top of page

Mirësevini në depresionin CovidDerisa Mbretëria e Bashkuar të heqë mbylljen tërësisht, ne po përballemi me një të ardhme të zymtë.Të dhënat e punësimit të sotëm nga Zyra për Statistika Kombëtare (ONS) konfirmojnë se Mbretëria e Bashkuar ka rënë në një vrimë të zezë ekonomike - dhe përforcon nevojën për t'i dhënë fund bllokimit sa më shpejt të jetë e mundur. Sipas Rob Lyons konvenier i konferencës së Forumit të Ekonomisë së Akademisë së Ideve. Shifrat e titullit janë paksa një "zonë e muzgut" e përshtypjeve mashtruese. Bazuar në Anketën e Forcës së Punës, shkalla e punësimit në Mbretërinë e Bashkuar në tre muaj deri në prill 2020 u vlerësua në 76.4 përqind - që është në të vërtetë 0.3 pikë përqindje më e lartë sesa ishte një vit më parë, por 0,1 pikë përqindje poshtë në atë për tremujorin e mëparshëm. Shkalla e papunësisë për tre muaj deri në prill 2020 ishte vlerësuar në 3.9 përqind, që ishte shumë e ngjashme me atë të tremujorit të kaluar.

Arsyeja pse shifrat e punësimit në Mbretërinë e Bashkuar duken sipërfaqësisht të shëndetshme është sepse qeveria po paguan pagat e miliona njerëzve përmes skemës së saj të ndihmës (furlough), e cila do të përfundojë në tetor. Shikoni diku tjetër në të dhëna, megjithatë, dhe tmerret e vërteta që do të vijnë janë të qarta. Për shembull, numri i njerëzve që pretendojnë përfitime nga papunësia u rrit në prill në mbi dy milion, dhe u rrit me mbi gjysmë milioni në maj, në 2.8million. Numri i përgjithshëm i orëve javore të punës në tre muaj deri në prill 2020 - vetëm gjysma e kësaj periudhe ishte në bllokim - ishte 959.9 milion, duke shënuar një rekord prej 94.2 milion (8.9 përqind) në totalin ekuivalent të tre muajve të vitit të kaluar.

Kjo pasqyron figurën nga shifrat e GDP-së në prill për Mbretërinë e Bashkuar, të publikuara javën e kaluar, sipas Rob Lyons. Ata ishin më shumë se një rekord i thjeshtë. Ata ishin të paparë në tre shekuj të të dhënave ekonomike. Vetëm në prill, prodhimi ekonomik ra me mbi 20 përqind, kryesisht falë masave të bllokimit të vendosura në 23 mars. Në total, prodhimi ekonomik në Mbretërinë e Bashkuar është shembur me një çerek këtë vit. Për ta kuptuar këtë, rekordi mujor i mëparshëm ishte një rënie e njëanshme në prodhimin ekonomik prej 2.2 përqind, falë një feste shtesë bankare në 2002 për jubileun e artë të mbretëreshës, një rënie që u kthye shpejt.

Zhytja aktuale në prodhim ishte e pashmangshme, shprehet Rob Lyons. Në të vërtetë, e vetmja surprizë është se nuk ishte më shumë. Ku po ndodhin 80 për qind të aktivitetit ekonomik në tokë? Shumica prej nesh e kaloi Prillin në arrest virtual shtëpiak, lejohej që të zgjatnim këmbët vetëm një herë në ditë. Dyqanet e ushqimit mënjanë, pothuajse gjithçka tjetër dukej se ishte e mbyllur. Me masat e mbylljes ende të vendosura kryesisht për maj dhe gjysmën e parë të qershorit, ka pak mundësi që ekonomia të rimëkëmbet në çdo kohë së shpejti. Miliona njerëz janë gati të zbulojnë punën që ata janë lodhur pasi nuk ekziston më. OECD vlerëson se ekonomia e Mbretërisë së Bashkuar do të jetë 11.5 përqind më e vogël deri në fund të vitit 2020 sesa në fillim - një rënie edhe më e keqe se Franca (me 11.4 përqind), Italia (11.3 përqind), Spanja (11.1 përqind ), Gjermania (6.6 përqind) dhe SH.B.A. (7.3 përqind). Edhe këto shifra varen nga shmangia e një wave vale të dytë ’të konsiderueshme të infeksionit dhe bllokime të mëtejshme.

