top of page

Madhëria e saj ka qenë pranë nesh për 70 vjet - në kohë të mira dhe të këqija


Madhëria e saj ka qenë pranë nesh për 70 vjet - në kohë të mira dhe të këqija.


Elizabeth II u ngjit në fron në moshën 25 vjeçare pas vdekjes së babait të saj, George VI, më 6 shkurt 1952, duke u shpallur mbretëreshë nga këshilltarët e saj të fshehtë dhe ekzekutiv menjëherë më pas. Kurorëzimi i saj u bë më 2 qershor 1953 në Westminster Abbey në Londër. Ishte novator në vetvete, i pari që u transmetua ndonjëherë në televizion, ai u shikua nga 27 milionë njerëz vetëm në MB dhe miliona audienca të tjera në mbarë botën. Edhe para se të bëhej mbretëreshë, princesha Elizabeth premtoi jetën e saj në shërbim të vendit të saj, Komonuelthit dhe popullit të tyre.

Në ditëlindjen e saj të 21-të, më 21 prill 1947, ajo ishte me prindërit dhe motrën më të vogël Margaret në një turne në Afrikën e Jugut. Në një fjalim të transmetuar në radio nga Cape Town, Princesha ia kushtoi jetën e saj shërbimit të Commonwealth. Deklarata përmbyllëse ishte: "Unë deklaroj para jush të gjithë, se e gjithë jeta ime, qoftë e gjatë apo e shkurtër, do t'i kushtohet shërbimit tuaj dhe shërbimit të familjes sonë të madhe perandorake, së cilës ne të gjithë i përkasim".

Mbretëresha e ka mbajtur fjalën e saj; besnikërinë dhe shërbimin e saj ndaj nesh të palëkundur dhe të patrembur – shpesh përballë fatkeqësive, tragjedisë dhe trishtimit. Madhëria e saj ka qenë pranë nesh për 70 vjet - në kohë të mira dhe të këqija. Gjatë mbretërimit të saj 70-vjeçar, Mbretëresha ka vizituar çdo cep të kombit me miliona nënshtetas besnikë atje, për ta përshëndetur. Ajo ka organizuar festa në kopështin në Pallatin Buckingham, ka nderuar qindra prej jush, nga komunitetet tona, pasi që ju keni bërë një ndryshim.

Ajo ka sjellë gëzim dhe lumturi - ndonjëherë ngushëllim - kudo që ka vizituar dhe kujtdo që e ka përshëndetur. Ambasadorët e Shqipërisë dhe Kosovës ia kanë paraqitur Shkëlqesisë së Saj vit për vit Letrat Kredenciale pas 1990-ës për Shqipërinë dhe pas shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, për Kosovën.

Do të ketë një fundjavë katërditore me pushime bankare nga e enjtja, 2 qershor deri të dielën, 5 qershor, që do të thotë se britanikëve do t'u jepen dy ditë pushim nga puna për të festuar 70 vjetorin e shërbimit të Mbretëreshës. Shqiptarët gjithnjë do t’i jenë mirrënjohës Shkëlqesisë së saj, Mbretëreshës së Britanisë së Madhe, Elizabeth II, për faktin sublim se Ajo dhe populli britanik iu gjendën në momente shumë të vështira popullit shqiptar të shumëvuajtur në Kosovë.

20 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page