top of page

Ju jeni...


Ju jeni...

Nga Fatmir Terziu


U hollua astari blu. Shirat e ëmbël pthuqin detet e qeta,

kënga e kumurive dehet në erë,

mbrëmja dremit me hallet e veta,

dita shuhet mbi poterë,

çfarë qëndron në mes,

pikturuar,

ujëra të turbulluar, në muzg ju shfaqeni,

kohë e qëndisur në thes.


Horizontet lindin dhe fshihen natën,

tinguj kënge

çdo yll i vogël në mënyrë të paimagjinueshme të ndritshme,

ëndërron në gjumë,

rropatet,

njëri gërmon në zemrën tënde,

sa larg shkruhen fatet.


Tingujt ju zgjojnë butësisht

mëngjesi shfaqet duke ju lotuar më shumë. Ju jeni

pafundësisht,

ëndërra të pafajshme .

Male dhe kanione, të kripura dhe të ëmbla,

ujëra që shponi retinën time. Ti je e imja,

dashuria,

jeta, transferta dialektike,

Shtëpia, … dhe përgjithmonë vetëm një

Nënë magjike.


Ju jeni … Nëna ime!

51 views30 comments

30 Comments


Kozma Gjini:

Është kënaqësi të lexosh poezinë e mbrujtur gjithë art e thellësi mendimi të Fatmir Terziut.Sh. urime,miku im!

Like

Shqipe Bytyqi

E mbush boshllekun e çdo cepi shpirti me vargun konciz e te formesuar mjeshterisht.

Like

Marieta Zace

Urime , vetem nenes mund t'i thuren kaq vargje te bukura .

Like

fahri dahri
fahri dahri
May 24, 2021

Profesor Fatmiri dhe ju të nderuar komentues, ju përshëndes dhe uroj shëndet. E lexova këtë krijim, pa diskutim ka ndjenja të thella. Është një krijim që burimi gjendet tek e vërteta, e cila shikohet, preket, jetohet dhe vjen një ditë që e shikuara, e prekshmja na largohen, ndëra bashkë me ne, vërtet largimi është i pakthyeshëm, por gjithçka e shkuar bashkëjetohet, asnjëherë nuk shkëputen. Ndahen nga jeta një nga një por dhimshuria, dashuria, malli nuk shkëputen, ato na shoqërojnë jo vetëm sa çdo njeri jeton , por dhe më gjatë kur ato që ne ndjejmë arrijmë ti përjetsojmë duke i shkruar. Nënat nuk na kanë braktisur asnjëherë, ato mbeten tek ne të dashura, të dhimshme, të urta, të virtytshme sep…

Like

Lela Dardha Kokona

Sa mallengjyese keto vargje filozofike! Clirim shpirti poet. Dimer, acar , akullnajat, turbullirat kane pushtuar poetin tone penearte . Uroj qe seshpejti te qetesohet ky shpirt i brengosur.

Like

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page