top of page

LUADHI I JETËS DHE GJYLJA E KOHËS


Nga Fiqri Shahinllari LUADHI I JETĖS DHE GJYLJA E KOHĖS Me shkopin zvarrė e njė kėmbė nė varr Pleq e plaka nė mykė lėngojnė e thonė: Kaq e patėm, kullota nė luadhin e jetės po mbaron. Vėrsnikėt e tyre gjetkė fjalėn bitisin: Nė cairin e jetės,  kullota po  soset, kosėn presim. Rrungucungu tatėpjetė jeta, vjen koha, oh nėn' e zezė, Tė pėrlan e s'ta bėn pesė, kosa vjen hic me  pėrtesė.               Nė pritje tė kohės kosė,  njeriu, botė mė vete, hesapet e jetės bėn.            Kokolepsur ajo, me gėzim e hidhėrim mpleksur.            Mbi kokė, nė lėkurė shkelur shėnja le e pamėshirshmja kohė.           Flokėt  thinjur  a rrėzuar, opopo-njeriu lodėr e kotė e natyrės,            Grimcė rėre, rob i  lindjes sė tij, taksur pėr t'u futur nėn tokė.           Lėkura zhubravitur e rrudhosur, kockave pėrdhesi kallur.          Sken' e fundit e lojės sė jetės-vdekja vjen serbes  pa u tallur.  Fush me trėndafila jeta s'ėshtė aspak. As mal i lartė, as i thellė prrua S'ėshtė, mos ki merak. Ka maja, hone, thellėsira, gėzime e zhgėnjime.  Kush thot' se ėsht' kopsht me mollė e ftua, nė dinė gjė mė thercin mua. Kėrthinjve mendje iluzive plot  muzė, shėėt!- u them- me gishtin n'buzė. Kalė  nė lėmė capitet i ziu njeri, luadhit tė jetės vėrdallė i vjen, i lodhur.  Kolovitjet nėpėr ėndrra, prrofka e iluzione fluturuese shushatėse janė, Marrėzira mbi zverk tė arsyes hipur, ndrisin por nuk tė ngrohin.                    Nė rini kur gjaku zjen shaminė jeta mer e vallen dredh,         Tjetėr herė me shaminė flakė lugati tė hidhurit lote fshin.         I madh, sa ėshtė vallė luadhi i jetės? -pyesin njerėzia me dert.         Njeriu mos shqetėsohet pėr ngjarjet qė  s'i ka nė dorė vet.         Ka jetė e jetė nė jallanen botė qė pėrtyp trupa me vėrtik          Se jetė bėn edhe ajo lloj mize qė brenda ditės lind e vdes,        Jetėgjatėsinė e "caktojnė" kthetrat fatit edhe kodi gjenetik..              Shkurtabiqi Shkurt shkurton udhėt, Marsi gjatosh mbledh lėkurėt. Homazhe pėr vėrsnikėt qė shpejt kullotėn luadhin E tė qiellit rrugė morėn pėr tjetėr luadh me kullotė, Se pas vdekjes ka jetė tjetėr nuk e thotė vetėm feja, Po e pohon edhe shkenca pas zbulimeve te reja. Ku mund tė jenė vėrsnikėt vallė, te lozha a te plateja? Vėndin e di vallė Hadin-i,  zoti i nėndheshmes botė?                  Jeta-dritėhije, e rreptė  me befasi e kontraste tė forta.        Kthinave tė trurit  trokasin jehona tė bubullimave tė largėta       Tė viteve tė lėna pas, stamposur nė mjegull tė kujtesės sė jetės       Qė  ka njė fillim e njė mbarim me tėrė pėrbėrėsit e sė shenjtės     Tretur nė njė tė tėrė-frikė, magjepsje, mister tė papėrballueshėm.    Me kėnaqėsi a mėrzitjeje, me hir a n'dac me pahir pleqtė kujtimet    Ripėrtypin e me tahmin balancėn bėjnė pėr furtunat e historisė.         Trupi lėktyrė ronitur gati pėr t'u qorrollisur. 

       Pemė pa gjethe e lule, pa aromė, pa freski.        Kruspull, lėkurėfishkur vdekja pranė  rri.        Asaj dot s'i fshihesh s'e shikon si englediset?        Hergjele qėndron pranė. Pa fre, pa fe, ėshtė         Gjyle e kohės qė gjurmon, ajo kurrė nuk gabon.        Shtatė pash nėn dhe' tė futesh, tė gjen dhe n'emigracion 

 Pa u ndjere jeta rrjedh, kohėn gjenetike nė dorė s'e ke.         Nė qiell-thonė-ka jetė tjetėr pas vdekjes kėtu nė tokė,         Po kush prej andej ėshtė kthyer tė vėrtetėn tė na thotė?         Ikin breza, tė tjerė vijnė radhė-radhė si ushtria nė skalione.         Brezave tė rinj kėmba butė mbi vesėn e mėngjezit u baret         Koh' e pleqve brymėn shkel nė kashtėn e shtypur tė vrahut.        Eh, medet, plakemi shpejt, mėncurohemi vonė, kjo ėshtė tragjikja jetė. 

Trakėrtukėr, trakėrtukėr pa u ndjerė rrėshqet koha gjenetike. Jeta kėshtu ėshtė krijuar-njė hicgjė nė Univers-njė mister; E do rregulli balancė-shndrrim mbi tokė e shndrrim nė qiell. Nuk i shihni yjet drithėrues, indiferentė prej miliona vjetėsh, Qė nervoz tė bėjnė me heshtje e shurdhėri ndaj halleve tė jetės?  Kullotjes sė jetės, drama, komedi e tragjedi u kushtojnė shkrimtarėt, Jeta thur mijra tė tilla pėr hileqarė e kriminelė, pėr fisnikė e njerėz t'besės.   Trakėrtukėr-trakėrtukėr brenda kohės gjenetike  caste historike 

Trokasin pėr lavdi a poshtėrsi?Historin' e vet njeriu nė dorė e ka. Me vepra vehten ta ndricojė e lartėsojė apo ta errėsojė katran me bojė. Virtyt e urtėsi-drejtėsia, ves e injorancė- padrejtėsia.Lum' kush qafėn  I ve zgjedhės e djersitur brazdėn e jetės can krenar,nė lartėsi moshe ngjitet Me kėmbė dreri, me sy skifteri. Jetėn s'e lėshon si lopa bajgėn.Cmon moralin. Vdekja fizike, njė lopkė s'vlen para  vdekjes morale tė shpirtit.   Njeriu, hicgjė nė Univers-fije bari mbi tė cilėn  shkel kushdo.  

       Jet' e tij c'ėshtė pra? Intrigė e befasi rrėnqethėse qė shkatėrron?       Apo luadh me shėndet e gėzim, me  sėmundje e drithėrim qė shteron?       Gėrshet janė lidhur: Gėzimi me hidhėrimin, e mira me tė keqen.     Kullosin nė luadh sehirxhinj djallėzorė qė s'ngopen me duva e me para,    Mos u lodhni t'i ndreqni nė pleqėri, kot e kini,  nuk bėhet tevlik njė  tra.    Nga tė urtėt anon jeta, ndryshe kanibale do quhej ose botė  tralala.  Dhimbje ndjejnė t'urtėt e mėncėm, klithma dėshpėrimi lėshojnė  Pėr njerzit nė nevojė- medet sa shumė nė moskokcarėsen botė! Copė u bėhet zemra pėr njerėzit  pa pėrkrahje e kujdes, Krahė u bėhen fukarenjve qė vec diellin kanė jorgan. Pėrkrahėsit  lart e ngrenė  zhivėn nė shpirtin e nevojtarėve. Kur tė urtėt, pa dashje, shfaqin huqe, fytyra u bėhet fulltak e kuqe. Kur ikin nga kjo botė filantropėt vdekja nė fytyrė u qesh e ngrirė.          Nuk janė si disa qė me fjalė pėrcart fshehin mendime tė liga blozė,       As si ata qė tė fundit fjalė tė parėn e thonė duke u bėrė kėshtu bozė.      S'duan tė kuptojnė se gomarin nga balta i zoti e  nxjerr. Larg prej tyre.       Thellė tė urtėt psherėtijnė e llogaritin me tahmin a me  laps nė dorė:      Gjysm' e jetės njeriut i shkon nė gjumė, gjallon por nuk jeton, duhet.       Gjysma tjetėr nakatosur me gėzime, zhgėnjime e hidhėrim-ligj natyre.       Kujton tė djeshmen njeriu, t'ardhmen synon, tė sotmen harron-gabim             E sotmja duhet jetuar e shijuar, s'duhet harruar o njeri i ngrati ti. Zoti ka falur Diell e Hene, qiell blu, uje brisk tė ftohtė, barin e njomė jeshil. Pse vallė ėndėrron e synon ato qė nuk i ke e nuk gėzon ato qė ke? Kėshtu edhe miqve, vlerė u jep atyre qė vijnė kur tė tjerė ikin. Vlerėso e  cmo shėndetin pėrsa kohė qė e ke se tė ikėn e s'e gjen. Pa shikoji me kujdes vatrėn familare e miqtė me gjith lezetin e tyre. Pranė i ke. Atje ėshtė lumturia, bukuria, gėzimi, shėndeti, jeta. Shijoi!.             Cdo dit' e jetės- diamant i rrallė pėr ty njeri, kape mos e lėsho!        Po tė shpėtoi, ikėn e fluturon si zog qė mė nuk kthehet, puf tė bėsh.        Kujtimet s' pijnė ujė  kur zemra kėrkon dicka por mendja s'e pranon.       Nė kėtė"duel" ty tė shtohet gradacioni pėrvėlues po sa para bėn?!       Tė kaluarėn  s'ka forcė qė e kthen, ajo ripėrtypet vec me nostalgji       Ndryshk ka hedhur nė tė koha, kujtesėn emocionale ka grryer.Ndaj        O njeri, jeto castin!Ėsht'shėndet e lumturi nė luadhin tėnd tė jetės .  Fiqri Shahinllari    .............      .          

*(1)Grija=mjeti qė mpreh tehun e kosės *(2)Eshi=urithi *(3)Neroni= zjarrvėnėsi i Romės sė lashtė *(4)Hidroponia=rritja e bimėve nė sera me kate

17 views0 comments

Comentários


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page