top of page

Gëzuar ditëlindjen, Stephenie Meyer


Ditëlindja letrare – 24 dhjetor – Stephenie Meyer


Gëzuar ditëlindjen, Stephenie Meyer, e lindur më 24 dhjetor 1973.

Stephenie Meyer është një romanciere amerikane dhe producente filmash, e njohur më së shumti për serialin e saj romantik vampir Twilight. Koleksioni me katër libra ka shitur më shumë se 100 milionë kopje në më shumë se 50 vende, me përkthime në 37 gjuhë. Vizitoni faqen e saj të internetit: stepheniemeyer.com


Stephenie Meyer u soll në gjuhën shqipe nga Marsida Gjoncaj nw janarin e vitit 2011, me romanin „Agimi“. Zgjedhja e saj e afërt për t’u bashkuar me botën e errët por joshëse të të pavdekshmëve ose për të vijuar një jetë krejt njerëzore është kthyer në fijen tek e cila varet fati i dy klaneve. Përfundimi mahnitës dhe marrafrymës i Sagës së Muzgut, Agimi, hedh dritë mbi të fshehtat dhe misteret e kësaj epike magjepsëse dhe romantike, që ka ngërthyer miliona lexues. Të biesh kokë e këmbë në dashuri me një vampir është njëherazi edhe fantazi edhe makth, ndërthur me realitetin tejet të rrezikshëm të Bela Suanit. E tërhequr në një drejtim nga pasioni çmendurak për Eduardin, dhe në një tjetër nga lidhja e thellë me njeriun-ujk, Xhekob Bllekun, ajo ka duruar një vit të trazuar joshjeje, humbjeje dhe grindjeje për të arritur në pikën përfundimtare të kthesës.


Disa kuotime:1. Më duket sikur leximi më përcaktoi vërtet si shkrimtar, sepse e kam jetuar jetën time jashtë trupit tim për një pjesë të madhe të jetës sime dhe e kam dashur atë. Unë kam qenë gjithmonë një lexues. Mendoj se të jetuarit e të gjitha atyre historive më shërbyen për të ndërmarrë natyrshëm atë hap tjetër drejt krijimit.

2. Ajo që është për të qeshur është kur po shkruaja Twilight vetëm për veten time dhe nuk e mendoja si libër, nuk po mendoja për botimin, por në të njëjtën kohë po e hidhja në kokë. Sepse kur lexoj libra, i shoh shumë vizualisht.

3. Kam pasur përvojën më të lehtë të botimit në të gjithë botën. I dërgova agjentëve pesëmbëdhjetë letra korriere, pesë nuk mora përgjigje, nëntë refuzime dhe një dua ta shoh. Një muaj më vonë pata një agjent. Një muaj tjetër më vonë pata një marrëveshje me tre libra me Little Brown.

4. Unë shkruaj më mirë gjatë natës, pa diskutim. Unë mund të fokusohem. Ti e di që nuk po merr asnjë telefonatë, unë mund të mbyll gjithçka dhe jam më kreativ gjatë natës.

5. Ndonjëherë idetë ndihen sikur ishin tashmë aty, dhe se ju sapo po i zbuloni ato.

8 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page