top of page

NË APOGJEUN E…
Poezi nga Kozma GjergjiNË APOLONI


Turistë e vizitorë të shumtë

Ndalin gjatë

Në mjediset me statuja

Nudo,

Pa krahë,

Pa fytyrë,

Pa kokë…

I prekin me kuriozitet

Dhe bëjnë foto,

I përkëdhelin e bashkëbisedojnë

Si t'i kenë të afërm e miq,

Mbase ngaqë ndjehen

Pjesë dhe vazhdim

I të njëjtit dëmtim.PJEKURIA


Në apogjeun

E rrugës së vetë

Dielli

I përqarkon

Më mirë sendet,

Sheh më thellë

Dhe ngroh e shkëlqen

Më tepër.NDËSHKIM


Ndëshkim

Të dëgjosh mburrjet

E kallirit mustaqelli pa bukë

Që është më i larti

Dhe ka miqësi me qiellin.

Të dëgjosh

Vidhin e krekosur

Se vetëm tek ai

Korbat ngrenë dashurinë.

Të dëgjosh

Gomarin të gomaroi

Si më i dituri

Për të pallur e palluar…DHIMBJE


Për ditë fusha

Ngrihet mal

E bie përmbysë

Në varre të rinj.

Hapësira si shami

Pikëllimi…HESHTIN FABRIKAT


Heshtin fabrikat e punës

Të partive gjëmojnë,

Artikuj vreri, gënjeshtrash

Me bollëk prodhojnë…KALLINJTË


Rënduar nën ëmbëlsinë e kokrrave

Kallinjtë si myzeqarët në valle lëkunden

E para tokës mëmë me nderim përkulen.

(Nga cikli i botuar në revistën "Nëntori 1982)MILITANTËT


Disa u bën të rëndësishmë

Si fishekë

Me barutin e urrejtjes,

Të tjerë

Si njerëz të gurëve

Me të cilët

Goditën

Kundërshtarët politikë,

Ndërtuan pa leje

Dhe ngritën biznese.TË HUMBA…


Të humba dhe mbeta

Si natë e braktisur nga yjet.

Teksa të mendoj

I lë sytë të verbohen në

Vetëtimat e hireve të tua.

Të humba…

Çibuku i trishtimit

Tymos tepër hidhur.EMIGRANT


Fjalë që do të thotë:

Klithmë sirene,

Puthje e gjatë,

Ankth,

Hartë djerse mbi shpinë…LAJKA


Në buzë ka mjaltin,

Në zemër helmin.PUTHJA


Edhe vulë e dashurisë,

Edhe maskë e hipokrizisë.DALLGËT


Ç'potere bëjnë

Në cektësi!!!SHIU


Kolona zanore

E melankolis

Për diçka që iku

Pa kthim.MIQËSIA


U thye befas

Si gota e çmuar.

Tani ndjehem si

Llampë neoni e djegur

Në një koridor bosh.MREKULLIA


Vetëm

Demokracia jonë

E zbuloi

Mrekullinë

Sesi të bëhesh

Pasanik pa rrogë.


Kozma Gjergji.

97 views6 comments

6 Comments


Kozma Gjergji
Kozma Gjergji
May 31, 2022

Pamvarësisht pengesës në tabletë, s'kishte sesi të mos shprehej për poezitë edhe një mik e artist tjetër i vëmendshëm dhe me shpirt të ndjeshëm e solidar si z.Sotir Athanasi. Shkëmbimet e konsideratave dhe mendimeve për krijimet midis kolegësh janë si ato rrymat e ngrohta të Golfstrimit, që dhe në dimrin e ftohtë nordik bëjnë të çelin trëndafilat.

Ju faleminderit, K.Gjergji.

Like

sotir.mimi
sotir.mimi
May 31, 2022

Xingografia:

I nderuari Kozma lexova me kënaqësi thuajse i pari ciklin tënd tejet orgjinal me poezi të bukura e shumë të ndjera. Por tableti nuk më punon mirë dhe kur përpiqem t'a hedh shkrimin në poziconin e duhur opinion, nuk bindet me tipota. Sidoqoftë, i bashkangjitem mikut tonë Prof.dr.Eshrefit dhe Poetit të spikatur Myslymit. Jam shumë entusiast në ato që shkruan dhe harmonizon idetë me figurat artistike. Urime të përzemërta. / Xing./ Athinë,


Like

Kozma Gjergji
Kozma Gjergji
May 28, 2022

Miku im Myslim, ju falenderoj nga zemra për impenjimin dhe gjykimet thellësisht

profesionale e dashamirëse rreth poezive të këtij cikli. Jeni tepër i saktë për gjithçka shprehni,

se në këtë drejtim, veç kulturës e talentit ju ka ndihmuar edhe njohja e miqësia jonë shumë

e hershme, e cila nuk e di në do të çmallet ndonjëherë.

Ju uroj të keni kurdoherë befasi në krijimtari! Me nderime e respekt, K.Gjergji.

Like

Kozma Gjergji
Kozma Gjergji
May 28, 2022

I fortërespekruari Profesor Doktor Eshref Ymeri, ju përshëndes!

Komenti vlerësues dhe analiza ekstrakt nga Ju rreth poezive më erdhën si shtrëngim dore e përqafim tepër miqësor. Njëkohësisht më gëzojnë e nxitin për avancime, sepse ashtu siç e thotë dhe miku im Myslimi është krejt ndryshe kur krijimet skanohen nga studiues e intelektual të shquar. Ju falenderoj me mirënjohje të thellë i nderuari Profesor Eshrefi për angazhimin dhe mendimet tejet të çmuara për mua!

Me konsideratë të veçantë, K.Gjergji.

Like

I nderuar poeti K. GJERGJI! Nder i madh per Ju dhe per ne miqte e tu, angazhimi dhe vleresimi me superlativa nga nje personalitet i shquar i letrave shqipe si Prof. dr. Eshref Ymeri

per poezite, "HESHTIN FABRIKAT" dhe "MREKULLIA". No koment.

Do te shtoja ne planin artistik, poeti Gjergji eshte nje poet autentik, origjinal, eshte vetvetja.

I konsiliduar ne stilin e tij .

Te kujtojme p. sh. poezite: " NE APOLONI", "LAJKA", " PUTHJA", "DALLGET", " KALLINJTE" etj.

Urime, arritje te reja. Perqafime, Myslim Maska, Athine.


Like

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page