KUR TË SHOH TY


Sami  Hidri

Indianola  Iowa - Amerikë
KUR TË SHOH TY


Kur të shoh Ty të gjithë boten kam parë

Kur degjoi belbezimin tënd nga ty kurrê nuk jam ndarë

Për ty cdo ditë me vehten time flas

Hija tënde me duket se më vjen gjithmonë nga pasFjala tënde fjalë e mirë

Kur atë degjoi I gjithê trupi tim ndihet I lirë

Kur të shoh ty që ecën kudo

Te gjithë botën kam dhe ti mëndja time për ty gjithmonë ëndërro


DREJT ËNDËRRAVE TË DIKURSHMERrëke rrëke loti më bie

Drejt ëndërrave të dikurshme të mija për ty atje më shpie

Thëm që për  ty të shkruaj në pafundësi

Që kurrë të mos ndaloje me Ty kjo dhimbsuriLotët mbi fytyrë më ranë

Ku vallë ato vanë

A mos vallë lumenj do të krijojnë

Vecse shpirtin tënd gjithmonë do ta ngrojnë


LOTËT QË AKOMA NUK KANË DALËKam kohë që lotë nga sytë e mija nuk kanë dalë

Ndërsa sot pse ndodh kështu me mua vallë

Për një cast kur ty të kujtova

Loti shkoi rrëke dhe nga ëndërrat për ty përsëri u zgjovaMu zgjuan ato ëndërrat që kam parë prej shume kohësh

Se ty të dua që nga hera dhe për të gjithë jetën time ti të më ngrohësh

Kush është  për mua ajo ngrohtësi

Ajo dhimbsuria time që në këtë botë vetëm  unë  dhe ti e di


LOTËT KUR MË BININ


Fshiva me kujdes lotët kur më binin

Duart e mija mbi mollëzat e faqes gështrinjtë  mi shpinin

Ashtu për nje cast ato u thanë

Dhe sytë e mija tek ty I çova në cdo cep dhe anëPër ty gjithmonë veheten time e pyes dhe thëm me kë jam

Mendohem dhe mendohem the përsëri them se vetem ty te kam

Numuroj cdo rrokje dhe varg për ty të cdo poezie

Që brendësinë e tyre ti gjithmonë ndihe


O LOTËT E MIJA


O lotët o lotët e mija ku Po vini

Atë shpejtesinë tuaj deri ku po e shpini

Mbi fytyrën time freskinë tuaj po ndjej

Ato gjurmët tuaj ku do ti shpjejPërsëri lotët për ty u thanë

Vecse mos harro se gjurmë mbi fytyrën time për ty lanë

A do te vijnë keto momente përsëri

Me patjetër qe kjo kohë do të mbrri


                              24 Tetor 2920

39 views0 comments

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif