top of page

Lufta për demokraci sapo ka filluar
‘Lufta ka mbaruar.’ Këto ishin fjalët e Nigel Farage kur u njoftua se, në minutën e fundit në një vit tranzicioni, MB kishte arritur një marrëveshje tregtare me Bashkimin Evropian. Po, një pjesë e marrëveshjes është e sigurt, veçanërisht për peshqit, Irlandën e Veriut dhe krijimin e komiteteve të reja MB-BE, por "për gjërat e mëdha", tha Farage, ky është fundi i luftës. Boris Johnson meriton merita, shkroi më vonë Farage në Daily Telegraph, për ‘përfundimin e luftërave të Brexit’.

Farage ka pasur të drejtë për shumë gjëra në vitet e fundit dhe ai meriton një meritë të madhe për zhvillimin e referendumit 2016, në të cilin 17.4 milion njerëz shprehën dëshirën e tyre demokratike për të çliruar Mbretërinë e Bashkuar nga BE. Por për këtë çështje, për këtë ‘luftë’, ai është gabim. Lufta nuk ka mbaruar. Sapo ka filluar. Brexit shihet më së miri si beteja e parë në luftë; si qëndrimi i parë në një luftë shumë më të gjerë për të rimarrë kontrollin, jo thjesht nga Brukseli por nga elitat tona. Lufta për demokraci duhet të vazhdojë, dhe me forcë.


Farage dhe të tjerët kanë të drejtë ta shohin marrëveshjen tregtare si një moment shumë domethënës. Edhe ata prej nesh që janë të shqetësuar në lidhje me aspektet e marrëveshjes - aneksimi politik i Irlandës së Veriut, mungesa e vazhdueshme e Mbretërisë së Bashkuar e kontrollit mbi ujërat e saj, nënshtrimi ynë i vazhdueshëm ndaj traktateve të caktuara globaliste - mund dhe duhet ta festojnë marrëveshjen si një tjetër goditje për Elitat e mbetura që menduan akoma, derisa marrëveshja të kalonte nëpër parlament, se ata mund të pengonin Brexit dhe në proces të binin votat e 17.4 milion të bashkëqytetarëve të tyre.


Të shikosh deputetët që votonin marrëveshjen tregtare me 521 vota pro dhe 73 ishte një moment trazues. Do të hyjë në historinë politike britanike si një shembull kryesor i popullit britanik që sjell zotërinjtë e tij politik në thembër. Për të mos gabuar - shumë në parlament, veçanërisht në Partinë e Punës dhe Partinë Kombëtare Skoceze, por edhe në pjesë të Partisë Konservatore, do të preferonin që Brexit të mos ndodhte kurrë. Disa prej tyre, në dy vitet e gjata skandaloze të Parlamentit të Mbeturinave midis 2017 dhe 2019, bënë gjithçka që kishin fuqinë e tyre për të ndaluar Brexit dhe për të heshtur ulërimën demokratike të popullit britanik. Ata do të kenë votuar për marrëveshjen tregtare me dhëmbë të shtrënguar, por nuk kishin asnjë mundësi. Ne i bëmë ta bënin këtë. Këmbëngulja jonë demokratike midis referendumit në 2016 dhe sot është forca që po rëndonte mbi ta, shumë më tepër sesa kamxhiku i partive të tyre.


Kështu që kalimi i marrëveshjes tregtare është një moment për të shijuar. Edhe ndërsa qeveria bën shumë kompromise me BE, ne ende mund të shohim në kalimin e kësaj marrëveshje fuqinë e njerëzve që u lëshua për herë të parë në 2016. Në të vërtetë, vetë ekzistenca e marrëveshjes është dëshmi e vendosmërisë gati pesë-vjeçare e njerëzve britanikë për të përmbushur dëshirat e tyre demokratike. Nëse elitat do të kishin rrugën e tyre, nuk do të kishte pasur asnjë marrëveshje tregtare; kurrë nuk do të kishim arritur në pikën për të studiuar se si Britania e Madhe dhe BE duhet të lidhen me njëra-tjetrën pas Brexit. Jo, Brexit thjesht do të ishte ndaluar. Me fjalët e atij harku anti-demokrat David Lammy, deputeti laburist i cili me zemërim iu përkushtua vetes për të prishur votën më të rëndësishme demokratike të hedhur ndonjëherë në këtë vend, "ne mund ta ndalojmë këtë çmenduri dhe t'i japim fund këtij makthi". Ai tha se një ditë pas referendumit. Ai u tha kolegëve të tij deputetë, shumë prej të cilëve po shihnin gjithashtu për temeritetin e publikut të errët në votimin për Brexit: ake Zgjohu. Ne nuk duhet ta bëjmë këtë. ’

Por ata duhej ta bënin atë. Pse Sepse i detyruam. Ne përdorëm të drejtën tonë për të votuar për të theksuar epërsinë e sovranitetit popullor mbi sovranitetin parlamentar, të vullnetit të popullit mbi ekspertizën e pretenduar të përfaqësuesve tanë të zgjedhur. Ne e bëmë pikën tonë herë pas here, paqësisht dhe me forcë. Ne e bëmë atë në referendumin e vitit 2016 (në të cilin 17.4 milion prej nesh votuan për t'u larguar); dhe në Zgjedhjet e Përgjithshme 2017 (në të cilat 80 përqind e nesh votuan për partitë që premtuan të miratonin Brexit); dhe në zgjedhjet evropiane 2019 (në të cilat Partia Brexit erdhi në krye); dhe sigurisht në Zgjedhjet e Përgjithshme të 2019, në të cilat Boris Johnson dhe premtimi i tij për 'Get Brexit Done' fituan një mandat historik demokratik, duke përfshirë nga miliona votues të Punës të klasës punëtore që u revoltuan kundër Punës për anti-demokratik, anti-punë -premtimi i klasit për një referendum të dytë. Në anglisht të thjeshtë: premtimi i tij për të anuluar votën më të madhe në historinë e Mbretërisë së Bashkuar, për të përmbysur ekskluzivitetin vetë.


Është si rezultat i këtij presioni demokratik, i këtij rivendosja të vazhdueshme, të matur, parimore të vullnetit të popullit, që ne madje arritëm në fazën e bisedimeve tregtare dhe se 521 deputetë votuan përmes një marrëveshjeje tregtare që do ta bëjë gjënë e neveritshme për shumë prej tyre kaq shumë - Brexit - një realitet. Ata 521 deputetë përfshijnë David Lammy. ‘Ne nuk duhet ta bëjmë këtë’, tha ai në vitin 2016, në atë moment kokëfortë dhe të çmendur kur institucionet politike, mediatike dhe kulturore panë me tmerr votën për Brexit dhe filluan të planifikonin përmbysjen e tij. ‘Duhet ta bësh’, thanë njerëzit. Dhe kështu ata e bënë atë. Lammy dhe të tjerët përfundimisht iu bindën njerëzve. Marrëveshja tregtare nuk është aspak e përsosur, por ekzistenca dhe miratimi i saj janë prova e fuqisë së demokracisë. Brexit nuk mund të ndalet. Populli u sigurua për këtë. Kjo është një fitore historike për demokracinë.


Por ky vit i kaluar i bisedimeve tregtare dhe shqetësimeve dhe pasojave ka ilustruar gjithashtu se nga vjen kërcënimi i vërtetë për demokracinë. Vjen nga vetë MB. Po, Bashkimi Evropian, siç ka argumentuar pikërisht për 20 vitet që kemi botuar, është një kërcënim për demokracinë në Evropë. Ekziston pikërisht për të izoluar elitat kombëtare nga presioni publik, për të krijuar një hapësirë ​​në të cilën ligjet, rregulloret dhe përparësitë mund të bëhen larg nga turmat e çmendura të votuesve dhe qytetarëve. Anti-demokracia e saj e natyrshme mund të shihet në drejtimin e saj të përditshëm, në të cilin një komision i papërgjegjshëm bën ligjin dhe një parlament i rremë i vë vulën gomës, dhe në tërbimin e tij autoritar në përgjigje të çdo populli evropian që guxon të votojë kundër tij . Irlandezët, Francezët, Hollandezët, Grekët - të gjithë kanë parë votat e tyre demokratike kundër kushtetutave, traktateve ose paketave të kursimit të BE-së të injoruara, të shkruara sikur të ishin zhurma të parëndësishme të një turme të paarsimuar.


Dhe gjithashtu këtë vit, si në tre vitet e mëparshme, ne kemi parë armiqësinë e Bashkimit Evropian ndaj demokracisë në shfaqje të plotë në marrëdhëniet e saj me qeveritë e Mbretërisë së Bashkuar. Nga kërkimi për të mbajtur pjesë të Mbretërisë së Bashkuar në rregulloret e Tregut Unik për të minuar sovranitetin britanik mbi ujërat britanike, nga pretendimi i Donald Tusk se ekziston një 'vend i veçantë në ferr' për Brexiteers të cilëve u mungon një plan koherent deri te përshkrimi i Guy Verhofstadt për Leaveers si 'tradhtarë të vërtetë', oligarkia e BE-së nuk ka treguar asgjë përveç përbuzjes për demokracinë britanike dhe ka kërkuar në mënyrë aktive ta kufizojë dhe pengojë atë. Unë shpesh dëgjoj nga Mbeten votuesit të cilët thonë se mendjet e tyre janë ndryshuar krejtësisht nga sjellja e BE-së gjatë katër viteve e gjysmë të fundit, dhe të cilët thonë se nëse do të ktheheshin në 2016 ata do të votonin Pushimi.


E megjithatë, ku është zhvilluar beteja e vërtetë mbi demokracinë këto katër vitet e fundit? Ka qenë pikërisht këtu, në Mbretërinë e Bashkuar. Konfliktet më të pasionuara rreth votës për Brexit, dhe mbi të gjithë idenë e demokracisë, kanë ndodhur në tokën britanike, në institucionet britanike dhe në rrugët britanike. Sigurisht që bisedimet midis BE dhe Mbretërisë së Bashkuar ishin të tensionuara, shpesh duke dhënë gjallërinë e një fuqie neo-perandorake që shikon me hundë një koloni të uppity që guxon të shkëputet. Por ‘lufta’ për të cilën flet Farage ka qenë një britanike. Ka qenë një luftë civile - në fjalët e harkut Remainer Polly Toynbee, ka pasur një ‘nuhatje korditi të luftës civile në ajër’ në Britaninë Brexit - shumë më tepër sesa ka qenë një luftë midis MB dhe BE.


Kjo na tregon diçka shumë të rëndësishme për epokën e Brexit, dhe pse kjo epokë është larg nga e përfunduara. Na tregon se BE është kryesisht një manifestim i armiqësisë së elitave tona ndaj demokracisë. Ai konfirmon se devotshmëria e çuditshme, bindëse ndaj BE-së që ekziston në pjesë të konsiderueshme të klasave politike dhe biseda është drejtpërdrejt proporcionale me antagonizmin e këtyre njerëzve ndaj idesë së mençurisë së turmës. Ai sugjeron që issue Çështja Evropiane ’është në thelb një parashikim i një tensioni kombëtar - në këtë rast të betejës së pazgjidhur historikisht të Britanisë mbi demokracinë dhe pushtetin.


Kjo është arsyeja pse animusi më i madh për Brexit u shpreh jo nga zyrtarët e BE-së, por nga politikanët britanikë dhe aktivistët britanikë dhe anëtarët e medias britanike dhe elitave kulturore. Ishin ata që u tërbuan hapur kundër elektoratit ‘me informacion të ulët’. Ishin ata që përhapën teori konspirative në lidhje me bashkë-opsionin e mendjeve të plebëve britanikë nga Big Tech dhe Rusët e ligë. Ishin ata që u bënë thirrje autoriteteve të parandalojnë miratimin e votës për Brexit. Ishin deputetët britanikë ata që hodhën mënjanë pothuajse çdo çështje tjetër dhe çështje biznesi gjatë mbretërimit dy-vjeçar të Parlamentit të Mbeturinave dhe komplotuan pa pushim për të ndaluar ose prishur votën tonë. Ishin biznesmenë dhe gra afariste britanike që shpenzuan miliona paund në përpjekjen për të bllokuar Brexit. Ishin avokatët, avokatët dhe gjykatësit britanikë të Gjykatës së Lartë ata që përdorën ligjin si një armë kundër Brexit.

Ishte elita liberale britanike që u mblodh në rrugë në dhjetëra mijëra në mënyrë të qartë për të kërkuar revokimin e votave të miliona njerëzve të klasës punëtore. Këto shfaqje të jashtëzakonshme të fanatizmit të klasës së mesme dhe anti-demokracisë përmblodhën atë që ka të bëjë me 'çështjen evropiane': është mjeti përmes të cilit elitat tona distancohen nga demos dhe izolojnë ideologjitë dhe politikat e tyre nga vëzhgimi i votuesve . Për këta njerëz, për këta lojtarë politikë, mediatikë dhe kulturorë që i kushtuan kaq shumë energji, kohë dhe para përpjekjes për të mbajtur Britaninë në BE, rëndësia e BE qëndron në izolimin që ajo ofron midis politikës dhe njerëzve; midis krijimit të ligjeve dhe qytetarëve që pritet të jetojnë sipas atyre ligjeve; mes nesh dhe tyre.


Kjo shpjegon emocionin e veçantë, ndonjëherë të brendshëm, që ishte shfaqur në këto tubime masive të liberalëve të privilegjuar. Veshjet e tyre me temë BE, fytyrat e tyre me bojë blu, tërbimi dhe ndonjëherë edhe zemërimi me të cilin tundnin flamurin e BE ... e gjithë kjo ishte një shprehje jo aq e besnikërisë së këtyre njerëzve ndaj Brukselit (shumë prej tyre nuk kanë një kuptim të mprehtë të si punon Brukseli dhe ndoshta nuk mund të emërojë një komisioner të vetëm Evropian), por më shumë për distancën e tyre nga masat britanike. Prodhimet e BE-së filluan të simbolizojnë, jo dashurinë për BE-në, por frikën dhe urrejtjen e demokracisë këtu në shtëpi; jo besnikëria e patundur ndaj Michel Barnier, por neveri për idenë se britanikët e zakonshëm duhet të gëzojnë të njëjtën fuqi elektorale si ne.


BE është kryesisht një projeksion - një parashikim jashtëzakonisht me ndikim i cili me kalimin e viteve ka marrë fuqi reale, të prekshme dhe gjithnjë e më të pavarur, por megjithatë një projeksion. Shtë një parashikim i dëshirës së qeverive të ndryshme kombëtare për të bërë politikë larg elektoratit të tyre. Shtë një parashikim i preferencës së elitave tona për sundimin nga ekspertët mbi sundimin nga masat. Isshtë një parashikim i një prej besimeve ideologjike qendrore të institucioneve liberale të Britanisë së vonë të shekullit 20 dhe vendeve të tjera evropiane - se kjo botë e ndërlidhur, e trazuar është shumë e vështirë për t'u kuptuar ose trajtuar në nivelin lokal, demokratik dhe prandaj kemi nevojë për institucione të rralla globale në të cilat mund të diskutohen ide të mëdha dhe të merren vendime të mëdha.


Kjo është arsyeja pse disa nga të djathtët kanë gabuar gjatë viteve për të hedhur poshtë BE-në si punë dore të evropianëve kontinentale, zakonisht gjermanë, të cilët dëshirojnë të marrin përsipër Britaninë e zhveshur. Pa dyshim që Gjermania dhe Franca kanë fuqi të jashtëzakonshme në Evropë përmes institucioneve të BE-së, e cila natyrisht është një fyerje ndaj idealit të barazisë kombëtare që të gjithë ata që besojnë në sovranitet dhe vetëvendosje duhet të mbështesin. Por theksimi i tepërt i armiqësisë evropiane ndaj Mbretërisë së Bashkuar ka tërhequr vëmendjen nga ajo që ka nxitur me të vërtetë issue çështjen Evropiane ’në politikën britanike - domethënë, armiqësinë e vetë elitave britanike ndaj demokracisë britanike. BE nuk është një komplot i mbrapshtë nga Gjermania. Isshtë mjeti përmes të cilit elitat kombëtare - veçanërisht duke përfshirë edhe ato të Britanisë - kanë bashkuar me dëshirë sovranitetin e tyre, kanë dobësuar institucionet e tyre të përgjegjësisë demokratike dhe kanë zvogëluar fuqinë e elektoratit të tyre për të formuar të ardhmen politike të kombeve të tyre.


