top of page

Kurrrë nuk e kishim menduar


Çifti Daman & Elsa Sinani

Kurrre nuk e kishim menduar,se LUFTA E TRETE BOTERORE,do te vinte kaq shpejt,e me nje Armik te Padukshem,te Tmerrshem,me VDEKJE pa kufi..E Bota do te izolohej e KARANTINOHEJ 100% ...

“BASHKEBISEDIM” ME QETESINE... (sipas ditarit 01.05.2020) Qetesi!!! Sa shpejt erdhe mes nesh…. Tashme ke hyre ne cdo dere e cdo shtepi Cdo shtet,Komb,Mbret e Kryeminister, Ne emer tend mburren,ne Popull e Perendi. ...2... Qetesi!! Ashtu e heshtur,ju thua njerezve me qesendi.. Rrini brenda ,rrini urte,me keni mua..mos dilni jashte..!!! Ua!!. Kaq e thjeshte,kaq e mencur,a e pabese je moj ...3.... Qetesi.. Edhe me ne???.. Brezin e epur per pune,te lodhur e raskapitur... Brezin me halle e derte shume... Brezin me vlera te rralla.. ...4... QETESI!!!..................... Ne qe per Ty kemi enderruar nje plejade,nje jete te tere... Pse jo edhe ne shekuj.. Te paret tane per Shpresen dhe Qetesine. I luteshin Perendise, si me BIBEL e ne KURAN ,Ne cdo Gezim e cdo Zindan.. ...5... Per ty kemi thurur endrra,kenge ,e legjende te kemi bere,.. A e din pse moj e embela QETESI???? Ne cdo dite,ne pune a ne shtepi... Me shoke e femi, mburreshim,,, ...6... I mbushem vitet,,,do dalim ne pension... Do rrime ne QETESI... Me grua, femije,niper e mbesa.. ,Boten do te do bredhim... ...7... Se te lodhur e krenar.... Nje gjysem shekulli barbarine e duruam… Nga barbaria me pabesi,lufterash e dinakeri kombesh... Te dashuruam ty QETESI,… Kete besoj e di dhe betohu ne te kundert… ...8... Te gjoret PRINDET tane,te lodhur,te vrare,... Te dhunuar nga pabesite... Sulltanore,Banditeske,Kriminale,Krahinore e Fetare… Ne luftera Boterore,ne luftera fetare,,,,, Bandite e kriminele..Eh!!,te gjoret..Popuj ...9... Me shprese tek Ti moj QETESI,…. Ashtu te lodhur, per plejaden e trete .. Ne.. Prinderit e Gjysherit e kohes… Ashtu ,edhe femijet tane, semure,me ethe... , Muhaxhire ne dyert botes.. Te perbuzur,nga varferia,pluhuri e papastertia,... Te molloisnin ty.. QETESI.. ...10... E kupton moj e kudogjindura e njerezise???. Sa te kemi dashur ,e pergojuar ….... Ndaj mos u bashko me pabesine... Qe te na embelsosh kete ZINDAN,... Qe boten po gjunjezon..!!! ...11... Sa do doja te te urreja,kur ne emrin tend na pergojojne… Te ruajme brezin e trete,,,thone.... Se shpejt infektohen,e zarare na bejne.. Na ndane se gjalli,nga Femijet e Niper.. Pasqyra e jetes,Oksigjeni i shpirtit. ...12... Kjo eshte LUFTE,kaq e dime... Ne e kuptojme ,dhe e dime mire.. Kaluan dy Devra,plot 72 vjet,kjo do vinte,po jo kaq shpejte… Kushdo,e kupton merzitjen tone... Edhe pse KOMANDANTI... ka te drejte.. ....13... Mblidhemi dy pensioniste,nje ne divan e tjetri ne kuzhine.. Qajme hallet,pse jo edhe lotet i fshime,... Si erdhi kjo kohe te mbyllemi si ne hapsane Sot qe me teper se kurre .. Donim aromen e niperve e mbesave,... Bukurite e nuseve tona..... Te shihnim Djemte tane,Palikare.... Vajzat tona dajllare ,bukurite e rralla… ...14... Rrime e rrime e cnuk degjojme. Politikane qe hiqen si Mjek shkencetare.. Te babezitur,edhe pensionin me pak frymemarrje.., Duan te na e shkurtojne.. Harbuter klasik,qe edhe ne kete lufte ..... Duan komande pa lejen ,e Komandantit. Nuk dine a nuk duan .. se... Ne lufte ka nje komande,te jashtezakonshme. ..15... Ne emrin tend QETESI,na godasin Ne fabrikat e njerezise.. Keq shume keq!!!O Zoti I madh,o njerez te mencur shpetoni njerezine… Mos torturoni brezin e trete,se kjo eshte LUFTE,e sdihet si e sa do jete…..!!!!

48 views0 comments

Comentarios


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page