top of page

Këngë e pambaruar*Astrit Lulushi


Ajo që e bën një këngë të bukur nuk është gjithmonë cilësia e zërit, por distanca që kalon dhe kur e kuptojmë, se sa gjatë ka udhëtuar.


“Tani është koha

Për të mbyllur sytë

Ruaji pyetjet për ditë tjetër

E di çfarë do të më pyesësh

Mendoj se e di edhe ti

Çfarë përpiqem të them.

Të premtova se nuk do të lija

Dhe gjithmonë duhet ta dish

Kudo që të shkosh

Pavarësisht se ku

Unë kurrë nuk do të jem larg.

Erdhi koha për të fjetur

Ende kam kaq shumë

Gjëra që dua të them;

Kujtoj të gjitha këngët

Që këndoje per mua

Kur shkonim me vela

Në një gji smeraldi

Unë si varkë në oqean

Të përkundja për të fjetur

Përmes ujërave

Të errët dhe thellë

Brenda kësaj zemre antike

Pjesë gjithmonë do të jesh.

Tani është koha për të ëndërruar

Pra ëndërro sa e mrekullueshme

Jeta jonë ka qenë.

Një ditë të gjithë duhet të ikim

Por ninullat vazhdojnë e vazhdojnë

Ato kurrë nuk vdesin,

Sikurse ti

Dhe unë,

Do të jenë.”

——-

*Unfinished Song

Film britanik (Terence Stamp, Vanessa Redgrave), ku një pensionist i ndrojtur nderon pasionin e gruas së tij të ndjerë për të kënduar, duke u bashkuar me korin ku ajo kishte marë pjesë.

12 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page