top of page

LASGUSHIT për ditëlindje


Lasgush Poradeci

LASGUSHIT   për ditëlindje  *     Ka lindur më 27 dhejtor 1899                (poezi)

Nga Përparim HYSI

Kush ta vrau shpirtin e bukur që lëshonte vetëm xixa? Për tërë jetën rrije"strukur",sikur dilje që nga BIBLA!!! Me kostumin e "roitur" vije rrotull si një KRISHT Me një zemër të robitur,"vrisje natën",sillje dritë.

Ç'mbaje fshehur në "humnera",plot xehërorë që nuk i dhe Prisje kohëra të"tjera", se gjenial nga mendja qe! Bridhje vetëm, i pangrënë,  i mbështetur përmbi stap Oh  sa"fjalë" le pa thënë,nga një kohë që qe farmak.

"Hija" të ndiqte tinëzare,për të futur nën lak Bëje sikur s'shihje fare,duke ecur nëpër natë Pa zë flisje si,me vete, ca lirika të ëmbla mjaltë  "Malaksur" me ujë liqeri,rrëzës së MALIT të THATË.

Ja,kështu, mbështetur stapit,si një shenjt, e si një KRISHT Ron, or rron, në zemrat tona! Rron i gjallë, përjetësisht!

* vetënm ditëlindje ka për LASGUSHIN.Nesër mbush plot 120-vjeç.

                               Tiranë, 26 dhjetor 2019


28 views1 comment

1 Comment


Hiqmet Mehmetaj Respekte per Lasgushin e madh ,respekte për z. Përparim Hysi qe e ka pērjetësuar ,respekte per prof. Fatmir Terziu qe mundëson botimet e njerëzve te shquar të letrave .

Like

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page