Fundi i epokës së demokracisë


Dr. Kostantin Qeparoi

Ka studime shkencore qe sistemi demokratik zgjat rreth 200-250 vjet. Qe ne demokracine e pare Helene 500 vjet para Krishti deri me sot kane dale te sakta keto konstatime. Ne Amerike ky afat eshte plotesuar. Shenjat e para jane dhene para disa viteve kur numuri i njerezve qe jetojne me ndihma dmth asistence sociale i kalon 40 %. Pas demokracise vjen diktatura. Kjo eshte e tipit monarki, fashiste ose komuniste. Diktatura me e pranueshme eshte ajo Kineze qe po rivendoset keto dite ne Amerike.

Jetojme ditet e fundit te Lirise, Demokracise, ku nuk do te kete FB, rrjete sociale dhe mendime te lira. Po kalohet ne nje rend te ri boteror. Leket do jene digital, pa kartmonedha. Secili do jete i kontrolluar nga telefoni, vaksina, kartat e lekeve e marifete te tjera. Google dhe Aleksa do kontrollojne se ku dhe me ke fle, sa luge ke dhe ku e ke WC. Do vendosen paga mujore fikse dhe perqendrime gjigante kampesh, kush nuk pranon vaksinen, kush kundershton, dmth kufizime politike.

Me 1933 u hap Instituti i Frankfurtit qe studioi shembjen e kapitalizmit, jo sipas Leninit me proletariatin, por me racat me ngjyra, me anti-kristianet. Fillimi eshte zhdukja e familjes me lesbiane, gay, martesa me dy burra, me dy femra. Gruaja udheheq ne shtepi. Ndihmon Hollivudi, feminizmi. Studimi u quajt Teori Konspirative, qe e denoi dhe e mbylli Institutin Hitleri. Instituti u vendos ne New York. Klinoni, Bushi, Obama, Bill Gate dhe manjatet e farmacive i dhane zhvillim. Soros shefi I Evropes eshte me i vogli ne kete zinxhir.

Trump e kuptoi, e publikoi. E kuptuan, e mbeshteten qe ta frenonet kete fenomen. Por Trump kur erdhi ne pushtet e la garden e vjeter pa e prekur. Punoi 4 vjet i rrethuar nga armiq te tij, te njerezimit. TV ne Evrope thone ato qe jep CNN, armike e demokracise, mbeshtetese e diktatures kineze, e Virusit, e vaksines. Gjithe njerezimi eshte brenda rrjetit gjigant mashtrues. Njerezimi nuk di asnje te vertete. Me i zgjuari eshte si deri midis kafsheve te tjera.

47 views0 comments

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif