top of page

‘Londra e Vogël’


Qyteti i Kukësit, pranë kufirit me Kosovën, njihet si ‘Londra e Vogël’


Gazeta britanike shkruan: "Pyet një nxënës shqiptar për të ardhmen e tij dhe ai do të tërheqë një varkë që shkon në MB": Zbulimi tronditës nga një reporter në Shqipëri, ku një qytet i quajtur "Londra e vogël" është i mbushur me makina britanike dhe pothuajse çdo familje ka lidhje me Britaninë.

Një lajm në Daily Mail të dielën ka zbuluar kombësitë e emigrantëve të Channel

Mbi të tretat janë nga Shqipëria, një vend ku nuk ka pasur luftë që nga viti 1997

Bandat e trafikimit u ngarkojnë atyre 5,500 £ për një vend në një varkë që bën kaliminTë veshur me xhaketa shpëtimi në ngjyrë portokalli të ndezur, një varg i gjatë migrantësh, të gjithë të rinj në të 20-at dhe 30-at e tyre, kaluan në një rrugë në Dover dje dhe ndoshta në një jetë të re në Britani.

Ata sapo ishin shpëtuar nga një varkë fryrëse që lëvizte në Kanalin Anglez – një nga të paktën tetë anijet me rreth 250 azilkërkues që bënë udhëtimin e rrezikshëm prej 20 miljesh nëpër ngushticën e Doverit.

Burrat ishin më të fundit që arritën në Mbretërinë e Bashkuar si pjesë e një sipërmarrjeje kriminale në të cilën njerëzit që kontrabandonin bandat i fusin emigrantët në varka të mbingarkuara përpara se t'i nisnin në korsinë më të ngarkuar të transportit në botë.

Skena e shpalosur si një raport sekret i inteligjencës ushtarake, i zbuluar në The Mail të dielën, ekspozon në detaje të jashtëzakonshme se si bandat organizatore të këtij trafikimi po veprojnë këtë verë dhe – më e rëndësishmja – kombësinë e atyre që paguajnë deri në 5,500 £ për një vend në një varkë. .

Duke përdorur satelitë dhe një flotë dronësh, analistët me bazë në një qendër operacionale në Portsmouth gjurmuan 70 varka që bënë kalimin gjatë një periudhe gjashtë javore në qershor dhe korrik dhe hartuan plazhet nga u nisën.

Ata zbuluan se si bandat e pamëshirshme po veprojnë nga një shtrirje 90 milje e vijës bregdetare franceze nga Fort-Mahon-Plage pranë qytetit të Berck deri në Bray-Dunes afër Dunkirk.

Një njësi e inteligjencës së Marinës Mbretërore ekzaminoi varkat me fryrje të sekuestruara pasi zbarkuan në plazhet në bregun jugor anglez ose u tërhoqën në breg nga Forca Kufitare për të dhëna të mëtejshme rreth bandave kriminale.

Sipas dosjes mahnitëse të dorëzuar në The Mail të dielën, shefat e mbrojtjes tani besojnë se nëntë grupe konkurruese të krimit të organizuar (OCG) po synojnë Britaninë si pjesë e një rrjeti të sofistikuar kriminal ndërkombëtar.

Grupet kontrabanduan kolektivisht 2,862 migrantë nëpër Kanal midis 1 qershorit dhe 12 korrikut, ku shumë prej tyre i merrnin varkat e tyre të fryra nga prodhuesit në Kinë.

Dosja – e shënuar zyrtarisht e ndjeshme – zbulon se pjesa më e madhe e atyre që bëjnë kalimet e paligjshme duket se janë emigrantë ekonomikë dhe jo refugjatë.

Gjithsej 1,075 nga ata që kaluan ishin nga Shqipëria – një vend i varfër por paqësor ku nuk ka pasur luftë që nga viti 1997, kur një krizë ekonomike shkaktoi një shpërthim dhune.

Një raport i Bankës Botërore thotë se pas rritjes së fortë të PBB-së vitin e kaluar, përqindja e popullsisë që jeton në varfëri në Shqipëri 'ra ndjeshëm' nga 31 për qind në 22 për qind në vitin 2021. Megjithatë, papunësia mbetet e lartë në veri të vendit. , nga vijnë shumë nga ata që mbërrijnë në MB.

"Nëse shkoni në një shkollë të mesme në veri të Shqipërisë dhe fëmijëve u kërkohet të përshkruajnë se si e shohin të ardhmen e tyre, të gjithë djemtë vizatojnë një kamion ose një varkë me një flamur shqiptar që shkon në MB," tha Muhamed Veliu, një korrespondent politik i Top Channel TV në Shqipëri.

Qyteti i Kukësit, pranë kufirit me Kosovën, njihet si ‘Londra e Vogël’ dhe rrugët e tij janë plot me makina të blera në Britaninë e Madhe. Thuajse çdo familje besohet të ketë lidhje me Britaninë.


Z. Veliu tha: “Ata e dinë se sa mirë janë të afërmit e tyre – ata punësohen në MB dhe janë vendosur. Ata mendojnë: “Pse duhet ta humbim kohën në veri të Shqipërisë duke mos bërë asgjë? Le të shkojmë në Mbretërinë e Bashkuar, të punojmë dhe të kthehemi me një makinë fantastike si të tjerët që shkuan para nesh.” '

Zbulimi për numrin e shqiptarëve që kalojnë Kanalin është një nxitje për Sekretaren e Brendshme Priti Patel, e cila ka argumentuar se shumica e njerëzve që udhëtojnë në MB me varka të vogla nuk janë azilkërkues të vërtetë.

Pasi dëgjoi për raportin e zbuluar, Natalie Elphicke, deputete konservatore për Dover, tha mbrëmë: “Të gjithë e dinë se shqiptarët nuk po ikin nga lufta apo persekutimi. Ky është qartazi migracion i paligjshëm ekonomik i organizuar nga bandat kriminale të kontrabandës së njerëzve.'

Secilit OCG i është caktuar një emër i koduar – shumë prej tyre janë marrë nga mitologjia greke. Grupi më pjellor - i quajtur Dragon - transportoi 887 emigrantë, përfshirë 278 nga Shqipëria, me një mesatare prej 52 personash të grumbulluar në çdo varkë.

Dokumenti zbulon se si dy nga bandat - Dragon dhe Lotus - kanë varka të bëra me porosi nga fabrikat në Kinë me seksione shtesë tubash të futura për t'i zgjatur ato dhe për të rritur numrin e njerëzve që mund të ngarkohen në bord.

Raporti thotë: "Ka të ngjarë që OCG-të që përdorin varka me fryrje kineze të kenë ndryshuar modelet e stokut për të lënë veçori të panevojshme në mënyrë që të ulin koston dhe të përshpejtojnë kohën e prodhimit".

Tani ka dalë në pah se një operacion ndërkombëtar i policisë më 5 korrik shkatërroi një nga bandat nën vëzhgimin e ekipit ushtarak.

Detektivët sekuestruan 1200 xhaketa shpëtimi, 150 varka gome, pothuajse 50 motorë, armë zjarri, drogë dhe 33,753 £ në para pas bastisjeve kundër rrjetit Dragon. Gjithsej 39 persona u arrestuan, duke përfshirë gjashtë në MB.

16 views0 comments

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page