top of page

Mirësevini Presidenti Ilir Meta në Glasgow

Mediat Skoceze rreth vizitës...

“Mirësevini Presidenti Ilir Meta në Glasgow. Ai mezi po pret vizitën e tij të parë në Parajsë,” shkroi AnnFrances Murray në Twitter mbrëmë. AnnFrances natyrisht është martuar me ish-heroin e kultit kelt, Rudi Vata dhe është nëna e yllit aktual të Celtic Ireland U17, Rocco Vata dhe të gjithë do të jenë në Celtic Park këtë pasdite për ndeshjen e Ligës së Evropës kundër kampionëve hungarezë Ferencvaros, shkruan The Celtic Star.

Rudi dhe Presidenti i vendit të tij janë anëtarë themelues të Klubit Shqiptar të Mbështetësve të Keltëve dhe rrallë ka një fitore keltike që kalon pa Presidentin e Shqipërisë duke mirëpritur rezultatin në mediat sociale. Ai është fotografuar shpesh i veshur me Hoops dhe gjithçka filloi pasi u përplas me një grup tifozësh të Celtic jashtë hotelit të tij në Sarajevë disa vjet më parë. Shpresojmë që Celtic të ftojë Presidentin Ilir Meta në park për të lehtësuar duartrokitjet e të gjithë mbështetjes Celtic në lojë këtë pasdite.


Presidenti shqiptar do të vizitojë Celtic Park për herë të parë pasi ëndrra e një burri shteti super tifoz u realizua më në fund, shkruan gazeta „Daily Record“

Një delegacion nga vendi i Ballkanit pritet në COP26 dhe Hoops diehard Ilir Meta do të jetë në qytet për Ferencvaros.


Ka pasiguri se sa e madhe do të jetë turma e Parkhead të martën pasdite kur Celtic të vazhdojë fushatën e tyre në Europa League. Por vendi do të zbukurohet me një vizitë shtetërore për ndeshjen kundër Ferencvaros - pasi presidenti shqiptar Ilir Meta merr pjesë për herë të parë. Lidhja e tij e dashurisë nga fusha e majtë me të gjitha gjërat Hoops është e njohur, por duke pasur parasysh që drejtimi i vendit të Ballkanit ka përparësi është e kuptueshme pse ai nuk ka qenë në gjendje të marrë pjesë. Por Meta do të jetë në qytet për ndeshjen e Grupit G, e cila ka diçka të pazakontë të fillojë.

Ndeshja u ndryshua nga ndeshja e katërt e Europa League nga UEFA pasi forca policore e Skocisë do të shtrihet në kufirin e tyre për dy javët e para në nëntor për shkak të konferencës klimatike COP26 që po zhvillohet gjithashtu në qytet.

55 views0 comments

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page