top of page

Joe Biden ka fituar garën për t'u bërë presidenti i ardhshëm i SHBA


Joe Biden ka fituar garën për t'u bërë presidenti i ardhshëm i SHBA, duke mundur Donald Trump pas një numërimi të votave pas zgjedhjeve të së martës.

BBC ka projektuar që Z. Biden ka fituar fushën kryesore të betejës në Pensilvani, duke e shtyrë atë mbi pragun e votimit të kolegjit elektoral 270 të kërkuar për të mbyllur Shtëpinë e Bardhë. Fushata Trump ka treguar që kandidati i tyre nuk planifikon të pranojë. Rezultati e bën Z. Trump presidentin e parë me një mandat që nga vitet 1990. Projeksioni i BBC për fitoren e Z. Biden bazohet në rezultatet jozyrtare nga shtetet që tashmë kanë mbaruar me numërimin e votave të tyre dhe rezultatet e pritura nga shtete si Wisconsin ku numërimi po vazhdon.

Zgjedhjet kanë parë pjesëmarrjen më të lartë që nga viti 1900. Z. Biden ka fituar më shumë se 73 milion vota deri më tani, më i shumti ndonjëherë për një kandidat presidencial të SH.B.A. Z. Trump ka tërhequr gati 70 milion, numrin e dytë më të lartë në histori.

41 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page