Kjo është arsyeja pse Brexit ka qenë një luftë civile më shumë se një koloniale. Dhe kjo është arsyeja pse lufta më e gjerë, në kundërshtim me atë që thotë Nigel Farage, nuk ka mbaruar. Si mund të jetë? Forcat e fuqishme politike dhe kulturore në MB që projektojnë dhe institucionalizojnë kthesën e tyre kundër demokracisë në mekanizmat e BE nuk janë zhdukur. Ngjarjet e fundit janë dëshmi e zymtë e kësaj. Të gjitha besimet e tyre që ata i bashkuan në pozicionin e të qënurit ‘pro-BE’ - teknokracia është e preferueshme sesa demokracia; ekspertët e dinë më mirë se votuesit e zakonshëm; disa çështje janë shumë të mëdha për tu trajtuar nga qytetarë të thjeshtë - janë ende thelbësore për vendosjen në këtë vend.


Përfshirë vetë Downing Street. Gatishmëria e qeverisë Johnson gjatë 12 muajve të fundit për të përdorur pushtetin ekzekutiv për të ngrirë pothuajse çdo liri civile që ne gëzojmë, dhe përkushtimin e saj të deklaruar shpesh për t'i dhënë përparësi pretendimit të 'sfidës globale' për të trajtuar ndryshimin e klimës dhe dështimin e saj të tmerrshëm për t'u përballur me orgjinë e zgjimi dhe vetë-flakërimi kombëtar që shpërtheu në Mbretërinë e Bashkuar pas vrasjes së George Floyd në SH.B.A. - të gjitha këto gjëra sugjerojnë që edhe figurat qendrore politike që kanë përfituar jashtëzakonisht shumë nga momenti i Brexit nuk e kuptojnë vërtet bindjen demokratike, besimin kombëtar dhe antipati ndaj mendimit të konsensusit të elitës që falsifikoi, gjatë dekadave, vendosmërinë e njerëzve për të goditur kundër elitave dhe për të hequr Mbretërinë e Bashkuar nga BE.


Nëse marrëdhënia e Mbretërisë së Bashkuar me BE ishte në një pjesë të madhe një manifestim i humbjes së besimit të elitave të MB në demokraci, atëherë duhet të arsyetojmë se largimi ynë nga BE nuk është veç një hap i parë. Një hap i parë tepër i rëndësishëm, por gjithsesi një hap i parë. Kjo nuk do të minimizojë Brexit. Për mendimin tim, Brexit është arritja më e rëndësishme politike në Britaninë e pasluftës. Ajo e ka bërë Britaninë e Madhe një vend më demokratik. Sipas fjalëve të The Sunday Times, fundi i periudhës së tranzicionit - 31 Dhjetor 2020 - do të sjellë një situatë në të cilën citizens shtetasit britanikë do të jenë pa dyshim më afër pushtetit politik sesa kanë qenë për dekada ’. Çështja, megjithatë, është se ne do të jemi më afër një forme pushteti që ende i përmbahet kryesisht botëkuptimit teknokratik, të drejtuar nga 'eksperti' që i shtyu elitat tona të preferonin turbullimin e BE-së para pikëpamjeve të vetë qytetarëve të tyre.


