top of page

Fonde dhe ndihma në Woodstock për shoferin e taksive të vrarë në tërmetin në Shqipëri


Fonde dhe ndihma në Woodstock për shoferin e taksive të vrarë në tërmetin në Shqipëri

Nga Liam Rajs

Oxford Mail

Një biznesmen, kushëriri i të cilit vdiq në një tërmet në Shqipëri muajin e kaluar tha se ai nuk kishte "fjalë" për të përshkruar një sasi fondesh, të komunitetit që mblodhën në para për familjen e tij. Vdiqën edhe tezja dhe xhaxhai i Mevlan Karaj, së bashku me taksistin e Oksfordit, Klement Cupi.

Parukeria Nevrus - zakonisht e mbyllur të hënën - ofroi prerje flokësh me gjysmë çmimi, së bashku me masazhin holistik nga Louisa Cox dhe thonjtë nga Lauren Dempsey. Rose Lyburn nga Casa Rose Fashion po shiste gjithashtu triko jashtë Nevrusit. EP Caterers siguroi kafe me çokollatë dhe xhin e dhuruar të Keeper për G&T për klientët.

Z. Karaj, 38 vjeç, ka jetuar në Woodstock për 14 vitet e fundit dhe ka në pronësi restorantin Brothertons për tre vjet. Ai gjithashtu kishte menaxhuar King’s Head, aty ku punonte z. Cupi.

Z. Karaj tha: "Ajo që Woodstock po bën për mua dhe familjen time është e pabesueshme dhe nuk di si ti falënderoj ata.

"Klement ishte më shumë si një vëlla i vogël për mua, ai gjithmonë ishte i buzëqeshur dhe kishte një zemër kaq të madhe."


Parukeria Nevrus - zakonisht e mbyllur të hënën - ofroi prerje flokësh me gjysmë çmimi

Z. Cupi udhëtoi për në Shqipëri për të vizituar prindërit e tij dhe për të festuar fejesën e vëllait të tij. Tërmeti vrau atë dhe prindërit e tij në ditën e dytë të udhëtimit të tij. Z. Cupi mbijetoi i mbërthyer nën rrënojat për 17 orë ndërsa vëllai i tij, Aleks, mbetet në spital me këmbën e thyer.

Z. Karaj shtoi: "Ata nuk po thonë asgjë në median kombëtare këtu, njerëzit janë duke u përqëndruar në Brexit akoma 51 njerëz kanë vdekur dhe 900 janë plagosur".

"Jam ndjerë e detyruar të bëj diçka me gjërat kryesore që duam të dalim nga kjo për të rritur vetëdijen për vetë tërmetin."

Zonja Parkes drejton grupin në Facebook 'We Love Woodstock' dhe tha: "Unë isha këtu duke i prerë flokët nga Nev dhe askush nuk dukej të dinte për këtë tërmet të tmerrshëm, kështu që Nev propozoi hapjen për ditën. "Ne kemi një komunitet i bukur në Woodstock dhe po i tregojmë Mev që kujdeset dhe ne jemi këtu për të. "Ne kemi qenë miq për rreth 12 vjet, ai është një personazh i vërtetë dhe është një djalë i njohur në qytet."

Nevrus Manarkolli, 38 ka në pronësi sallonin e tij për gjashtë vjet dhe tha se ai vendosi të hapet një ditë pushimi për të treguar solidaritetin me zotin Karaj. Ai tha: "Kjo është shumë afër zemrës time dhe unë po përpiqem të bëj sa më shumë që të mundem. Një nga vëllezërit e mi në Shqipëri e njihte vërtet Klementin mirë. “Klientë të rregullt kanë ndihmuar gjithashtu, duke dhuruar këtu dhe atje. "Klement ishte i njohur shumë mirë në Woodstock, dhe ishte një pjesë e tillë e komunitetit." Një faqe e GoFundMe do të vazhdojë të mbledhë dhurime.

Ekipi ka arritur gjithashtu në mediat sociale, me ta marrë mbështetjen nga Philip Selway i Radiohead. Ata gjithashtu shpresojnë të kontaktojnë me këngëtaren Rita Ora, e cila është me origjinë shqiptare.


#termeti #ndihma #komuniteti #liam #oxford

14 views0 comments

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page