Çfarë rrëmuje. Qeveritë e Mbretërisë së Bashkuar - shumë nga rregullat rreth bllokimeve janë shpërndarë në Skoci, Uells dhe Irlandën Veriore - kanë arritur më të keqen nga të gjitha botët e mundshme. "Udhëhequr nga shkenca", nuk u vendosën kufizime të vërteta deri më 16 mars, kur u njoftuan për herë të parë masat për distancimin shoqëror. Pastaj, i përballur nga media dhe presioni politik, dhe i tmerruar nga skenat që shfaqeshin nga spitalet italiane, Mbretëria e Bashkuar u mbyll duke mos dhënë atë këstin e parë të masave në çdo kohë reale për të hyrë në fuqi. Disa studime sugjerojnë tani se epidemia ishte në rënie para bllokimit. Rezultati është një nivel relativisht i lartë i vdekshmërisë, veçanërisht falë mos mbajtjes së koronavirusit jashtë shtëpive të përkujdesjes, i kombinuar me përçarje maksimale ekonomike që është duke u krijuar në hapat e bebeve, shprehet Rob Lyons. Njerëzit e moshuar, më të prekurit nga kjo sëmundje, nuk janë mbrojtur siç duhet. Shumica e vdekjeve në Mbretërinë e Bashkuar janë ende në shtëpi kujdesi. Ndërkohë, të rriturit e rinj - me pak rrezik nga sëmundja dhe që punojnë në mënyrë disproporcionale në pakicë dhe mikpritjen - do të shohin perspektivat e tyre të punës të shtypura.

Këto politika të vështira nuk janë vetëm fajësuese për krizën ekonomike. Edhe Suedia, e cila ka vendosur masa shumë më të lehta sesa gjetkë në Evropë, do të shohë që ekonomia e saj të tkurret ashpër në vitin 2020. Disa nga ato humbje do të kishin ndodhur thjesht sepse njerëzit do të kishin shmangur vullnetarisht udhëtimin për në punë, duke shkuar në pijetore dhe restorante etj. Eksportet janë goditur kur shumë nga ekonomia botërore kanë qenë në bllokim. Disa nga humbjet janë thjesht për shkak të njerëzve të sëmurë, ose u kërkohet të izolohen. Megjithatë, është e vështirë të imagjinohet se si gjërat mund të trajtoheshin më keq. Duke vonuar çdo veprim të rëndësishëm, pastaj duke u zhvendosur në kujdes të tepërt në të dy masat e bllokimit dhe në heqjen e tyre, qeveria ka dënuar mijëra biznese. Sipas The Sunday Times, sources burime të larta thonë se ministrat e kabinetit kanë thënë se "supozimi i tyre kryesor" është se papunësia do të jetë më shumë se dyfish në 4.5 milion në vitin e ardhshëm pasi skema e leshit të financuar nga shteti përfundon".

Ndërkohë, qeveria ka qenë e paralizuar se çfarë të bëjë tjetër. Një çështje e dukshme është udhëzimi që njerëzit duhet të qëndrojnë dy metra larg njëri-tjetrit kur janë në kontakt shoqëror. Kjo do t'i bëjë shumë pijet, restorantet dhe bizneset e tjera të pafonshme, duke pasur parasysh se ata do të jenë në gjendje të akomodojnë vetëm një pjesë të klientëve që ata normalisht. Kjo e bën rihapjen e shkollave, e cila është thelbësore për të lejuar prindërit të kthehen në punë, shumë më e vështirë, gjithashtu. Duke pasur parasysh që edhe Organizata Botërore e Shëndetit beson se distancimi shoqëror prej një metri është i arsyeshëm, duke iu përmbajtur politikës aktuale duket çmenduri. Megjithatë, Johnson, ministri i parë skocez Nicola Sturgeon dhe pjesa tjetër e kanë pikturuar veten në një cep të tillë, për shkak se udhëhiqet nga "shkenca" se ata po e kanë të vështirë të ndryshojnë kursin, shprehet Rob Lyons.

Bllokimi duhet të përfundojë sa më shpejt të jetë e mundur. Siç ka demonstruar me sukses Suedia, masa të ndjeshme për distancimin shoqëror mund të kufizojnë epideminë duke mbajtur një pamje të normalitetit. Siç qëndron, mijëra biznese tashmë janë zhdukur ose do të shemben sapo të ndërpresin kërkesat e qeverisë. Mijëra të tjerë do të bashkohen me ta nëse nuk ndryshojmë kursin menjëherë - dhe miliona njerëz do të lihen pa punë dhe të varfëruar.

19 views0 comments

Comentários


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page