FJALA JOTE XHEVAHIR!


Bashkim Saliasi

Dita e parë e takimit me prof. Murat Gecaj në prani të Viron Konës Hije rëndë si Korabi, I qeshur si Valbona. Xhevahir fjala jote, I pavdekshëm në zemrat tona! Shkrimin tim po e hap me këtë foto të realizuar nga Profesor Murat Gecaj, të publikuar në medjat elektronike; Fjala e lirë, Revista “Dituria” etj. Profesor Murat Gecaj u largua fare papritur dhe ne miqtë e tij nuk mundëm t’i hedhim një dorë dhe. Kushtet e pandemisë na detyruan të qendrojmë larg fizikisht, kurse me shpirt e zemër e përjetuam me shumë dhimbje humbjen e mikut tonë të shtrenjtë dhe fjalë xhevahir, Profesor Murat Gecaj. Kur nisa të shkruaj këto radhë më erdhi në mendje takimi ynë i parë. Ishte viti 2007 dhe shkoja shpesh në redaksinë e Gazetës “Mësuesi”. Në ato vite në Gazetën “Mësuesi” punonte miku ynë nga Vlora, zoti Viron Kona. Ishe dashamirësia e mikut tonë Viron Kona që na miqësoi me shumë miq e shokë jo vetëm të atyre që banonin në territorin e Shqipëris, por dhe me miqtë e shokët në Kosovë dhe diasporë si, Fatmir Tereziu në Londër, Sokol Demaku në Suedi etj. Me Profesorin takoheshim shpesh për kafe dhe një ditë nuk e mbaj mend vitin Profesor Murati në shoqërin e Viron Konës më prezantoi me shkrimtarin nga Prishtina, zotin Xheladin Mjeku. Në një nga ditët që qëndroja në shoqërinë e mikut tim Viron Kona më thotë: “Bashkim e gjeta redaktorin e librit tënd që bënë fjalë për emigracionin. Ai është Profesori Murat Gecaj. Nuk kaluan shumë ditë dhe Vironi na organizojë një takim me Prof. Muratin për të cilin kam shkruar sesa i njerëzishëm u tregua me mua profesori që në takimin e parë dhe mbetëm miq të mirë dhe të sinqert me njëri-tjetrin. Profesori ishte mjeshtër i fjalës dhe publicitetit. Pas leximit të librit “Dobrusha 1700-2010, Profesor Murat Gecaj do e hapte shkrimin e tij kushtuar këtij libri me fjalët brilante; “Secili ka një  vendlindje, në një fshat ose qytet qoftë. Mund të shkosh e jetosh edhe në  qytetet e vendet më të bukura të botës, por asnjëherë nuk harrohet as nuk duhet të harrohet vatra e lindjes, siç thotë populli, “aty ku të ka rënë koka”. Profesor Murat Gecaj Tiranë, 17 shkurt 2011 Profesor Muarati në takimet tona na fliste shpesh për niprit e mbesat dhe kur botoj librin kushtuar mbesës së tij Dorelës fliste me aq pasion e dashamirësi për mbesën sa ne miqtë e tij me të marrë librin dhuratë nga Profesori jo vetëm e lexuam, por secili nga ne lexuesit shprehu mendimin e tij. Nëpërmjet librit tuaj ju u dhuroni fëmijëve një mesazh të gjallë që në të ardhmen të dinë se si të shkruajnë një esse mbi mbresat dhe përshtypjet që ju lënë vizitat në kopshtin zoologjik, në një park, shikimi i një teatri, filmi etj. Nëpërmjet librit Dorela ju përcillni mesazhin shumë të vyera; Ti duam dhe ti mbrojmë kafshët. Bota e fëmijëve është shumë e pasur dhe e çiltër. Që të përshkruash botën e tyre duhet një zgjuarsi dhe mençuri që jo gjithëkush e gëzon këtë veti si ju prof. Murati që keni mundur të penetroni në botën e brendshme të mbesës suaj dhe nëpërmjet saj në botën e brendshme të fëmijëve të gjithë botës. Fëmijët janë njësoj në të gjithë botën. Ata janë ëngjëj që i kanë shumë për zemër gjyshrit dhe gjyshe, ashtu sikundër ndodhe dhe me gjyshrit dhe gjyshet në të gjithë botën se për niprit dhe nbesat sakrifikojnë dhe veten. Librin Dorela kush do ta lexojë nga fëmijët do gjejë vetveten. Brenda librit fshihet bota e brendshme e Dorelës dhe nëpërmjet personazhit të saj mistere që i mësoni vetëm po të keni mirësin të shfletoni librin e prof. Muratit që ju do aq shumë. Nuk më mbetet gjë tjetër veç ta urojë prof. Muratin jetë të gjatë dhe na dhurofsh sa më shumë vepra. Ju urojë jetë të gjatë dhe udhëtim të mbar në Suedin e Vikingëve. Dalshi faqebardhë dhe përcillu miqve në Suedi urimet më të mira nga miku juaj Bashkim Saliasi. Tiranë, më 29.3.2012 Nëpërmjet përshëndetjes së prof. Muratit ju përshëndes dhe ju miqtë im Fatmir Tereziu dhe Sokol Demaku. Ju z Sokol do kini fatin e mirë se do keni midis jush dy miqtë më të mirë të mijët dhe tuajët që janë simboli i dashamirësisë dhe mirëkuptimit. Ju përshëndes dhe ju urojë gjithë të mirat. Miku juaj Bashkim SALIASI Faleminderit miqtë e mi shkrimtarë! 