top of page

Futbolli po vjen në shtëpi


Sonte, Ora 20:00

Angli - Ukrainë

Euro 2020
Futbolli po vjen në shtëpi


Futbolli në Mbretërinë e Bashkuar ka një ndikim të jashtëzakonshëm. Të thuash futbolli është një mënyrë jetese për shumicën e britanikëve do të ishte një deklaratë bruto. Evokon një nivel pasioni dhe shoqërie që mund të ngatërrojë dikë që nuk mbështet një ekip futbolli. Zgjedhja e një ekipi është shpesh një çështje familjare, ose çështje e vendit ku jetoni. Por, pasi të keni zgjedhur një ekip, është një angazhim gjatë gjithë jetës. Ju do t'i mbështesni ato përmes trashë dhe hollë!


Cila është historia e futbollit në Mbretërinë e Bashkuar?


Popullariteti i patundur i futbollit në Mbretërinë e Bashkuar ka zgjatur me shekuj. Mund të ketë të bëjë me faktin se anglezët e shpikën sportin në 1170 dhe siç do t'ju tregojë çdo britanik krenar, është sport kombëtar i Anglisë!

Klubi i parë i futbollit që u krijua ishte Sheffield F.C. në 1857. Kjo u pasua nga krijimi i Shoqatës së Futbollit, në 1863, e cila vendosi rregullat e lojës moderne. Dhe Anglia luajti ndeshjen e saj të parë zyrtare ndërkombëtare, në 1872, kundër Skocisë. Sot, ka mbi 40,000 klube futbolli të regjistruara, pothuajse dy herë më shumë se Brazili. Shumica e emrave më të mëdhenj janë në Premier League dhe këto klube komandojnë legjione të mbështetësve nga e gjithë bota.


Si luhet futbolli?


Loja është mjaft e lehtë për tu kuptuar, si si lojtar ashtu edhe si spektator. Keni 11 lojtarë në secilën skuadër. Ndeshja zgjat 90 minuta, e ndarë në dy pjesë të 45 minutave. Qëllimi i lojës është të shënojë duke kaluar topin pas portierit të ekipeve të kundërta dhe në qëllimin e tyre.

Nëse pas 90 minutash rezultati është i barabartë, ndeshja është barazim. Disa lojëra kalojnë në kohë shtesë, e cila mund të zgjasë deri në 30 minuta. Nëse rezultati mbetet i barabartë, ndeshja ose përsëritet ose mund të përdoret një gjuajtje penalltish për të vendosur fituesin.

Mjaft e thjeshtë, apo jo? Epo po derisa të arrini në rregullin jashtë loje, i cili bën që shumica e njerëzve të gërvishtin kokën. Rregulli zbatohet kur një lojtar është përpara të gjithë mbrojtësve në ekipin e kundërt dhe topi ose u kalohet atyre ose ata përpiqen të ndërhyjnë me lojtarët e kundërshtarëve. E more?


Pse është kaq popullor futbolli?


Është e njohur falë thjeshtësisë së lojës. Fakti që nuk ju duhet shumë më shumë sesa një top për të luajtur do të thotë se është po aq popullor në mesin e fëmijëve të shkollës sa në mesin e punonjësve të zyrave.

Është gjithashtu një mënyrë e shkëlqyeshme për të njohur njerëzit, si brenda dhe jashtë fushe për shkak të pijes së detyrueshme pas ndeshjes në pijetore! Me siguri mund të supozoni se shumica e universiteteve, kolegjeve, vendeve të punës kanë një ekip.


Cila është kënga e kënduar nga britanikët gjatë kupës botërore?


Futbolli britanik nuk do të ishte i plotë pa këngët që mbështetësit këndojnë në ndeshje. Një nga më të famshmit është ai që këndohet nga tifozët e Anglisë gjatë Kupës së Botës - Tre Luanët (Futbolli po vjen në shtëpi).

15 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page