top of page

Ju lumtë, demokratë


Farsa e kundërshtimit ka rritur vetëm perspektivat elektorale të Trump.

Farsa e kundërshtimit ka rritur vetëm perspektivat elektorale të Trump.


Të Mërkurën pasdite, Senati amerikan liroi Presidentin Donald Trump për të gjitha akuzat. Dhe me këtë, impezimi i presidentit të 45-të të Shteteve të Bashkuara përfundoi tamam ashtu siç e dinin të gjithë: me emrin e Trump akoma në derën e Shtëpisë së Bardhë.

Ai po përballej me akuza serioze. Trump u akuzua për një abuzim të pushtetit dhe për pengim të Kongresit, pas akuzave që ai i kishte kërkuar presidentit të Ukrainës, Volodymyr Zelensky, të 'na bëjë një favor' dhe të hapte një hetim korrupsioni ndaj rivalit të tij të mundshëm presidencial, Joe Biden, dhe Biden djali, Hunter. Në kthim, Trump do të lëshonte në Ukrainë paketën vjetore të para-dakorduar të SHBA, afro 400 milion dollarë të ndihmës së sigurisë.

Por kjo nuk ishte një vënie në dyshim (impeachment) serioze. Demokratët duhej të krijonin një aleancë bipartizane me republikanët, veçanërisht në Senatin e udhëhequr nga republikanët, nëse do të fitonin mbështetjen e mjaftueshme të Kongresit për të hequr Trump. Por ata as nuk u përpoqën. Siç shpjegon një raport, Nancy Pelosi, kryetarja demokrate e Dhomës së Përfaqësuesve, caktoi përgatitjet e para-marrjes në detyrë në Komitetin e Inteligjencës së Shtëpisë, sesa Komisionin Gjyqësor të Dhomës, kështu që depozitat mund të mbaheshin pas dyerve të mbyllura. Këshilltari i Shtëpisë së Bardhë ishte i përjashtuar nga këto procedura fillestare dhe nuk mund të thoshte dëshmitarë ose dëshmi të detyrueshme, gjë që e mbrojti vetë Biden të mos i bëhej ndonjë pyetje e sikletshme.

Rezultati nuk ishte një provë, por një farsë hiper-partizane. Republikanët u përgjigjën me rregull duke parandaluar thirrjen e dëshmitarëve. Dhe pjesa dërrmuese e senatorëve-juristë tashmë i dinin vendimet e tyre paraprakisht. Votimi i senatorit republikan Mitt Romney për të dënuar Trump ishte thjesht për surprizën e vetme të paqartë gjatë një spektakli ndryshe të lodhshëm. Megjithatë, aq absurde sa ka qenë impezimi i Trump, pasojat e tij janë serioze.

Padyshim që demokratët besojnë se trullosja e nxitur nga ky cirk do të ngjitet disi tek Trump, presidenti i parë i impezuar që do të qëndrojë për rizgjedhje. Ndërsa udhëheqësi demokrat i Senatit, Chuck Schumer e vendosi atë pas lirimit të Trump, gjithmonë do të ketë "një yll gjigant" pranë emrit të presidentit.

Por kjo duket si mendim i dëshiruar nga ana e tyre. Nëse ndonjë gjë, kjo përpjekje për të vendosur të ardhmen e presidentit në Senat, sesa në kutinë e votimit, ka të ngjarë ta ketë shtyrë Trumpin edhe më afër fitimit të një mandati të dytë.

35 views0 comments

Коментарі


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page