Mos më ngushëllo


  Poezi nga Zejnepe Alili – Rexhepi


  Mos më ngushëllo


  Ecim gjurmëve të kohës,

  të prira nga thundra kuajsh të tërbuar

  që verbërisht ndiqen deri në fitore.

  Ecim lodhshëm shtigjeve

  që se mundin plogështinë,

  s’e mposhtin trishtimin e shekujve.

  Ecim të tronditur:

  ti , unë , ai…

  si valë të rrëmbyeshme lumi.

  Atëherë... e tani!

  Vatra të braktisura...

  sy të shterrur, shpirtëra të venitur,

  viktima të kohës pa gjurmë.

  Me ç’forcë ecim në hap me kohën?!


  Gjaku trengjyrësh


  Pranvera erdhi e zbehtë,

  pa gjallëri ishte moti...

  këmbëkryq s’u ula në fron

  e bindur në gjakun blu,

  simbol qetësie e bardha...

  i kuq qe turpi që gëlltitëm

  në thërrime buke, dekada nën hije.

  Çmendurisht më gërryen dyshimi...

  Jo, bekona Zot!

  Karpatet s’janë djepi ynë,

  ne jemi fis I-lirë,

  në dej na valon gjaku i kuq

  vrullshëm e ndjejmë në kapilar,

  emrin Alban apo Shqiptar.


  Udhëtim nëpër shekuj


  Në hartat e çara nga varfëria,

  shtrihen copëtimet ilire

  kafshuar nga gjarpërinjtë e gjakut!

  Sa të tmerrshme qenë zgjimet e kombit,

  të thyera imazhet e dritës,

  shkretëtirave ku e pashuar është etja.

  Mos më zhdukni gjeografinë o të marrë,

  as harqet e urave që lidhin miqësi

  Për një fron nga Londra, Parisi...

  në konkurset e Evropës m’u mposht fisi!

  Që atëherë, tonat rrënkime

  mbajnë dhembjen e shekujve:

  në gaz lotsjellës notonte Kosova,

  Shqipëria tretej në hijen e vetëshkatërrimit

  që Tetova... Dibra e Çamëria, të luten për mëkatet.

  O ju që kuptoni gjuhën time!

  Më falni hartën e lashtë të krenarisë

  kur joshëse e madhështore frymonte Iliria.


  Kurora lirie thurin vashat

  (Dëshmorëve të kombit)

  Më . . . 999 mote rrënkimesh,

  lot gjaku, dhembje e zjarrtë malli...

  Atje, ku ndër shekuj shqipet ngritën kullat

  Se donin fluturimin e lirë lartësive

  e qielli të përmbyste barbarët, dhe

  bajonetat e tyre të përskuqura

  me dashurinë e njomë fëmijërore.

  Lotët e nënave, mallkimet e gjysheve

  qenë vrer trishtimi për shumë jetë

  si hije të stepura shpirtrash të ngujuar.

  Fundi i kësaj bote mizore qe dita e re,

  lulëkuqet e njoma vaditur me gjak,

  kurora dëshmorëve do t’u thuren me mall

  nga vashat me fytyrë kah lindja e diellit,

  atje ku fillon e mbarron së shkruari historia.


  Për nder të Lokes


  Buzë Vardarit sodisja veten...

  Jam pjesë e këtij nënqielli!

  Lumi, eh lumi

  rrjedh si jetë e trazuar

  valë–valë…

  si balli i rrudhur i Lokes

  lodhur pritjeve

  për birin, nipin

  ndarjen kujton

  sa trishtuese...

  Një ftesë për varrin e panjohur

  këndeve të Evropës,

  ku tretet dashuria

  për dheun, gjuhën,

  nderin e Lokes.

  Na mori lumi,

  me valët e trazuara si jeta!


  Kalimtarët e heshtur


  Vit i mbrapshtë...,

  si ëndërr shtegtare,

  shekull trishtues

  në dhembjen që shpërndan

  mbi tragjikën njerëzore.

  Lot malli e dashurie,

  portrete shqiptare,

  klithje çmendurie,

  kur kujtimet shterren

  si hije nate në ndërrim

  në valë jete përpëliten

  zogjtë e mallit në pakthim.

  Njerëzit heshtin nga lodhja,

  në fole të vjetër shuajnë zjarrin,

  i tret e i josh ardhmëria...

  me sy dashurie presin diellin.


  Shpirti i të burgosurit


  Jeta lëngon mbërthyer në pranga

  Në kullën me katrorë të gurëzuar

  Aty ku deshën të burgosin dhe shpirtin

  Të mjerët gjakpirës të etshëm

  Prenë shtigjet e mallit për liri

  Pranguar në kthinat e kullës së hekurt

  Shpirti zvarritet për një rreze pas grilave

  E dhembja skalitet në relikt historie

  Telat e kafazit shkrihen nga zjarri i lotit

  Dashuria pas pak i zbut vuajtjet

  Flladi i lirisë miklon shpirtrat e përvuajtur

  Ditët marrin ngjyrën e diellit

  Sa madhështore dhe e dashur bëhet jeta

  5 views

  Shkrimet e fundit