top of page

I KËRKOJ DIELLIT NJË GRUSHT DRITE




CIKËL ME POEZI

NGA PANAJOT BOLI

MEDITIM VJESHTE


Po m’i tjerr mendimet ky shi i qetë i pasditës

Me merak,pa u nxituar,m’i mpleks si gershetë

Me dorë m’i ngjyen me ngjyrën e melankolisë

E paftuar në tryezë,një gjethe e lodhur ulet vet


Kafja e ftohur dhe gjethja po rrinë të heshtura

Me serenatën e psherëtimave të shiut meditojnë

Të shastisur të katër: kafja, gjethja shiu dhe unë

Dhe retë, si sytë e vajzës së pikëlluar,që lotojnë


Të katër jemi ulur të ftuar në studjon e vjeshtës

Kafja mund të flas për veshjet që po ndërron dita

Gjethja për mallin e dallendysheve që ikin si ajo

Unë e shiu?! Për shijën e lotëve të mikes që prita


I KËRKOJ DIELLIT NJË GRUSHT DRITE


Zemrës i lutet shpirti: -Më merr në prehër, më puth, më përqafo

Hëna i thotë: -Të jap dritë sa të duash, gjer në të gdhirë mos pusho

Agu i pëshpëerit: -Vesën time për ty e bëj diamante me vezullime

Në lendinë vrapoj unë-thotë Marsi- të zgjedh lule për të ëmblën time

I them diellit:-Më jep një grusht drite, të lumturoj sytë e mikes sime



PERËNDIM


Sa herë, fëmijë, harrohesha pas diellit qe zhytej tutje në perëndim

Më çonte Piter Pani i mirë aty,të kundroja misterin e kuq, n’flakërim

Aty, pas detit që hidhte krahëve mos ftohej të kuqeremtën pelerinë

Aty, kerkonim portën magjike me çelsa të arta,të mirën mbreterinë


MË JOSH KY SHI


Në mbremjen e vërbër, shiu në dritare seç më thotë

Flet një gjuhë të lengët, të athët, nuk e përkthej dot.


Si Sirenat më ndjell,me një muzikë të butë, melankoli

Më josh me tingujt e trishtë..pastaj më ras në një qeli


Në qeli, i tulatur në një qoshe, lagështi,i heshtur, vetmi

Zgjat krahët në endërr syzgjuar,të më ngrohesh në gji.


Në qeli, si i mpirë rri,s’më ndahet kjo murgeshë vetmi

Këmbëdorazi zvarritem,si yjet në qiell kërkoj ato dy sy


Nuk e di pse më josh ky shi, pse më mban kaq orë në qeli

Nuk i mbaj inat,nuk e shaj,sa bukur,më sjell ca çaste tek ti


TË LUTEM, NDALO


Nuk durova me,dola të të prisja pranverë

Tek ugari i vogël prapa kodrës së fshatit

Si një kalorës dashnor te shtegu të prita

Tek zbrisje si një shtojzovalle monopatit


M’u duk se u vonove shumë moj pranverë

Ankthi në gjoks u bë lemsh,si zog çukiste

Sytë e saj më bën magji atë pasdite vjeshte

E shpirti im përnatë në liqenin e tyre voziste


Nuk të kërkova ndonjë dhuratë të shtrenjtë

Nga kraharori yt vetëm ca luledele të mora

Si fallxhore, fatin tek petalet e tua të shihja

Me aritminë e zemrës, tek po dridhej dora


U vonove pranvera ime dhe gati sa s’plasa

Mos vallë kaq kohë, kaq larg, më harroi ajo

Nxitoj petalet t’i heq një nga një, me radhë

Dhe dridhem, sa dridhem: Më do a s’më do


Mbaroj lulen e parë, harrohem, hutohem

Nuk e di si dola.Gabova? Më do a s’më do

Kap lulen tjetër, pastaj një tjetër, një tjetër

S’e duron zemra:Mjaft më, të lutem ndalo


MË MORI GJUMI MES LULESH


Një lendinë të bukur kam diku në fshat

Është lendina ime,s’e them, e kam sekret

Atje vete kur ndjej se më dridhet shpirti

Më pret edhe një endërr,varur në një fletë


Endrra rri varur në një degë dafine me vesë

Aroma e saj si vera e kuqe me deh shumë

Më mirren mendtë , më shohin lulet e rendin

Më marrin,në prehrin e tyre të fle pak gjumë


Një zukatje,si nanuritje muzike vjen në vesh

Me ngjyra ylberi një fluturë seç më ulet mbi sy

Lendina ime, qe nuk e di askush, u bë parajsë

Më buzëqesh ti e malluar?Dorën ma mban ti?!


ERDHI E PËRMALLUAR ERA SONTE


E pashë tek zbriste nga mali i fshatit tim era

Nuk mbahej, me inat zvarriste ca re gërmuq

I fryu të fikte edhe dritën e henës së shkretë

Që dridhej në qiellin e mugët si kandil i kuq.


Erdhi këtë mbremje gushti kaq e përmalluar

Nervoze, me shushurima mbushur trishtime

Zogjtë i çoi me herët të flenë në foletë e tyre

Nuk ngopej me pemët,me puthje e përqafime


Kercëu si e marrë,nuk priti sa të vinte vjeshta

S’përmbahet sonte kjo erë, me dufe shperthen

E di,e mira ime,ajo jashtë dritarës tende po pret

Përqafoje,zemër, e mua ajo brengë po më bren

34 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page