top of page

Mirënjohja paska gravitet


Diamanta Zalta

DY FJALE PER NJE PERKTHYES TE PERKRYER VEPRASH TE PERKRYERA BOTERORE


( Aristidh Ristani , perkthyes i shume veprave madhore boterore me fame e histori , nga disa gjuhe te huaja , ne shqip , dhurate brezave . )

Pershendetje Prof Aristidh Ristani . Nuk njihemi . Ju prezantohem si nje lexuese e rregullt e nje morie Romanesh te perkthyer nga ju , nga disa gjuhe te huaja . Pasuri vlerash , romane autoresh te medhenj boteror me fame e histori . Nje kontribut i shkelqyer kulturor nga ana juaj ,por edhe Pasuri shpirterore dhe per ne , per cdo lexues te cdo moshe . Kam kohe qe madheshtine e perkthimit e cmoj shume , sepse nuk eshte aspak e lehte te perkthehet njelloj Ndjesia ne dy gjuhe te ndryshme , pa prekur efektin , dhe ju e beni , kaloni neper rrjeshta pa prekur asnje hije bukurie te fjales , as rendesie , duke ruajtur me fanatizem cdo orgjinalitet te vepres se perkthyer .

Gjithsesi , pas shume ngurrimesh guxova , me shpresen e mirekuptimit nga Ju , t´ju shkruaj dy fjale . Edhe Mirenjohja paska gravitet . Me duhej ta shkarkoja . Sapo kam mbaruar se lexuari Qyteti I Engjejve te Crista Wolf , dhe sinqerisht cdo ngurrim per t´ju shkruar u permbys perpara nevojes per nje falenderim , ashtu teper modest , me dy fjale te thjeshta por me se te verteta . Behet fjale per mund te kurorezuar me sukses nga nje pune intelektuale kohegjate kryer me durim nga ju , per NE , per te na shtene ne dore ne lexuesve me pak kerkesa me shume , edhe nje veper te tille te cmuar nga nje autore madhore si Crista Wolf . Lexon dhe cdo etape leximi kthehet ne nje udhetim , rrugetim ne kohe . . . te veshtira sic ishte renia e murit te Berlinit , per autoren gjermano Lindore . Saspens , por ndodh kaq natyrshem fale thjeshtesise me te cilen pershkruan shkrimtaria situatat , padyshim dhe permbajtjes se orgjinalit nga perkthimi juaj aq cilesor nga gjermanishtja ne shqip . Pene qe skalit WOLF , vertete le gjurme sentimentale tek lexuesi , ashtu sic eshte e shoqeruar me gezimet , kuriozitetin , inteligjencen zhbiruese , ankthin e te qenit ne qender te vemendjes se Gazetave te vendit te saj si shkrimtare e inspiruar ne mendim e saj aq kualitativ , ne nje shtet te madh si USA , ne lidhje me menyren e qeverisjes se vendit te saj , me udhetimet , karakteret , ndodhite. . . Udhetova dhe une bashke me te , dhe ne te njejten menyre si ajo kerkova rrjeshtash, sic ajo kerkoi fluturimeve , qyteterime te reja , kultura te perparuara , si dhe shpirtin e Amerikes deri ne udhetimin e saj te fundit ne ceremonite pranverore te Hopive . Renda , ne ate tehollje strukturale mendimi e gjykimi , ne inteligjencen e saj ngulmuese , u ballafaqova me fraza te forta meditative qe trazojne ujrat e botes se lexuesit deri ne perhumbje . Wolf te mahnit , te befason sepse substanca intelektuale e te shkruarit te saj , eshte pothuajse e pangjashme me ate cka lexuar deri atehere . Mbaj shenime gjate te lexuarit , me eshte bere zakon qe ne kohen e studimeve , se shkruari ndodh dhe akivimi ne memorje . Dhe kam ruajtur plot te tilla , rubine te cmuar te botes se nje GRUAJE te Madhe . E mbarova dhe faqen e fundit te romanit me ndjesine qetesuese te asaj pamje te fundit te pershkruar nga autorja te nje qielli blu , te paster si shprese , dhe mora fryme e kenaqur, e shperblyer . Ne faqen e fundit , pa e ditur me priste nje suprize e vogel , por e nje rendesie vertete te madhe .Ne asnje blerje tjeter romanesh se kam ndeshur kete , sa do desha te ndodhte edhe me librat e Astrit Lulushit psh , te Faruk Myrtajt , te Robert Martikos , te Fatmir Terziut , Dashnor Kokonozit etj te cilet i adhuroj si shkrimtare te perkore . Supriza ishte firma juaj z Ristani , e shkruar me dore , autograf me boje stilolapsi , gje qe frymonte , deshmonte njeriun , intelektin e atij qe kish punuar shume per te na shtene ne dore ne lexuesve sqimatare nje veper te tille si QYTETI I ENGJEJVE , dhe nje autore madhore si Crista Wolf . C´dhurate e cmuar ! Instiktivisht ju falenderova ! Me respekt uroj te keni shendet e jete te gjate , te vazhdoni te na servirni Dituri dhe Kulture nga e juaja .

Respekt !

56 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page