top of page

Maqedonia e Veriut: Ali Ahmeti i thirrur për krimet e luftës në Kosovë


Maqedonia e Veriut: Ali Ahmeti i thirrur për krimet e luftës në Kosovë

Nga KONSTANTIN TESTORIDES


SHKUP, Maqedoni e Veriut - Udhëheqësi i partisë kryesore etnike shqiptare në Maqedoninë e Veriut tha se ai është ftuar të paraqitet si dëshmitar në gjykatën speciale ndërkombëtare për krime të supozuara gjatë dhe pas luftës së Kosovës 1998-1999, në të cilën ai luftoi.

Ali Ahmeti, drejtuesi i partisë Bashkimi Demokratik për Integrim në Maqedoninë e Veriut ku shqiptarët etnikë përbëjnë të paktën një të katërtën e popullsisë së saj prej 2 milion, postoi në Facebook vonë të Mërkurën se Haga, zyra e Prokurorisë Speciale me qendër në Hollandë "më ftoi të dëshmojnë si një nga themeluesit e ULAK-së (Ushtria erationlirimtare e Kosovës) dhe anëtar i Shtabit të Përgjithshëm ".

Ahmeti, një ish-themelues dhe anëtar i ULAK-së, tha se ai e kishte pranuar ftesën "dhe bëri kontakt dhe bashkëpunim konstruktiv me zyrtarë në Hagë".

Dhomat e specializuara të Kosovës dhe Zyra e Prokurorit të Specializuar, e cila ka staf ndërkombëtar që punon nën ligjin e Kosovës, është e detyruar të shqyrtojë pretendimet se anëtarët e ULAK-së kanë kryer krime lufte dhe krime kundër njerëzimit. Ajo ka intervistuar qindra ish luftëtarë të ULAK-së që nga fillimi i vitit 2019.

Javën e kaluar, Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi u mor në pyetje për katër ditë në Hagë.

Thaçi, ish kryetari i parlamentit Kadri Veseli dhe ende të tjerë të paidentifikuar janë akuzuar për krime kundër njerëzimit dhe krime lufte, përfshirë vrasje, zhdukje me forcë, përndjekje dhe tortura gjatë dhe pas luftës në Kosovë 1998-1999. Të dy burrat kanë mohuar të bëjnë ndonjë krim.

Një gjyqtar i procedurës paraprake nuk ka marrë vendim nëse do të procedojë me çështjen e Thaçit.

Ende nuk është e qartë se kur Ahmeti do të dëshmojë në Hagë.

"Unë jam në dispozicion të institucioneve të drejtësisë për të dëshmuar legjitimitetin e luftës çlirimtare të popullit shqiptar para gjenocidit të (Slobodan) regjimit serb të Millosheviçit," shkroi Ahmeti.

Luftimet vranë më shumë se 10,000 njerëz - shumica e tyre civilë shqiptarë etnikë - dhe 1.641 janë ende të panumërtuar për të. Ajo përfundoi pas një fushate 78-ditore ajrore të NATO-s kundër trupave serbe.

Kosova, e cila dominohet nga shqiptarët etnikë, shpalli pavarësinë nga Serbia në vitin 2008, të cilën Beogradi nuk e njeh.

36 views0 comments

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page