top of page

Mos e kurseni Shqipërinë pas Pandemisë


Mos e kurseni Shqipërinë pas pandemisë

Mos e kurseni Shqipërinë pas pandemisë


Nga Flija tradicionale shqiptare e gatuar në thëngjill e deri tek “qengji i pjekur më i mirë që kam shijuar ndonjëherë”, Rick Stein e ka shpjeguar rrugën e tij nga Venecia në Stamboll.


Kur ai nisi rrugën e tij nga Venecia për në Stamboll, Rick Stein me siguri nuk po mendonte makina lluksoze, por thjesht një udhëtim mushkash në kërkim të djathit dhe një udhëtim turistik të lodhur e plot me nerva. Sidoqoftë udhëtimi i Rick Stein: Nga Venecia në Stamboll, mbetet udhëtimi rrugor i një të dashuruari ndaj të ushqimit nëpër tokat që dikur ishin pjesë e Perandorisë Bizantine.

“Unë nuk jam historian; Unë jam një kuzhinier, por më pëlqen shumë kultura e artë e Perandorisë Bizantine. Unë kap dhe krahasoj copa të historisë këtu dhe atje, por, në thelb, është fjala për ushqimin,” thotë Stein, ndërsa flet për një udhëtim nëpër vendet që ai i njeh mirë (Greqi, Turqi, Itali) - dhe vendet ku ai nuk ka qenë kurrë më parë (Shqipëri, Kroaci).

Mjaft ushqime deti të shijshme, si në ato që ai ha gjatë rrugës ashtu edhe në pjatat që gatuan. Por ka edhe takime të mahnitshme me kuzhinierët vendas, siç është kuzhinieri shqiptar dhe gruaja e tij që gatuajnë një tiganisje tradicionale shqiptare. Në një episod, djali i tij bashkohet me Jack Stein dhe dyshja ndërmarrin një udhëtim imagjinar e tejet tërheqës, me gomarë dhe me mushka, në kërkim të djathit lokal dhe ushqimit tjetër më të mirë natyral.


Djathi shqiptar

Kur Stein shkon në Shqipëri, ai nuk është i sigurt se çfarë do të gjejë. "Unë nuk e di nëse ushqimi do të jetë i mirë apo do të jetë i frikshëm," thotë ai për një tokë që jetoi nën komunizëm të rreptë deri në fillim të viteve '90. Por së bashku me disa ngarje që shkaktojnë frikë ("Unë as nuk i hapja sytë. Unë i kisha varrosur midis gjunjëve!", Thotë Stein Jack i hypur në një mushkë, të cilën po e mban në një pjesë të udhëtimit) dhe madje edhe një udhëtim me mushkën në male në kërkim të barinjve që prodhojnë djathë, vërteton se ka shumë për të zbuluar në pjesën e përparme të ushqimit. Stein viziton një restorant në veri të Shqipërisë të drejtuar nga një kuzhinier i quajtur Altin Prenga, i cili ka një reputacion për vetë-mjaftueshmëri. Jufka, një nga pjatat më të njohura të restorantit (pulë me makarona të fermentuar), ekziston mundësia që të provoni një tiganisje tradicionale, flije, të gatuar nga gruaja e Prengas. Një furrë e thjeshtë - e bërë zakonisht me miell, ujë etj. dhe kripë, nganjëherë me gjalpë dhe / ose kos të shtuar - shtohet një shtresë në një kohë në një tigan të rrumbullakët, me secilën shtresë të krehur me krem ​​ose gjalpë pasi të gatuhet. Flija, e gatuar tradicionalisht nën një kapak të lakuar të mbuluar me qymyr, mund të duhet disa orë për të bërë. (Nëse dëshironi ta jepni) një provë, provoni këtë recetë për një version në shtëpi, të bërë nën një skarë.)

Udhëtimi i mëtutjeshëm ngarë sipër mushkës zbulon më tej gjithashtu, atë që Rick Stein e përshkruan me kënaqësi të madhe si "qengji i artë, i ëmbël, pak i tymosur në pjekje", plus djathë të bërë nga qumështi me fruta magjike nga pemët, nga barinjtë shqiptarë. Mos e kurseni Shqipërinë pas pandemisë. Është më e pastra dhe më e bukura dhe më e virgjëra natyrë e Botës. Ajo është ende organike dhe natyrale në jo pak raste.

Shënim sqarues: Christopher Richard "Rick" Stein, CBE është një kuzhinier i famshëm anglez, restaurator dhe prezantues televiziv. Së bashku me partnerin e biznesit Jill Stein ai ka drejtuar hotelin dhe biznesin e restoranteve Stein në Mbretërinë e Bashkuar për më shumë se dyzet vjet.

73 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page