top of page

Gëzuar ditëlindjen, Carol Ann Duffy!


Ditëlindja letrare – 23 dhjetor – Carol Ann Duffy


Gëzuar ditëlindjen, Carol Ann Duffy, e lindur më 23 dhjetor 1955.


Citate të Carol Ann Duffy


1. Më pëlqen të përdor fjalë të thjeshta, por në një mënyrë të ndërlikuar.

2. Kam pirgje librash me poezi në banjë, në shkallë, kudo. Mënyra e vetme për të shkruar poezi është ta lexosh atë.

3. Unë shoh formën e poezisë para se të filloj të shkruaj, dhe shkrimi është vetëm procesi i arritjes së formës.

4. Poetët merren me shkrimin e ndjenjave dhe duke u përpjekur të gjejnë gjuhën dhe imazhet për ndjenjat e forta.

5. Poezia dhe lutja janë shumë të ngjashme.


Carol Ann Duffy është një poete dhe dramaturge skoceze. Carol Ann Duffy lindi në Glasgow, Skoci nga Mary Black dhe Frank Duffy, të dy me prejardhje katolike irlandeze. Së bashku me katër vëllezërit e saj më të vegjël, ajo u rrit në Staffordshire në West Midlands të Anglisë, ku babai i saj punonte si montues me English Electric. Ajo u shpall laureate poete e Britanisë në maj 2009. Ajo është gruaja e parë dhe e para skoceze që mban këtë pozicion. Koleksionet e saj përfshijnë Standing Female Nude, fituese e një çmimi të Këshillit të Arteve Skoceze; Shitja e Manhattan-it, e cila fitoi një çmim Somerset Maugham; Bletët, që fituan çmimin e Poezisë Costa; Mean Time, e cila fitoi çmimin Whitbread Poetry Award; dhe Rapture, fitues i çmimit T. S. Eliot.

'Lutja'. Një nga poezitë më të njohura dhe më të diskutuara të Carol Ann Duffy-t, 'Lutja' është një sonet shekspirian për kujtimet e ndryshme të lutjes – të dëgjuara në ritmin e një treni, ose tingujt e peshores së pianos, ose rutina e njohur e parashikimit të transportit në radio. – të cilën e përjetojmë në jetën tonë të përditshme.

10 views0 comments

Commentaires


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page