top of page

Këto janë gjërat që mund të ndryshojnë


9 kufizimet e bllokimit ka të ngjarë të lehtësohen të hënën


Këto janë gjërat që mund të ndryshojnë


Boris Johnson do t'i drejtohet kombit të Dielën, 10 maj dhe të na tregojë pak më shumë rreth asaj që mund të presim nga lehtësimi i bllokimit. Disa kufizime pa dyshim që do të qëndrojnë në fuqi për të ardhmen e parashikueshme, ndërsa disa madje do të fillojnë të hiqen të hënën. Raportet sugjerojnë që Udhëzimi i Kryeministrit jashtë mbylljes do të përfshijë tre faza, me hapjen e dyqaneve më të vogla në fazën e parë, disa shkolla që kthehen në fazën e dytë dhe hotelet dhe objektet e kohës së lirë që rihapen në fazën e tretë. Ka pasur një numër të tërë raportesh në lidhje me atë që do dhe nuk do të ndodhë javën e ardhshme, dhe ne kemi bashkuar një listë të 9 kufizimeve që ka të ngjarë të lehtësohen të hënën.

1. Më shumë dyqane mund të rihapen

Një numër zinxhirësh kanë filluar të hapen - të tilla si B&Q dhe Pret a Manger - por me masa shumë të ndryshme. Ndoshta më shumë kafene do të fillojnë të hapin vetëm oferta, dhe vetëm duke lejuar një çift të klientëve brenda në një kohë.

2. Aktivitetet në natyrë mund të rinisin

Shtë bërë e qartë se një nga kufizimet më të mundshme për t'u lehtësuar së pari është të bësh me aktivitete në natyrë, pasi këtu ka më pak rrezik për transmetim sesa në ambiente të mbyllura. Për momentin do të lejoheni të shkoni për një vrap, por mbase do t'ju lejohet të bëni gjëra të tilla si ushtrimi në grup nëpër parqe, për sa kohë që ju mbani distancën shoqërore.

3. Vendet e punës në natyrë mund të kthehen në biznes

Ashtu si me ushtrimin në natyrë, puna në natyrë do të ketë më pak shanse të transmetimit që brenda. Asnjëherë nuk u tha se faqet e ndërtimit mbyllen nën udhëzimet e bllokimit - për aq kohë sa mund të mbahen dy metra midis punëtorëve - kështu që qeveria pritet të bëjë një presion të rinovuar që njerëzit të kthehen në punë atje.

4. Oraret e trenave të reja dhe më shumë të vëna në dispozicion

Ndërsa kufizimet janë lehtësuar, pa dyshim që do të ketë më shumë njerëz në transportin publik. Për të siguruar që nuk shohim Tuba të mbipopulluar, ka të ngjarë që numri i trenave në qarkullim ngadalë të rritet.

Oraret e reja do të prezantohen siç janë planifikuar në maj, edhe pse trenat nuk do të drejtohen menjëherë drejt tyre.

5. Orari i hapjes së supermarketeve

Supermarketet janë një nga gjërat e vetme që kanë mbetur të hapura gjatë mbylljes dhe mund të shohim ndryshime që vijnë në atë sferë. Orët e hapjes mund të rriten të Dielën për të zvogëluar mbipopullimin, me Boris Johnson duke thënë se po shikon të pushojë ligjet e tregtisë së së Dielës për të ulur radhët në fundjavë.

6. Ngarja dhe pikniku

Njerëzit do të lejohen të vozisin në fshat dhe të bëjnë piknik, sipas Mail të Dielën. Do të duhet të jeni akoma me anëtarët e familjes tuaj dhe të mbani dy metra larg grupeve të tjera.

Nr 10 nuk komentoi raportin e Postës, por ministrat dhe shkencëtarët kanë thënë vazhdimisht se mbledhjet në natyrë duken të jenë më pak të rrezikshme se ato në ambiente të mbyllura.

7. 'Bubbles' deri në dhjetë mundësisht të lejuara

Ju ndoshta keni dëgjuar për këtë - në vend që të kufizoheni në familjen tuaj, mund të jeni në gjendje të formoni një 'flluskë' deri në dhjetë njerëz. Kjo do të thotë që miqtë e afërt dhe familja të cilët nuk jetojnë së bashku do të jenë në gjendje të takohen, megjithëse do të duhej të ishin të njëjtët njerëz çdo ditë, javë për javë. Raportet thonë se ideja është ajo që po përhapet nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar.

8. Kthimi i futbollit lokal të kriketeve dhe grupeve themelore

Ndërsa ngjarjet kryesore sportive dhe mbledhjet masive do të jenë një nga gjërat e fundit që lejohen, disa sporte më të vogla mund të kthehen - për sa kohë që spektatorët mund të qëndrojnë në ajër të hapur.

9. Shërbimet rutinë NHS rifillojnë

NHS është shprehur e stresuar që njerëzit të kërkojnë kujdes mjekësor nëse është e nevojshme, dhe të mos shqetësohen për ardhjen në A&E për shkak të koronavirusit. Disa operacione rutinore dhe trajtime të pjellorisë tashmë janë rikthyer pasi pacientët në spital ranë për disa javë rresht. Ende nuk është e qartë se kur shërbimet e tjera do të vazhdojnë, por disa që nuk përfshijnë shumë kontakte mund të rifillojnë së shpejti.

32 views0 comments

Comentários


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page