top of page

Historianja nxjerr në dritë historinë e rrobaqepësve të Aushvicit


Historianja nxjerr në dritë historinë e rrobaqepësve të Aushvicit


Kur lexoi për një 'studio rrobaqepësie' në Aushvic, historianja Lucy Adlington u përpoq të gjente më shumë rreth të burgosurve të kampit të vdekjes të punësuar si rrobaqepëse. Lucy Adlington përshkruan se si ajo po shfletonte dokumentet arkivore të viteve 1930 dhe 1940 për të mësuar se si ishte për gratë gjatë luftës. "Kam hasur në një referencë për një sallon mode në Aushvic, por kishte shumë pak informacion," tha ajo. Adlington u nis për të kërkuar të dhëna për të mësuar më shumë rreth ish -rrobaqepësve. Në këtë proces, ajo zbuloi histori frymëzuese të rezistencës dhe mbijetesës. Gjetjet e autorit dhe historianit tani janë duke u botuar në një libër të ri të titulluar "Rrobaqepësit e Aushvicit", dalë më 28 shtator.


'Studio e Rrobaqepësisë së Epërme'


Në fund të viteve 1930 dhe në fillim të viteve 1940, Hedwig Höss, gruaja e komandantit nazist të kampit të vdekjes në Aushvic, drejtoi një sallon mode në Aushvic që punësonte gra të burgosura. I njohur si "Obere Nähstube", ose "studio e lartë e rrobaqepësisë", salloni krijoi dhe përshtati veshje të nivelit të lartë për elitën naziste. Historianja Lucy Adlington e quan atë një "anomali të tmerrshme" që qëndronte në kundërshtim të ashpër me mizoritë e kryera nga nazistët kundër 1.3 milion të burgosurve në kampin e vdekjes. Nazistët kishin kuptuar gjithmonë fuqinë e veshjeve, nga uniformat në modën e lartë, vëren Adlington. Magda Goebbels, gruaja e ministrit të propagandës së Hitlerit, Joseph Goebbels, nuk iu shmang veshjes së krijimeve hebreje. "Çfarë shkëputjeje e plotë. Ju jeni veshur me lecka të ndyra dhe këto gra SS po vijnë duke thënë," E dashur, më bëj një fustan të ri "," tha Adlington për DW.


Po kush ishte Hedwig Höss


Hedwig Höss lindi Hedwig Hensel në 1908. Ajo u martua kur ishte 21 vjeç me Rudolf Höss më 17 gusht 1929. Gjatë kohës që Rudolf ishte komandant i Aushvicit ata kishin pesë fëmijë. Rudolf Höss mbrojti familjen e tij nga çdo "Fingerzeig" ose gishtërinj i ardhshëm, duke gënjyer me vetëdije gruan e tij për gjërat që ndodhin në kamp. Familja jetonte në një vilë jo shumë larg kampit, por ajo kurrë nuk bëri një vizitë në vend.

Një ditë ajo dëgjoi komentet e bëra nga Fritz Bracht, Gauleiter nga Silesia, për atë që po ndodhte në kamp. Pas kësaj ajo nuk pranoi të flinte me burrin e saj. Ajo pastaj u transferua në veri të Flensburg me djalin e saj të madh. Ajo u gjet atje nga Aleatët dhe u arrestua dhe u dërgua në Seksionin 92 të Sigurisë Fushore të Ushtrisë Britanike. Ajo u mor në pyetje për javë të tëra se ku ishte burri i saj, por ajo pretendoi se ai kishte vdekur. Por me të vërtetë Rudolf Höss ishte duke punuar në një fermë dhe ndryshoi emrin e tij në Franz Lang. Ai pretendoi të ishte një personel i Kriegsmarine dhe qëndroi jashtë shikimit për gati një vit. Rudolf u arrestua më në fund 11 Mars 1946 në Gottrupel, Gjermani, afër kufirit danez dhe britanikët e lanë atë dhe djalin e saj të shkonin. Ajo pastaj u martua përsëri dhe u transferua në Shtetet e Bashkuara dhe ku jetoi deri sa vdiq më 15 shtator 1989 në moshën 81 vjeçare. Një nga vajzat e saj të quajtur ‘Ingebirgitt’ (Brigitte) në Amerikë, u bë modele në Shtetet e Bashkuara. Pas modelimit ajo punoi në Uashington DC për 35 vjet në një butik të modës në pronësi hebraike.
27 views0 comments

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page