Mjafton një kafe për të përkujtuar


Mjafton një kafe për të përkujtuar


Mjafton një kafe, një bisedë dhe një rikujtim i ditëve plot zell dhe angazhim. Në Elbasan në prani të të gjithë drejtuesve në kohë e vite të ndryshme të Shoqatës Patriotike, Atdhetare „Çamëria është përkujtuar udha e saj. Një nga kryetarët e kësaj shoqate intelektuali Daman Sinani shkruan:


Mundesia me e madhe per te kujtuar themelimin e SHPA.CAMERIA ,perpara 30 vjetesh,ishte nje takim i kryetareve te radhes 1990 deri me sot.. Me i respekt te vecante per njeri tjetrin dhe punen e vecante te secilit duke pire kafene e mbremjes kujtuam e cnuk thame.. Ne ndonje rast edhe kaluam cakun e lejuar te karakterit te secilit duke bere aludime per situaten e sotme ku ndodhet CAMERIA.. Kujtuam punen Titanike 1990-1997 e me pas,kujtuam marrdheniet teje normale dashamirse e nacionaliste per krahinen e Camerise me pushtetin vendor Elbasanas por mbi te gjitha me kontributet e dashamiresine e rralle te vellezerve Elbasanas qe na kane mbeshtetur kudo dhe kurdohere ne cdo aktivitet. U shprehem respekt figurave te vecanta te kryetareve ne vite,individeve te vecante dhe me shume nostalgji figurave te vecanta te vellezerve elbasanas qe zor se mund ti dallosh per nga bindja dhe dashamiresia nga qellimi final i krijimit te kesaj shoqerie... Ata meritojne shume me teper nga cfolem ne dhe ckemi thene nder vite gjithsesi nje MIRNJOHJE NE EMER TE CAMERISE GJAKUT TE DERDHUR NGA GENOCITI I TMERRSHEM I PARA 70-VJETEVE I SHPIRTRAVE TE ATYRE QE NUK RROJNE ME DHE FISNIKERISE TE QYTETAREVE ELBASANAS ME ORIGJINE CAME QE JANE SOT. Elbasani qytet me tradita e popull me mikpritje te vecante per JABANXHITE a MUHAXHIRET,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,nNe CAMERI ne shekuj perdorej nje shprehje sidomos kur dilnin ne PAZAR:.... Fjala e pare pershendetese e domethenese........ELBASAN PAZAR apo XHAMBAZ PAZAR?????Mirenjohje ne vite , ju mbetemi borxhlinj sic na mbetet borxhlinj ne cdo kohe dhe situate POLITIKA E SOTME SHQIPTARE.

30 views0 comments

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif