top of page

Më e fundit në pandeminë e koronavirusit.Koronavirusi i ri shkakton simptoma të buta ose të moderuara për shumicën e njerëzve. Për disa, veçanërisht të moshuarit dhe njerëzit me probleme shëndetësore ekzistuese, mund të shkaktojë sëmundje ose vdekje më të rëndë.

WASHINGTON - Presidenti Donald Trump ka aprovuar një deklaratë të madhe të fatkeqësive për Michigan, duke siguruar para shtesë për të ndihmuar shtetin të adresojë pandeminë COVID-19.

Deklarata e njoftuar nga Shtëpia e Bardhë të Shtunën pason një mbrapa-mbrapa midis Trump dhe Gov. Gretchen Whitmer, i cili ka kritikuar administratën Trump për përgjigjen e saj të ngadaltë ndaj pandemisë, duke thënë "ne nuk mund ta motojmë vetëm këtë".

Gjenerali kirurg amerikan tha të Premten se Detroit, një "pikë e nxehtë" kombëtare për rastet e koronavirusit të ri, do të përkeqësohet javën e ardhshme. Më shumë se 3,600 njerëz në Michigan u konfirmuan të kenë të premten COVID-19.

Të paktën 92 kanë vdekur, shumica nga tre qarqet në zonën e Detroit, sipas zyrtarëve të shtetit.

___

JAKARTA, Indonezi - Autoritetet në kryeqytetin e Indonezisë kanë zgjatur një gjendje të jashtëzakonshme për dy javët e ardhshme.

Guvernatori i Xhakartës Anies Baswedan thotë se vendimi është marrë sepse numri i vdekjeve COVID-19 u rrit në 62 në javën e kaluar, së bashku me 603 teste pozitive në Xhakartë.

Baswedan thotë se gjendja aktuale e jashtëzakonshme dy-javore në kryeqytet do të shtrihet në 19 Prill. Do të zgjasë gjithashtu mbylljen e pikave të turizmit, vendeve argëtuese, shkolla dhe zyra.

Ai u bëri thirrje të gjitha korporatave që të qëndrojnë të mbyllura dhe që punonjësit e tyre të punojnë nga shtëpia, dhe organizatat shoqërore dhe grupet fetare për të ndihmuar në parandalimin e përhapjes së sëmundjes.

Ai tha se të paktën 61 punonjës shëndetësie të ekspozuar ndaj koronavirusit ndërsa ndihmonin pacientët në 26 spitale në Xhakartë. Indonezia ka raportuar 102 vdekje dhe 1.155 infeksione.

COLOMBO, Sri Lanka - Autoritetet shëndetësore të Sri Lankës njoftuan vdekjen e parë të vendit për shkak të Coronavirus.

Një mashkull 65-vjeçar vdiq në Spitalin e Sëmundjeve Infektive i mërkurë kryeqyteti Colombo, njoftoi ministria e shëndetësisë. I ndjeri vuante nga hipertensioni diabetik, dhe më parë i ishte nënshtruar një transplanti të veshkave. Numri i çështjeve të konfirmuara në Sri Lanka është rritur në 110.

___

WASHINGTON - Pentagoni thotë se nuk ka marrë ende vendime për thirrjen e rezervistëve pas urdhrit të Presidentit Donald Trump që autorizon thirrjen e një numri të papërcaktuar për të ndihmuar në përgjigjen e koronavirusit.

Zëdhënësi kryesor i Pentagonit thotë se Departamenti i Mbrojtjes parashikon të përdor njerëz kryesisht për detyra administrative dhe "aftësi mjekësore të kërkesës së lartë, thirrja e të cilëve nuk do të ndikonte negativisht në bashkësitë e tyre civile."

Zëdhënësi Jonathan Hoffman thotë se para se të thërriste ndonjë anëtar të Gardës Kombëtare, departamenti do të këshillohej me zyrtarët e shtetit. Hoffman thotë se është "një situatë dinamike" dhe Pentagoni aktualisht nuk ka "një numër të parashikuar të aktivizimeve të pritura".

Trump tha në një letër drejtuar Kongresit të Premten se ai kishte autorizuar Sekretarin e Mbrojtjes Mark Esper për të porositur njësitë dhe anëtarët e veçantë të Rezervës së Zgjedhur, si dhe disa anëtarë të Rezervave të Reaguara individuale, për detyrë aktive.

