top of page

Hetimi pasi i burgosuri shqiptar u gjet i vdekur në qeli në Belmarsh


Familja e Liridon Saliuka pretendon se ai ishte ngacmuar në burg. Fotografi: Dita Saliuka

Hetimi pasi i burgosuri u gjet i vdekur në qeli në Belmarsh


Liridon Saliuka, 29 vjeç, vdiq pas një mosmarrëveshje nëse ai duhet të klasifikohet si i paaftë
 


Një i burgosur i paraburgosur është gjetur i vdekur në qelinë e tij në HMP Belmarsh pas një mosmarrëveshje nëse ai duhej të ishte klasifikuar si i paaftë.

Liridon Saliuka, i cili kishte lindur në Kosovë dhe mbante një pasaportë britanike, u gjet se nuk u përgjigj në bllokun shtëpiak 4 të burgut të sigurisë së lartë në mbrëmjen e hershme të 2 janarit.

Shërbimi i Burgjeve konfirmoi se ai kishte vdekur. Burgu dhe Prokurori i Burgjeve po heton.

Kuptohet që autoritetet po e trajtojnë vdekjen si të vetë-dëmtuar, por familja - që thonë se ka pasur vonesa në postmortem - nuk pajtohen.

Saliuka, 29 vjeç, nga Harrow në veri-perëndim të Londrës, ishte në paraburgim që nga vera e kaluar kur u arrestua dhe u akuzua për vrasje në lidhje me një të shtënë fatale në një klub në lindje të Londrës. Ai mohoi të ishte përfshirë.

Ai ishte i burgosuri i tretë që vdiq në Belmarsh brenda vitit të kaluar. Një tjetër i burgosur u gjet i vdekur atje në nëntor.

Motra e Saliuka, Dita, i tha Guardian se kishte qenë e vendosur të pastronte emrin e tij. Familja tha që autopsia ende nuk ishte kryer dhe atyre u ishte thënë se do të mund ta shihnin fytyrën e tij më pas.

Saliuka iu nënshtrua një operacioni të gjerë rindërtues pas një aksidenti automjeti dy vjet më parë. Atij iu dhanë pllaka metalike që e vështirësuan atë ecjen ose qëndrimin e qetë për periudha të gjata.


Dita, 31 vjeç, tha që ajo e kishte ushqyer vëllain e saj përsëri në shëndet ndërsa u shërua. Një raport nga një kirurg, i porositur nga avokati i tij mbrojtës, kishte arritur në përfundimin se ai duhet të konsiderohet si "me aftësi të kufizuara të përhershme".


Në Belmarsh, tha ajo, ai fillimisht u vendos në një qeli të veçantë me një dyshek ortopedik, por kohët e fundit ishte transferuar në një qelizë standarde.


"Ata nuk e lejuan që ai të bënte një telefonatë nga Dita e Boksit deri në Ditën e Vitit të Ri, kur unë e pashë atë," tha Dita. “Vëllai im tha që njerëzit që kryenin vetëvrasje ishin të dobët dhe egoistë. Kam dëgjuar nga të tjerët që atë ditë kishte pasur një grindje. Ai ishte duke u ngacmuar.


"Unë e thirra burgun në mënyrë të përsëritur [për të ngritur shqetësime për paaftësinë e tij], por askush nuk u kthye tek unë. Ai u zhvendos në natën e Vitit të Ri dhe tha se kishte fjetur në dysheme sepse dyshekët ishin aq të pakëndshëm.


"Ai ishte në paraburgim. Tani vëllai im kurrë nuk do të jetë në gjendje ta pastrojë emrin e tij në gjyq. "


Saliuka ishte përkrahur në mbrojtjen e tij nga grupi i fushatës së Ndërmarrjeve të Përbashkët Jo Fajtore nga Shoqata). Gloria Morrison, një zëdhënëse e organizatës, tha: "Një i ri ka humbur jetën e tij dhe ne nuk e dimë pse."


Selen Cavcav, punonjës i moshës së lartë në Inquest, një organizatë që mbështet të afërmit në gjykatat e korrespondencës, tha: "Vdekja e Liridonit është shqetësuese e rëndësishme. Vitalshtë thelbësore që ajo të marrë kontrollin më të madh. Familjes së tij duhet t'i lejohet të marrë pjesë në mënyrë të konsiderueshme në proceset e hetimit dhe të vërtetojë të vërtetën në lidhje me rrethanat e vdekjes së tij. "


Një zëdhënës i Shërbimit të Burgjeve tha: "I burgosuri HMP Belmarsh, Liridon Saliuka vdiq në paraburgim më 2 janar dhe mendimet tona mbeten me miqtë dhe familjen e tij. Ashtu si me të gjitha vdekjet në paraburgim, do të ketë një hetim të pavarur nga Avokati i Burgjeve dhe i Provës ”.


artikulli nga "The Guardian" Korrespodent i çështjeve juridike Owen Bowcott

41 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page