top of page

Ildije Xhemali: VRISNI XHELOZITË
Lexoj poezitë e dashuris'

edhe buzën vë në gaz.

Më t'bukurat, t'lakmuarat

Vetes,(fshehtazi): "Ti plas!"


Kush fiton në konkurse?

Buza, kujt vesh më vesh?

Vra mendjen, ndro kurse,

Fitore dhe ti të kesh.


Këndoji, thirru poeteshë

Fjalët për të, e ëmbla melodi

Kthehen në këngë me hijeshi

Zemrën zbut dhe në pleqëri.


S'dua ndere e lëvdata

Kur hujnorja, n' zi e vrerë.

Shkulni t' keqen me rrënjë

Jeta juaja, jo për të tjerë.


Kërkova me zemër e sy

N'kopshtin jet', lulen dashuri.

Të mjer', drobitur e gjeta.

Frymën zën', driza xhelozi.


Plumbin, ruajtur për xhelozi.

Si tenjë grryen në fshehtësi.

Pabesisht shkatrron një miqësi.

Vret, varros një dashuri.


____________________________


Përvoja jetësore gjer tani, e letrarizuar në 10 libra të botuara i10-ti "NJË NGA JU" Prozë dhe poezi

15 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page