top of page

Koronavirus i Londrës: Gjërat e mahnitshme që londinezët janë duke bërë


Koronavirus i Londrës: Gjërat e mahnitshme që londinezët janë duke bërë përgjatë krizës së koronavirusitNë këtë kohë të trazuar, njerëzit në të gjithë kryeqytetin po bëjnë disa veprime të mahnitshme të mirësisë ndaj të tjerëve

Në kohë vështirësish, kemi parë që njerëzit në të gjithë kryeqytetin mblidhen. Pandemia e koronavirusit nuk është ndryshe, pasi Londinezët kanë treguar një dashamirësi të jashtëzakonshme ndaj të tjerëve. Qyteti ynë është dëshmuar si bashkësi plot shpirt, nga ata që punojnë pa u lodhur për të ndihmuar institucionet ushqimore dhe të pastrehët, te fqinjët që kontrollojnë njëri-tjetrin. Londinezët janë duke bërë disa gjëra frymëzuese në kohërat më të vështira. Ne kemi vendosur se këta njerëz kanë nevojë për një britmë, kështu që ne të gjithë mund të dëgjojmë për gjërat e mahnitshme që ata bëjnë.

Inxhinieri britanik nga Chiswick bën një vepër të mirë për klient të moshuar

Inxhinieri britanik me bazë në Chiswick, Michael Ribbons, kohët e fundit ndoqi një punë në pronën e një zonje të moshuar për të zbuluar se ajo nuk kishte ushqim për shkak se ishte e izoluar dhe familja larg me makinë. Pas mbarimit të punës rutinore të riparimit, Michael nxitoi në dyqane dhe bleu për klientin dhe nuk pranoi pagesa.

Ai tha: "Javën e kaluar, unë isha në një vizitë rutinore te një zonjë e moshuar, e cila kishte probleme me sistemin e saj të ngrohjes. Gjatë bisedës sonë, ajo më tha që për shkak të moshës, ajo ishte izoluar për më shumë se një javë dhe ishte e shqetësuar për mbarimin e ushqimit. Ajo nuk ka familje në Londër për të ndihmuar në blerjet e saj, dhe unë mund t'i them se ishte me të vërtetë i shqetësuar.

"Pasi të mbaroja rregullimin e ngrohjes së saj, e pyeta se çfarë ishte e shkurtër dhe çova në dyqanet lokale për t'i marrë asaj disa furnizime - kryesisht rrokullisje të cilat ne e dimë se është si pluhur ari për momentin! Unë i hoqa ato dhe nuk doja të merrja para prej saj. "Unë thjesht mendova se ishte gjëja e duhur për të bërë - të gjithë duhet të kujdesemi për njëri-tjetrin gjatë këtyre kohërave të vështira. Unë gjithashtu i kam dhënë detajet e kontaktit të bamirësive lokale që do të jenë në gjendje ta ndihmojnë atë në javët dhe muajt e ardhshëm. "

Deputeti i Ealing Southall vlerëson stafin e Spitalit Hillingdon për kujdesin 'e jashtëzakonshëm'

Deputeti Virendra Sharma u dërgua në Spitalin Hillingdon javën e kaluar pasi gjendja e tij "u përkeqësua" pasi fillimisht kishte vështirësi në frymëmarrje. Në një deklaratë ai tha: “Në Spitalin Hillingdon unë u testova pozitive për koronavirus dhe pata probleme me frymëmarrjen, dhe kështu u shtrova në spital për një javë. "Kujdesi ishte i jashtëzakonshëm, dhe unë dua të paguaj një haraç të madh për të gjithë stafin në Spitalin Hillingdon dhe në të gjithë NHS, duke punuar kaq shumë, dhe duke bërë shumë në këtë kohë të një presioni të jashtëzakonshëm."

Takoni vullnetarët që ndihmojnë për të ushqyer mjekë dhe infermierë në Spitalin St George në Tooting

Ata po ndihmojnë gjithashtu bizneset lokale në të njëjtën kohë. Ka qenë një mëngjes i ngjeshur në Furzedown, Wandsworth, pasi ekipi i Janneke Diemel dhe Niall Barrett përgatisin pako paisjesh për t'u dhënë mjekëve dhe infermierëve në Spitalin e St George në Tooting.

Ata dëgjuan që stafi i vijës së përparme po mundohej të hynte në të pasi mbaruan ndërrimet e tyre 12 orë në spital dhe gjetën rreshta bosh në supermarkete. Është shtesa më e fundit në shërbimin e tyre vullnetar, të njohur si NHS Critical, të cilën e filluan javën e kaluar. Ata tashmë kanë bërë më shumë se 36,000 për të blerë ushqime dhe sende të domosdoshme për stafin në Spitalin St George në Tooting dhe u kanë folur të gjithëve nga BBC në Reuters për grupin e tyre të ri të veprimeve të komunitetit. Janneke, 50 vjeç, i tha Shërbimit Lokal të Raportimit të Demokracisë se ajo ishte frymëzuar për të ndihmuar pasi shoqja e saj, Anthea Allen, një Motër e Vjetër në St George në Tooting, i dërgoi mesazhin e saj duke kërkuar disa ëmbëlsira për të kënaqur ekipet në reparte.

88 views0 comments

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page