top of page

MBRËMË MË THAN KUAJT…


DY POEZI NGA MYSLIM MASKA

MBRËMË MË THAN KUAJT…

Mbrëmë në gjumë,

Një qiell i zi

Plot re, pa hënë:

Dy kuaj azganë

Rendin në univers,

Me mua dhe ty.

Xixat e patkonjëve

Mrekullojnë qiellin me yje

Me mirësi dhe dritë…

Në njërin kalë unë

Në tjetrin kalë ti.

Ku shkoni ? – dëgjova një zë

As ju, as ne,

Nuk dime asgjë

Thanë kuajt të ngashëryer…

Shtator 2022, Athinë.

KUR EDHE PASQYRA

Kur dhe pasqyra verbohet

Nga bukuroshja

Që krihet përballë saj,

Vaj halli, ç’bëhet me djemtë…

Po ajo vetë si do t’ia bëjë vallë,

Kur të rrudhet

E të vyshket?

16 views0 comments

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page