top of page

MONOPATET E JETËS


Monopatet e jetes

Nga Fleta Snalla Satka


Gjithe bota zien,ne nje kazan Por ne shqiperi,mjerimi ka rene Mjer ata,qe ne kurbet,shkojne e punojne Dhe ne xhep,asnje dyshke s'kane lene

Se koha kalon,kur thoshte gjyshi im Dhe gjithmon i ri,nuk do te jesh' Si do te besh ti,ne te shkreten pleqeri Kur as per kafe leke,nuk do kesh'

C'a thote gjyshi,flisja me veten Dhe qeshja,kur gjyshi bisedonte Por erdhi dita,i pashe me syte e mi Ato qe gjyshi,na mesonte...

Jane dy pleq,ne lagjen time Sa brodhen e jetuan,por'si zengjin' Tregojne fotografite,me lot ne sy Qe s'menduan kurre,per pleqerine...

Aty mendova gjyshin kur thoshte Se pleqeria,eshte femijeri e dyte Prandaj kur punoni,lini pak me'njane O te mjere, ju hapni syte

Do te thoni ju se s'ka leke per buke Dhe jo per te lene,me'njane Por kur ke,duhet te besh kujdes Se kur s'ke,e ke te humbur davane

Monopatet e jetes,jane te lodhshme Te ecesh dhe ne fund te fitosh Balancin vendos,ne zemer e ne mendje Por me mendje gjithmon te veprosh


43 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page