top of page

Mbretëria e Bashkuar bëhet vendi më i prekur në EvropëNumri zyrtar i vdekjeve përfshin vetëm njerëz që ishin testuar pozitiv, ndërsa vlerësimet variojnë nga 32,000 në më shumë se 50,000


Britania e Madhe tani ka kapërcyer zyrtarisht Italinë për t'u bërë vendi më i prekur nga koronavirusi në Evropë. Vetëm Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë pësuar më shumë vdekje në koronavirus sesa Mbretëria e Bashkuar, e cila tani ka një numër zyrtar të vdekjeve prej 29,427 sipas Public Health England. Kjo shifër përfshin vetëm vdekjet për njerëzit që kanë provuar pozitiv para se të humbin jetën. Vlerësimet e numrit aktual të vdekjeve ndryshojnë nga 32,000 në më shumë se 50,000, kur merren parasysh vdekjet e tepërta - numri i njerëzve mbi normën normale për këtë kohë të vitit.

Megjithatë, numri i jetës së humbur nga virusi vazhdon të ngadalësohet, veçanërisht në Londër që besohet të ketë "kaluar kulmin" në 8 Prill, gati një muaj më parë.

Një përmbledhje e bllokimit të qeverisë pritet të enjten (7 maj), megjithëse një fund i plotë i bllokimit nuk pritet. Kryeministri do të përcaktojë hartën e rrugës për daljen nga bllokimi i së dielës (10 maj).

Duke folur në konferencën e përditshme të Downing Street të martën (5 maj), Sekretari i Jashtëm Dominic Raab paralajmëroi "ne nuk duhet të jemi pa asnjë iluzion, faza tjetër nuk do të jetë e lehtë".

Ai shtoi: "Nëse do të mbrojmë jetën dhe do të ruajmë mënyrën tonë të të jetuarit, duhet të vazhdojmë të udhëhiqemi nga këshillat shkencore që marrim dhe të sigurohemi që hapat e ardhshëm që bëjmë janë të sigurt dhe të qëndrueshëm".

Por ai tha që ministrat donin "të siguroheshin që faza tjetër të jetë më e rehatshme, është më e qëndrueshme dhe parandalon dëmtimin e qëndrueshëm të vendeve të punës dhe jetesën".

23 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page