top of page

... jemi dashuruar si në hotel me pesë yje


Fatmir Terziu

Pa koment

(ndoshta jo për të gjithë ia vlen ky tekst)


Nga Fatmir Terziu


I zbritëm me sy të gjitha yjet

në minderin tonë të parë

ku netëve të gjata të dimrave tartabiqet

kishin ngritur dinastinë e tyre të gjallë.

Në sytë tanë kishim Brixhid Bardonë

atë copë të përvjedhur prej revistës

me këngët e bulkthave në ballkon

zhvishnim dashurinë e ndezuar tinëz.

Përmes netëve për ne e dashur

puthjet vinin nga një botë memece

trupi si një rol busti të shtangur

faqet si prushi i dimrit mbi teneqe.

E kështu memorjet mbi këta fotografi

udhëtonin si blloqe të harruara kujtimesh

jashtë një të zverdhure mbi bardhë e zi

vetëm dashuria jonë e dashur rritesh…

…ishte kohë ëndërrash në varfëri

ku dhe dashuritë i arnonim me fije

por gjithnjë e dashur me zemër e me sy

jemi dashuruar si në hotel me pesë yje.

21 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page