB Media / Getty Images)

Një tjetër superyll i madh i futbollit, John Terry ka luajtur (dhe kapitenuar) disa nga klubet më të mëdha të futbollit. Por kush e dinte udhëtimin e tij se filloi në Barking? Terry gjithashtu ndoqi Shkollën Gjithëpërfshirëse Eastbury në Barking dhe luajti për ekipin vendor të ligës së së Dielës Senrab. Ky ekip gjithashtu paraqiti një numër lojtarësh të ardhshëm të Ligës Premier, si Sol Campbell, Jermain Defoe, Bobby Zamora, Ledley King dhe Jlloyd Samuel. Në Barking duhet të ketë diçka në ujë.

38 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page