Thirrja rezervë ka të ngjarë të ndihmojë ushtrinë ndërsa vendos spitalet në terren në qytete të goditur rëndë nga COVID-19 dhe do të sigurojë mbështetje mjekësore për autoritetet shtetërore dhe lokale.

___

LONDON— Redaktori i revistës së respektuar mjekësore britanike, Lancet, ka akuzuar qeverinë se ka bërë shumë pak, shumë vonë, për të adresuar krizën COVID-19.

Richard Horton shkroi se pavarësisht paralajmërimeve të shumta, programet kombëtare dështuan. Ai shtoi parimet themelore, siç janë pasimi i këshillave të Organizatës Botërore të Shëndetit, për të mos u ndjekur.

Keith Willett, Drejtori i Incidentit Strategjik i Shërbimit Kombëtar të Shëndetit për Covid-19, kundërshtoi përfundimet e editorialit. Ai thotë se NHS ka liruar 33,000 shtretër për pacientët me viruse - një e treta e të gjithë aftësive spitalore - dhe ka mundësuar 18,000 infermierë dhe mjekë të kthehen në praktikë. Po ndërtohen tre spitale të reja të bëra prej tyre.

___

WASHINGTON - Zyra e të drejtave civile në Departamentin e Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore të Sh.B.A-së po lëshon një kujtesë se diskriminimi gjatë kujdesit COVID-19 është i ndaluar.

Drejtori i zyrës për të drejtat civile Roger Severino thotë se Shërbimet Njerëzore të Shëndetit janë të përkushtuara që të mos lënë askush pas krizës. Diskriminimi në bazë të racës, ngjyrës, origjinës kombëtare, aftësisë së kufizuar, moshës, seksit dhe fesë është i ndaluar.

Zyrtarët thonë se ata janë përqendruar veçanërisht në sigurimin që profesionistët mjekësorë nuk bëjnë diskriminim ndaj personave me aftësi të kufizuara.

___

TIRANE, Shqipëri - Shqipëria do të dërgojë mjekë dhe infermierë në Italinë e afërt, duke i dhënë një dorë vendit në epiqendrën e COVID-19 në Evropë.

Vendimi i qeverisë i botuar në Gazetën Zyrtare të Shtunën cakton një rezervë buxheti për mjekët dhe infermierët, të cilët do të paguhen në muaj.

Gazeta Dita thotë se 30 mjekë dhe infermierë do të shërbejnë në Bergamo të Italisë, i cili është goditur rëndë nga virusi. Shqipëria ka raportuar 197 raste të koronavirusit, me 10 vdekje.

___

TOKYO - Kryeministri japonez Shinzo Abe thotë se vendi është në një fazë kritike në trajtimin e infeksioneve koronavirus por jo në një pikë për të shpallur një gjendje të jashtëzakonshme.

Abe thotë se Japonia ka arritur të mbajë nën kontroll grupimet, duke ndjekur me kujdes rrugët e infeksionit. Por strategjia fillestare tani ka vështirësi, me një rritje të infeksioneve që nuk janë më gjurmuese - një shenjë e hershme e shpërthimit të infeksionit.

Ai thotë se pasi të ketë mbingarkesë të infeksionit, "strategjia jonë për të ngadalësuar kulmin e infeksioneve menjëherë do të ndahet". Ai shton "nën situatën e tanishme, ne mezi po mbajmë këmbë. Por unë e kuptoj se jemi duke qëndruar në skaj".

Abe mblodhi një stërvitje të enjten, një ditë pasi guvernatori i Tokios Yuriko Koike u bëri një kërkesë qëndrimi në shtëpi 14 milion banorëve të saj pasi pa një goditje në numrin e rasteve të reja të COVID-19 deri 41. Japonia ka 2.180 raste të konfirmuara, përfshirë 712 nga një anije lundrimi, me 59 vdekje, sipas ministrisë së shëndetësisë.

___

PARIS - Policia franceze po zbulon një biznes nëntokësor në maska ​​mbrojtëse për fytyrën, duke gjetur më shumë se 23,000 maska ​​të mbushura në një kamion të vogël në një lagje elegant të Parisit perëndimor. Stoqet e maskave janë shfaqur në vende të tjera befasuese. Maska, në furnizim të shkurtër në Francë dhe vendet e tjera, janë të nevojshme nga punonjësit e shëndetit në mes të pandemisë koronavirus. Qeveria franceze kërkoi të gjitha maska ​​në fillim të marsit.

