Mediat e huaja për 25 Prillin
Dita e sotme e 25 Prillit, që përkon me zgjedhjet parlamentare në Shqipëri, kanë pasur dhe vëmendjen e madhe të mediave të shumta në Botë. Disa prej tyre ja si e trajtojnë këtë ditë dhe këto zgjedhje:
Euronews

„Zgjedhjet shqiptare shihen si një moment kryesor në rrugën drejt anëtarësimit në BE. Dy nga rivalët e hidhur politikë të Shqipërisë mbajtën tubime përmbyllëse të Premten përpara zgjedhjeve parlamentare të së Dielës që shihen si një moment historik ...“

„Shqipëria nuk është më pranë anëtarësimit në BE. Drejtuesit e saj mund ta preferojnë në atë mënyrë… Është e drejtë të thuhet se ka pak dashuri të humbur midis kryeministrit shqiptar Edi Rama dhe kundërshtarit të tij kryesor në zgjedhjet e kësaj të diele, Lulzim Basha“.


Al Jazeera

„Shqipëria shkon në votime pas fushatës së zjarrtë zgjedhore… Kryeministri socialist Edi Rama përballet me një sfidë nga një duzinë partish të bashkuara pas demokratëve kryesorë të opozitës.“


The Independent

Presidenti i Shqipërisë lambastron ambasadorin e SH.B.A.-së në shfaqjen biseduese në TV. Presidenti i Shqipërisë ka akuzuar ambasadorin amerikan për ndërhyrje në punët e brendshme të vendit të vogël evropian duke mbështetur kryeministrin e saj ...“


Reuters

„Shqiptarët votojnë për qeverinë e re me shartim në mendjen e tyre. Shqipëria mbajti një zgjedhje parlamentare të Dielën që ka të ngjarë të jetë një garë qafë e qafë midis Socialistëve në pushtet dhe opozitës pasi ...“


Euronews

„Votuesit shqiptarë drejtohen në qendrat e votimit pas fushatës përçarëse zgjedhore. Miliona shqiptarë do të votojnë të Dielën mes pandemisë COVID-19 dhe pas një fushate elektorale të hidhur dhe përçarëse që ka parë ...“


Euobserver

„Zgjedhjet e Shqipërisë: çfarë është në lojë? Shqiptarët do të hedhin votën e tyre në një zgjedhje të përgjithshme të Dielën. A do të jetë një mandat i tretë për qeverinë aktuale të kryeministrit Edi Rama?


Transparenca Ndërkombëtare


„Shqipëria: Alarm mbi indikacionet e shkeljes së të dhënave personale, zgjedhjet. Autoritetet shqiptare duhet, pa ndonjë vonesë të mëtejshme, të përcaktojnë nëse partia në pushtet mori të dhënat personale të votuesve të Tiranës nga ...“


DW

„Shqipëria voton në zgjedhje mes një ndarjeje të thellë politike. Kryeministri shqiptar Edi Rama po kërkon një mandat të tretë për Partinë e tij Socialiste (PS). Fushata e tij përqendrohej në premtimet për kthimin e Shqipërisë …“


Jakobinë

„Në Shqipëri, një e majtë e re po sfidon partitë e oligarkëve. Zgjedhjet e sotme shqiptare shohin Partia Socialiste të Edi Ramës që kandidon për një mandat të tretë, dy vjet pasi një lëvizje e fuqishme studentore detyroi ...“


Zëri i Amerikës

„Historia e Shkeljes së të Dhënave të Zgjedhjeve rinovon debatin për lirinë e shtypit në Shqipëri.

DOSJE - Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama flet gjatë një interviste me The Associated Press në Tiranë, 6 maj 2020. Një javë pas Lapsi.al ...“


Wandsworth Times

Shqiptarët votojnë në zgjedhje pas një lufte të hidhur politike

Nuk lejohet asnjë votim i hershëm ose postar dhe njerëzit e infektuar me Covid-19 nuk mund të votojnë. Zgjedhjet e Shqipërisë Kryeministri shqiptar dhe Partia Socialiste ...

2 orë më parë


Rishikimi i Euroazisë

„Zgjedhjet 2021 në Shqipëri: Kapitullimi politik i Edi Ramës ... Shqipëria ka hyrë në fazën përfundimtare të fushatës zgjedhore për zgjedhjet parlamentare, të planifikuara të zhvillohen në 25 Prill 2021.“


DW

„Presidenti shqiptar kritikon të dërguarin e SHBA për 'ndërhyrje në zgjedhje'. Duke folur në transmetimin e drejtpërdrejtë televiziv, Presidenti Ilir Meta pretendoi se Uashingtoni po përpiqet të sigurojë që Kryeministri në detyrë, Edi Rama, të formojë ...“


The Northwest Arkansas Democrat-Gazette

„Presidenti shqiptar: Ambasadori i SHBA përzihet në zgjedhje. TIRANA, Shqipëri - Presidenti i Shqipërisë ka akuzuar SH.B.A. ... do të marrë "pitchforks" në 25 Prill ose nëse nuk u pëlqen rezultati i zgjedhjeve, "...“

26 views0 comments

Shkrimet e fundit