top of page

Informacione të përgjithshme mbi Coronavirus (Covid-19)


 


 1. Çfarë është COVID-19? Emri 'COVID-19' është caktuar në llojin e ri të koronavirusit që doli për herë të parë në Wuhan, Kinë në dhjetor 2019. Ashtu si koronaviruset e tjera, ai ka ardhur nga kafshët; shumica e rasteve të para ishin tek ata që ose punonin brenda rregullisht vizitonin një treg të lagësht në qytetin e Wuhan. Si një grup, koronaviruset janë mjaft të zakonshme në të gjithë botën, dhe te njerëzit shkaktojnë infeksione të traktit respirator. Veçanërisht COVID-19 mund të shkaktojë pneumoni. Bazuar në deklaratën e OBSH-së se ky është një emergjencë e shëndetit publik me shqetësim ndërkombëtar, Zyrtarët Kryesorë të Mjekësisë në Mbretërinë e Bashkuar kanë ngritur rrezikun për Mbretërinë e Bashkuar nga e ulta në të moderuar 2. Si ndodh infeksioni me COVID-19? Transmetimi njeri-tek-njeri është konfirmuar, por pasi është një lloj i ri virusi, shkencëtarët po punojnë për të kuptuar mënyrën e plotë të transmetimit. 3. Cilat janë simptomat? Farë duhet të bëj nëse kam simptoma? Simptomat e raportuara të COVID-19 janë kollitja, ethe dhe problemet me frymëmarrjen, të cilat mund të përparojnë në pneumoni. Në raste të rënda, mund të ketë dështim të organeve.Është e rëndësishme të theksohet se disa individë mund të përhapin virusin përpara se të vërenin ndonjë simptomë, si me sëmundje të tjera siç është gripi. Dëshmia deri më tani sugjeron që shumica e rasteve janë të buta. Udhëtarët që kthehen në Mbretërinë e Bashkuar nga vendet e mëposhtme duhet të qëndrojnë brenda dhe të shmangin kontaktin me njerëzit e tjerë menjëherë nëse keni udhëtuar nga: Provinca Hubei në Kinë në 14 ditët e fundit, edhe nëse nuk keni simptoma Irani, zonat e bllokimit në Italinë veriore ose zonat e kujdesit special në Korenë e Jugut që nga 19 shkurt, edhe nëse nuk keni simptoma Pjesë të tjera të Kinës kontinentale ose Koreja e Jugut, Hong Kong, Japoni, Macau, Malajzi, Singapor, Tajvan ose Tajlandë në 14 ditët e fundit dhe kanë një kollë, temperaturë të lartë ose gulçim (edhe nëse simptomat tuaja janë të buta) Pjesë të tjera të Italisë veriore (kudo në veri të Pizës, Firence dhe Rimini), Kamboxhi, Laos, Myanmar ose Vietnam që nga 19 shkurt dhe kanë një kollë, temperaturë të lartë ose gulçim (edhe nëse simptomat tuaja janë të buta) Nëse ekziston mundësia që të keni koronavirus, mund t'ju kërkohet të izoloheni për 14 ditë për të ndihmuar në uljen e përhapjes së infeksionit. Kjo do të thotë që ju duhet: Qëndroni në shtëpi Mos shkoni në shkollë, punë ose vende / ngjarje të tjera publike Mos përdorni transport publik ose taksi Mundohuni të shmangni vizitorët në shtëpinë tuaj - miqtë, familja dhe shoferet e ofrimit mund të vijnë për të bërë veprime ose për të lënë ushqimin, megjithatë. Ju nuk duhet të shkoni në një operacion mjekësor, spital ose farmaci. Për informacion të mëtejshëm përdorni shërbimin e koronavirusit 111 në internet. 4. Unë kam ndërmend të udhëtoj së shpejti, a duhet të ndryshoj planet e mia të udhëtimit? Ju duhet të bëni vazhdimësi dhe të ndiqni të gjitha këshillat e fundit të udhëtimit të ofruara nga Public Health England. 5. Si mund ta mbroj veten? Ju lutemi sigurohuni që po ndiqni këshillat aktuale të qeverisë në lidhje me distancimin shoqëror dhe izolimin social. Këshillat e tjera të përgjithshme për mbrojtje nga COVID-19 janë si më poshtë: Lani duart: lagni duart tuaja me ujë të pastër të pastër dhe aplikoni sapun. Më tepër duart, përfshirë edhe kurrizin, midis gishtërinjve dhe nën thonjve dhe pastroni për të paktën 20 sekonda. Shpëlaj. Mbuloni gojën dhe hundën me një ind kur kolliteni ose teshtini, atëherë hidheni indin në kosh dhe lani duart tuaja. Nëse nuk keni ind për të dorëzuar, kollitet ose teshtini në bërryl. Maska për fytyrën ofrojnë një mbrojtje pasi bllokojnë pikat e lëngshme. Sidoqoftë, ato nuk bllokojnë grimcat më të vogla të aerosolit që mund të kalojnë nëpër materialin e maskës. Maska gjithashtu lënë sytë e ekspozuar dhe ka prova se disa viruse mund të infektojnë një person përmes syve. Kërkoni ndihmë mjekësore nëse keni ethe, kollë dhe vështirësi në frymëmarrje dhe ndani historinë e udhëtimit tuaj me ofruesit e kujdesit shëndetësor Shmangni kontaktin e drejtpërdrejtë, të pambrojtur me kafshë të gjalla nëse vizitoni tregjet e gjalla në zonat e prekura. Qëndroni në shtëpi dhe shmangni kontaktin me njerëzit e tjerë për 14 ditë nëse jeni kthyer nga një zonë e prekur në 2 javët e fundit. Mos e lini shtëpinë tuaj deri sa t'ju jepen këshilla nga një mjek, nëse jeni kthyer nga një zonë e infektuar dhe zhvilloni një temperaturë të lartë, kollë, hundë me erë, dhimbje të fytit ose vështirësi në frymëmarrje. (The Guardian, 2020) Për të gjitha informacionet e fundit vizitoni NHS e Shëndetit Publik Angli. Nëse keni shqetësime specifike për ilaçe ose simptoma për të cilat shqetësoheni, duhet të flisni me mjekun tuaj, të kontaktoni NHS 111 ose të kontaktoni me konsulentin tuaj. Ju lutemi bëjeni këtë me telefon, mos shkoni personalisht në spital ose mjekun tuaj, përveç nëse ju këshillohet ta bëni.

128 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page