Policia gjeti 20,000 maska ​​të mbajtura në mënyrë të paligjshme në një agjenci turistike në jug të Parisit dhe 15,000 maska ​​në një dyqan ushqimesh natyrore në një lagje lindore të kryeqytetit francez, raportoi të Shtunën gazeta Le Monde.

___

KATHMANDU, Nepal - Fluturimet e drejtuara nga qeveria gjermane dhe franceze kapën qindra pasagjerë të bllokuar në vendin Himalayan pasi që vendi vendosi një bllokim të plotë.

Dy avionë të Qatar Airways fluturuan 303 gjermanë dhe 305 shtetas francezë nga Aeroporti Ndërkombëtar Tribhuvan i Kathmandu. Të Premten, një fluturim tjetër kishte shpëtuar 305 turistë gjermanë.

Qeveria e Nepalit ka ndaluar të gjitha fluturimet dhe transportin tokësor, duke mbyllur zyrat dhe mbyllur bizneset për të kontrolluar përhapjen e koronavirusit.

Nepal ka pesë raste të konfirmuara, përfshirë një person që është shëruar. Zëdhënësi i ministrisë së shëndetësisë së Nepalit, Bikash Devkota thotë se rasti i fundit i konfirmuar është një grua Nepaleze që kishte udhëtuar përsëri nga Belgjika.

___

BERLIN - Ushtria gjermane po fluturon gjashtë pacientë COVID-19 nga rajoni me goditjen më të dobët të Italisë në Gjermaninë perëndimore për trajtim.

Një aeroplan gjerman i forcave ajrore zbarkoi në Bergamo në Italinë veriore të Shtunën herët. Ishte për t'u rikthyer në Këln, pasi morën pacientët italianë, të cilët do të trajtohen në spitale të ndryshme të rajonit.

Disa pushtete të shtetit gjerman kanë ofruar të marrin pacientë nga Italia. Disa tashmë kanë mbërritur. Gjermania gjithashtu ka marrë në disa pacientë nga Franca Lindore e goditur rëndë.

Gjermania ka një numër të madh të rasteve të koronavirusëve, por një përqindje relativisht e ulët e vdekjes në krahasim me ato të Italisë. Sistemi i sajshëndetësor nuk ka qenë i mbingarkuar nga raste të rënda deri më tani.

___

MADRID - Spanja pati ditën e saj më vdekjeprurëse akoma gjatë krizës koronavirus me 832 vdekje të raportuara të Shtunën për një total prej 5,690 vdekjeve. Infeksionet janë rritur me mbi 8,000 brenda 24 orësh për të arritur në një total kombëtar prej 72,248.

Spanja po i afrohet dy javë kufizimeve të qëndrimit në shtëpi dhe mbylljeve të dyqaneve, por infeksionet dhe vdekjet e saj vazhdojnë të rriten. Të Premten, Spanja raportoi gjithsej 64.059 raste dhe 4,858 vdekje.

Sistemi mjekësor shtyhet në kufijtë e pikave të nxehta në Madrid dhe Katalonjën verilindore. Mjekët, infermierët dhe drejtuesit e autoambulancës janë sëmurur në një shkallë alarmante dhe po punojnë pa ndalesë.

Pablo Rojo, një mjek i ambulancës në spitalin Dos de Maig të Barcelonës, thotë: "Ata nuk janë më 80 vjeç, ata tani janë 30 dhe 40 vjeç."

___

HELSINKI - Policia finlandeze dhe forcat ndihmëse ushtarake dhe rojet kufitare po zbatojnë një bllokim të një rajoni kryesor jugor që përfshin kryeqytetin e kombit nordik, Helsinki.

Urdhri i jashtëzakonshëm i qeverisë së kryeministrit Sanna Marin për të bllokuar lëvizjen e qytetarëve brenda dhe jashtë Uusimaa hyri në fuqi të Shtunën.

Rajoni është shtëpi për rreth 1.7 milion njerëz, përfshirë 650,000 banorë të Helsinkit.

Policia ka vendosur blloqe rrugore në pikat kryesore të hyrjes dhe daljes në Uusimaa dhe po kontrollon çdo automjet që mbërrin ose niset për një arsye të ligjshme të lëvizjes. Ushtarët e rekrutëve finlandez janë duke patrulluar në trenat vendas për dodgers rregullues të mundshëm.

___

TIRANË, Shqipëri - Qeveria shqiptare thotë se njerëzit do të duhet të kërkojnë një leje për të dalë për nevojat pas masave më të rrepta për të përmirësuar shpërthimin e virusit.

Kryeministri Edi Rama thotë se njerëzit mund të aplikojnë në internet përmes e-albania.al ose me një mesazh me tekst. Vetëm një person për familje mund të dalë.

Dyqanet e vetme të hapura janë ato që shesin ushqim, ilaç dhe sende të tjera themelore dhe njerëzit mund të dalin vetëm në mes 5 të mëngjesit dhe 1 p.m. nga e hëna në të shtunë.

Asnjë lëvizje apo veprimtari biznesi nuk do të lejohet nga e shtuna në 1 pasdite. për të hënën në 5 të mëngjesit, me forcat policore dhe ushtarake që po patrullojnë rrugët. Shqipëria ka raportuar 186 raste të koronavirusit të ri me 10 vdekje.

___

KATHMANDU, Nepal - Një numër i turistëve në ultësirë ​​të malit Everest janë dërguar në ditë sigurie pasi u bllokuan në sulmin e vetëm ajror që shërben malin më të lartë në botë.

Dhurba Shrestha, një zyrtare në Aeroportin Tenzing Hillary në Lukla, thotë se 174 turistë të huaj dhe katër shtetas Nepalë u larguan nga mali me ajër të Shtunën në 12 aeroplanët e vegjël dhe dy helikopterët.

Aeroporti në Lukla, i vendosur në një lartësi prej 2.800 metra (9,184 këmbë), është aeroporti i vetëm në rajonin Mount Everest.

Ambasadat e huaja dhe agjentët vendas të udhëtimit kanë kërkuar nga qeveria e Nepalit të lejojë këto fluturime shpëtimi në rajonin e Everestit pasi vendi vendosi një bllokim javën e kaluar.

Qeveria e Nepalit ka ndaluar të gjitha fluturimet dhe transportin tokësor, duke mbyllur zyrat dhe mbyllur bizneset për të kontrolluar përhapjen e koronavirusit. Nepal ka katër raste të konfirmuara përfshirë një person që është shëruar.

___

ISLAMABAD - Ministria e Jashtme thotë se Kina po dërgon një aeroplan që përmban personel mjekësor dhe pajisje për të ndihmuar Pakistanin në luftën për të përmirësuar përhapjen e COVID-19.

Pakistani është një hallkë kryesore në shumë-miliardë dollarë ambiciozë të Kinës, një rrugë me një rrugë që lidh Azinë Jugore dhe Qendrore me Kinën.

Kina është gjithashtu një furnizues kryesor ushtarak për Pakistanin, pasi ka furnizuar vendin me raketa të afta për të mbajtur armë bërthamore.

Pakistani aktualisht ka 1,321 raste të konfirmuara, 10 vdekje dhe 23 pacientë që janë shëruar. Shumica e të infektuarve u kthyen nga Irani, ku rastet e konfirmuara janë më shumë se 30,000 me më shumë se 2300 vdekje.

___

BERLIN - Shefi i shtabit të kancelarit Angela Merkel thotë se Gjermania nuk do të lehtësojë kufizimet e saj në jetën publike para 20 prillit.

Autoritetet gjermane mbyllën dyqane jo thelbësore dhe ndaluan mbledhjet e më shumë se dy personave në publik në fillim të javës. Shkollat, baret, restorantet dhe klubet janë gjithashtu të mbyllura. Shefi i shtabit të Merkel, Helge Braun, i tha edicionit të së shtunës së përditshmes Tagesspiegel se "ne nuk do të flasim për ndonjë lehtësim para 20 prillit - deri atëherë, të gjitha masat do të qëndrojnë në vend." Ai thotë se zyrtarët do të thonë "në kohën e duhur para atëherë" se çfarë do të ndodhë pas kësaj date. Braun thotë se "të moshuarit dhe të sëmurët do të duhet të zvogëlojnë kontaktet e tyre për në mënyrë të konsiderueshme më gjatë."

Gjermania ka regjistruar më shumë se 50,000 raste të koronavirusit të ri, sipas një raporti nga Universiteti John Hopkins, me 351 vdekje - një shkallë më e ulët e vdekjes sesa shumë vende të tjera.

41 views0 comments

Commentaires


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page