top of page

Mot ekstrem në Mbretëri të Bashkuar
Zyra e Metologjisë në Mbretërinë e Bashkuar lëshoi ​​paralajmërimin e saj më të ashpër për nxehtësinë javën e ardhshme, duke parashikuar se temperaturat mund të arrijnë 40 gradë Celsius (104 Fahrenheit) për herë të parë.

Nxehtësia ekstreme mund të çojë në ndërprerje të energjisë elektrike, fluturime të anuluara dhe mund të jetë rrezik për jetën, ndërkohë që i ashtuquajturi paralajmërim Red Extreme është në fuqi në pjesë të Anglisë jugore të hënën dhe të martën. Është një kujtesë e rreziqeve që vijnë nga ndryshimi i klimës.

Mediat njoftojnë prej ditësh se temeperaturat entë hënës 18 Korrik 2022 dhe të një dite më pas do të kapin dhe shifra të pashënuara më parë. Ato do të kapin deri shifrën 40. kjo quhet temperaturë mjaft e ;artë për Londrën, sidomos në zonat e betonuara.

Si pasojë, dy vite më parë parashikuesit në Mbretërinë e Bashkuar kryen një eksperiment se si do të dukej klima dhe moti në vitin 2050. Kriza klimatike po e shtyn motin ekstrem në të gjithë botën dhe temperaturat në gjerësinë gjeografike veriore kanë qenë veçanërisht të ndjeshëm ndaj këtyre ndryshimeve, shkruan CNN.

Kështu meteorologët në Mbretërinë e Bashkuar iu drejtuan modeleve të klimës me rreze të gjatë në verën e vitit 2020 për të parë se çfarë temperaturat do të parashikonin për tre dekada më pas. Simon Leeo një shkencëtar në Universitetin Columbia në Nju Jork, vuri në dukje ngjashmërinë e habitshme midis perspektivës së vitit 2050 dhe parashikimit për fillimin e javës së ardhshme në Mbretërinë e Bashkuar.

“Sot parashikimi për të martën është pothuajse indentik me pjesë të mëdha të vendit. Ajo që do të vijë të martën na jep një pasqyrtë për të ardhmen”, shkroi ai. Temperaturat parashikohen të jenë 10 deri në 15 gradë më të ngrohta se normalja në fillim të javës së ardhshme në Mbretërinë e Bashkuar. Maksimalet mund t’i afrohen 40 gradë Celsius. Temperatura më e nxehtë e vendit e matur ndonjëherë ishte 38.7 gradë Celsius në Kopshtin Botanik të Kembrixhit në vitin 2019.

Pra për herë të parë ndonjëherë, pikave tw caktuara në Mbretërinë e Bashkuar u është dhënë një temperaturë maksimale prej 40 gradë Celsius (104 gradë Fahrenheit) nga Zyra Metologjike e Mbretërisë së Bashkuar për të martën. Rekordi më i lartë i të gjitha kohërave për të gjithë Anglinë është 38.7 gradë Celsius (101.7 gradë Fahrenheit), i vendosur në Kembrixh në korrik 2019, sipas Zyrës Met.

“Ndryshimi i klimës ka ndikuar tashmë në gjasat e ekstremeve të temperaturës në Mbretërinë e Bashkuar,” tha në një deklaratë Nikos Christidis, shkencëtar i atribuimit të klimës në Zyrën Met. “Shanset për të parë 40°C ditë në MB mund të jenë 10 herë më të mundshme në klimën aktuale sesa në një klimë natyrore të pandikuar nga ndikimi njerëzor.”

Ka një shans 50% që temperaturat të mund të rriten mbi 40 gradë dhe 80% që të thyhen rekordet, sipas Paul Gundersen, shefi meteorolog i agjencisë. Temperatura e mëparshme më e lartë e regjistruar në vend ishte 38.7 gradë Celsius (101.66 Fahrenheit) në Kopshtin Botanik të Kembrixhit në korrik 2019.

“Edhe si një shkencëtar i klimës që studion këto gjëra, kjo është e frikshme. Kjo ndihet e vërtetë”, tha Hannah Cloke, studiuese e rreziqeve natyrore në Universitetin e Reading. “Në fillim të javës isha i shqetësuar se peshku im i artë po nxehej shumë. Tani jam i shqetësuar për mbijetesën e familjes sime dhe fqinjëve të mi.”

22 views0 comments

Commentaires


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page