top of page

Muzika më përloti menjëherë


Më kujtoi këngën bizantine të përzier me bluz


Para pak ditësh një nga gazetat më në zë britanike vuri në pah një titull sa interesant aq dhe domethënës kur bëhet fjalë për traditën shqiptare. Autori është një polak që ka udhëtuar në rreth 17 vende dhe në udhëtimin në Shqipëri, Jacob Mikanowski, shkruan: 'Muzika më përloti': dashurohem me Shqipërinë“ (The Guardian, 18 May 2023).

Mikanowski shkruan „Doli se ky ishte një nga bunkerët e shumtë të Enver Hoxhës, i ndërtuar në rast sulmi bërthamor – vetëm ky ishte ribërë në një instalacion të mrekullueshëm

të artit të tingullit, me një lloj muzike që nuk e kisha dëgjuar kurrë – apo dëgjuar – të quajtur saze, është një formë e lashtë, vendase në kullotat e larta shkëmbore të Shqipërisë së Jugut. Këngët e saj – shumë prej të cilave janë vajtime për të larguarit – përbëhen nga melodi të mprehta dhe të forta të kënduara në mënyrë polifonike nën shoqërimin e një violine, klarinete dhe lahutë. Më kujtoi këngën bizantine të përzier me bluz, dhe më përloti menjëherë. Kur dola në dritë, u ndjeva edhe një herë mirënjohës që pata mundësinë të vizitoja këtë vend të historisë nyje, mikpritjes së pakufishme dhe surprizave të pafundme.“

14 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page