top of page

Koronavirusi në Londër


Koronavirusi në Londër: Grafiku tregon shifrat në spitalet Londër ku vdiqën 468 pacientë nga Covid-19


Numri i personave me Covid-19 në spitalet në Angli u rrit me 3,000 gjatë fundjavës


Punonwsit heronj të NHS në të gjithë Londrën janë duke punuar ditë e natë për të shpëtuar jetën e pacientëve me koronavirus dhe për të mbajtur spitalet të funksionojnë në kushtet më të vështira të mundshme. Përditësimi i fundit ishte që ishin 9,000 njerëz me koronavirus në spitalet në Angli të Hënën (30 Mars), nga 6.000 të Premten (27 Mars).

Ndërsa një mjek i moshuar në një spital qendror në Londër ka thënë se kolegët e tij kanë një qëndrim "mund-të bëj" ndaj përgatitjes së NHS për "tsunami të mundshëm" të pacientëve me Covid-19 që mund të arrinin në spitale në javët e ardhshme, është për fat të keq nuk është e mundur për të shpëtuar çdo pacient të infektuar.

Drejtori mjekësor i NHS në Angli Prof Stephen Powis tha "ne do të kemi bërë shumë mirë" nëse numri i të vdekurve në MB mbahet nën 20,000.

Shifrat e fundit të Shëndetit Publik të Anglisë (PHE) të hënën konfirmuan se ka pasur 1,408 vdekje në Mbretërinë e Bashkuar deri më tani dhe sipas të dhënave të NHS Angli 468 prej këtyre pacientëve vdiqën në spitalet e drejtuara nga besat në Londër. Ka pasur vdekje në 19 qendra spitalore në kryeqytet në total. Universiteti i Shëndetësisë NHS Trust i Londrës në North West ka pasur më shumë vdekje se çdo besim tjetër në Londër me 55.

Ky trust drejton Northwick Park Hospital Hospital i cili ishte caktuar herët si një nga spitalet e para në kryeqytet që mund të merrte pacientë me koronavirus, kështu që duket se ka gjasë që fillimisht të merrte më shumë pacientë sesa disa veshje.

Një "incident kritik" u shpall në Northwick Park Hospital për shkak të një rritje të rasteve të koronavirusit të enjten (19 mars), por kjo u qetësua 24 orë më vonë.

Spitali po mundohej si rezultat i një numri në rritje të pacientëve me virus, pa ndonjë kapacitet kritik kritik të majtë dhe spitalet fqinje u kontaktuan për transferimin e pacientëve me kujdes kritik nëse është e nevojshme.

Është e rëndësishme të theksohet se nuk është besimi i vetëm në spital në Londër që ka parë një numër të lartë të vdekjeve - Barts Health NHS Trust dhe Croydon Shërbimet Shëndetësore NHS Trust kanë pasur më shumë se 40 vdekje, ndërsa Spitalet Universitare Epsom dhe St Helier NHS Trust, Lewisham dhe Greenwich NHS Trust dhe Spitalet e Universitetit të Shën Gjergjit NHS Foundation Trust gjithashtu janë goditur keq me 35 ose më shumë vdekje.

NHS England ofron azhurnime të përditshme mbi vdekjet në spitalet në të gjithë vendin dhe numri më i lartë i njoftuar në besimet në Londër në një ditë të vetme deri më tani ishte 96 të Shtunën (28 Mars).

Sidoqoftë, këto vdekje kanë ndodhur midis 17 dhe 27 Mars, jo vetëm 24 orët e mëparshme Sipas të dhënave më të fundit të PHE të hënën, numri i njerëzve në Londër që testuan pozitive për sëmundjen vdekjeprurëse u rrit nga 5,957 në 6,521 në 24 orë. Kjo është një rritje prej 564, që është më e ulët se kërcimi i 658 rasteve në 24 orët e mëparshme. Shifra aktuale e atyre që kanë kontraktuar virusin vdekjeprurës ka të ngjarë të jetë më e lartë për shkak të testeve të kufizuara që po kryhen. Shefat e shëndetit kanë treguar që për çdo vdekje, 1.000 njerëz ka të ngjarë të kenë virusin.

Shikojeni secilën bar në grafikun e mëposhtëm për të zbuluar se sa vdekje të konfirmuara ka pasur në secilin trust.Ndërsa statistikat e NHS në Angli janë për besimet në spital, këtu është një ndarje e spitaleve që ata drejtojnë secili.

Barking Havering dhe Spitali Universitar Redbridge NHS Trust

Ky besim drejton Spitalin King George në Ilford dhe Spitalin e Queen's në Romford.

Barts Health NHS Trust

Ky besim funksionon në spitalet The Royal London, St Bartholomew's, Whipps Cross dhe Newham.

Fondacioni NHS i Fondacionit Chelsea dhe Westminster Fondacioni NHS

Ky besim drejton Spitalin Chelsea dhe Westminster dhe West University Middlesex.

Shërbimet Shëndetësore Croydon NHS Trust

Besimi drejton Spitalin Universitar Croydon dhe Spitalin përkujtimor Purley War.

Spitalet Universitare Epsom dhe St Helier NHS Trust

Besimi drejton Spitalin St Helier dhe Spitalin Epsom.

Fondacioni NHS Guy dhe St Thomas 'NHS

Ky besim drejton Spitalin Guy, Spitalin St Thomas 'dhe Spitalin e Fëmijëve Evelina London për Fëmijë.

Fondacioni NHS i Fondacionit Hillingdon Spitalet NHS

Ky besim drejton Spitalin Hillingdon dhe Spitalin Mount Vernon.

Fondacioni Fondacioni Spitalor Universitar Homerton

Ky besim drejton Spitalin Universitar Homerton.

Trusti i Kujdesit Shëndetësor të Kolegjit Imperial

Ky besim funksionon spitalet Charing Cross, Hammersmith, Queen Charlotte & Chelsea, St Mary's dhe Western Eye.

King's College College NHS Fondacioni Fondacioni

Ky besim drejton Spitalin e Kolegjit King.

Kingston Hospital Hospital NHS Foundation Hospital

Ky trust drejton Spitalin

103 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page