Forca më e madhe e Brexit qëndron në qartësinë e tij. Ka sqaruar kaq shumë. Ajo ka ekspozuar brishtësinë e demokracisë në këtë vend - gati se ra katër herë gjatë katër viteve e gjysmë. Ajo ka ndriçuar një dritë të vrazhdë mbi përbuzjen e elitave kulturore për përfshirjen masive në jetën politike. Dhe ka hequr një pjesë kryesore të ingranazheve mbrojtëse që institucionet tona vishnin për të mbrojtur veten nga thirrjet dhe kërkesat e njerëzve të tyre. Tani ne duhet ta përdorim këtë qartësi për të nxitur më shumë për realizimin e demokracisë së mirëfilltë dhe për format gjithnjë e më të njohura të sovranitetit në MB në vitet e ardhshme.


Ata që thonë se duhet të ngrihemi mbi ndarjet e katër viteve të fundit dhe të harrojmë luftën civile Leave-Remain janë duke treguar naivë. Ndarja e ekspozuar nga ngjarjet e vitit 2016 është shumë e madhe, e thellë dhe historike për t'u zgjidhur me largimin tonë nga BE. Hendeku mes elitave dhe njerëzve nuk mund të kapërcehet as nga Brexit. Duhet bërë shumë më shumë punë për të kontrolluar arrogancën teknokratike dhe joliberale të sundimtarëve tanë dhe për të siguruar lulëzimin e vullnetit demokratik. Shumë më tepër ideologji dhe institucione do të duhet të sfidohen dhe të shpërbëhen idealisht nëse fryma Brexit - dëshira e popullit britanik për të qenë autorët e fatit të tyre - do të lirohet vërtet e lirë.


2021 duhet të ndërtohet rreth diskutimeve se si të zgjerohet dhe thellohet demokracia në këtë vend (si dhe rreth Covid dhe bllokimit, natyrisht). spiked tashmë ka vendosur disa pika fillestare për këto diskutime, në programin tonë të reformës radikale demokratike që botuam në korrik 2019. Propozimi ynë i parë - largimi nga BE - është arritur. Tjetra duhet të ketë absolutisht një referendum mbi shfuqizimin e Dhomës së Lordëve, në mënyrë që ne të mund të shpëtojmë njëherë e përgjithmonë jetën tonë publike nga këto mbetje të tiranisë aristokratike. Një referendum mbi Lordët do të zgjidhte frymën demokratike të debatit, argumentit dhe konfliktit në një mënyrë edhe më të madhe sesa bëri referendumi në BE. Ne gjithashtu duhet të shfuqizojmë Prerogativën Mbretërore që lejon kryeministrat të sillen si monarkë dhe të marrin vendime serioze, që ndryshojnë kombin pa u drejtuar në parlament, pa e shqetësuar kurrë publikun. Ne duhet të reformojmë sistemin tonë zgjedhor, duke zëvendësuar sistemin e parë pas së kaluarës me përfaqësim proporcional, i cili do të trondiste sistemin me dy parti dhe do të krijonte kushtet për lulëzimin e partive dhe lëvizjeve të reja. Ne duhet t'i heqim gjyqtarët nga politika, duke kufizuar ndërhyrjen gjyqësore në vendimmarrjen e përfaqësuesve të zgjedhur. Dhe duhet të kemi më shumë referendume. Çdo çështje me rëndësi kushtetuese duhet t'i paraqitet njerëzve për miratim.


2016 ishte një vit i rëndësishëm sepse konfirmoi, ose më saktë zbuloi, se beteja për demokraci që ne mendonim se ishte fituar nuk ishte fituar aspak. Puna e heronjve të mëdhenj të historisë britanike - Niveluesit, marshuesit në Peterloo, Chartistët, Suffragettes - vazhdon. Ka akoma shumë shtresa burokracie dhe kolegësh dhe ‘ekspertize’ dhe mistifikimi midis njerëzve dhe levave të pushtetit. Le të fillojë lufta kundër të gjithave. Por së pari, le të festojmë këtë vit të ri, i cili do të jetë viti i parë i shumë vetave në të cilin, falë mençurisë dhe durimit të popullit britanik, nuk do të rrijmë në sy të rregullave të oligarkisë së BE-së. Kjo është diçka që ia vlen të ngresh një gotë - demokracia.

26 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page