3 Maji 2019! Ditë të këndshme me freski dhe reshje që po na falë natyra. Ngado syri të mrekullohet. Gjelbërim dhe kënaqësi, që ardhja e pranverës i falë popullit shqiptar. Një vend me katër stinë, që falë mrekulli ngado që hedh sytë. Populli pret të shijoj frutat e para të pranverës si qershitë, kajsitë dhe të tjera që rrisin jetëgjatësinë dhe shtojnë bukurinë e viseve shqiptare. Edhe Biblioteka e shkollës 9- vjeçare “Vëllazërimi” po mbledh mirësi nga dhuratat që falin shkrimtarët human. Ajo çdo të hënë fut në gjirin e saj mirësi nga të gjithë trevat e Shqipërisë, Kosovës dhe Diasporës. Data shënoi 2 maji. Një telefonat e Profesorit të nderuar Profesor Murat Gecaj, mikut tim dhe shkollës tonë më zgjojë nga gjumi i pasdites. Profesori e nuhati që më zgjoi nga gjumi dhe pasi më kërkoi ndjesë më tregoi se të nesërmen dëshironte të pinim një kafe në lokalin Galanxy. Me kënaqësi iu përgjigja nuk do mungoj dhe do jem korrekt në orën e takimit. -Po dëgjo, Bashkim, - më thotë,- kam për të dhënë disa libra, janë shumë dhe po mendoj sesi do i marrësh se e di që ty nuk të lodhin librat, po kam merak se janë shumë... -Rri i qetë Profesor Murat, se do e gjej një zgjidhje, ju vetëm më tregoni se sa janë… -Janë shumë, 50-60 libra dhe nuk ma do mendja se i ngre dot. -Të falënderoj profesor i nderuar dhe gëzoj të keni shëndet të mirë, pa do e zgjidhim problemin, o me djalin tim ose me kolegët e mi. Të nesërmen mora autobusin dhe në orën e caktuar prita profesorin që erdhi me një grusht karamelesh, disa biskota dhe një shishkë të vogël me raki. I telefonuam Sejdo, por ai u gjend i zënë me shkrimtarin Bardhyl Xhama dhe për arsye moshe të shkrimtarit Xhama nuk mundën të vinin te ish stacioni trenit. -Po dëgjo,- më thotë Sejdo,- edhe Bardhyli të ka përgatitur një dhuratë dhe kur të takohemi herë tjetër do e marrësh. E falënderoj Sejdon, si dhe shkrimtarin dhe mikun tim Bardhyl Xhama dhe iu uroj atyre jetë të mirë dhe të gëzojnë shëndet të plotë. Në një moment, Profesori më thotë: -Bashkim, po nuk i telefonuam Vironit të vinte edhe ai të pinim kafe bashkë. Vironi sot ish i zënë Profesor dhe më kërkoi ndjesë që nuk mund ta linte takimin që kish planifikuar një ditë më parë, sepse nuk kish dijeni për takimin tonë. Me profesor Muratin zhvilluam një bisedë tepër interesante. Ai më tregoi se si rrugëtimin e tij në shkollë e kish nisur me shkollën skënderbegas, por fati e deshi që të mos bëhej ushtarak, por të vazhdoj shkollën e lartë në ish Bashkimin Sovjetik për letërsi. Biseda ishte aq e këndshme sa ne të dy nuk e morëm vesh se si kaloi një orë e tridhjetë minuta. -Librat i kam në shtëpi dhe do shkojmë t`i marrim bashkë, më thotë profesori. -Mos u shqetëso profesor Murat, se do e zgjidhim shumë shpejtë problemin. I telefonova drejtores Merita Prenga dhe i tregova për dhuratën e profesor Muratit. U gëzua shumë e falënderojë prof. Muratin dhe tha se, për të marrë librat do të dërgonte mësuesin e edukimit fizik, Saimir Kabili. Nuk vonoi dhe të dy mësuesit e edukimit fizik, që atë orë kishin qëlluar pushim, erdhën dhe na ndihmuan të dyve si mua dhe profesorin duke i zbritur librat nga kati katërtë. I dorëzova librat në drejtori dhe së bashku me drejtore Meritën i numëruam dhe realizuam foton e çastit për këtë dhuratë të mrekullueshme që na bëri profesor Murat Gecaj. Drejtore Merita shkroi në faqen zyrtare të shkollës në Facebok: Merita Prenga në Facebook shkruan: Shkolla 9-vjeçare "Vëllazërimi" - Kaq shumë libra, në kaq pak kohë... ...Miqësia u ngjan librave të vjetër, që koha u jep atyre më shumë vlerë... Një libër i mirë, një kafe e mirë, me shokë të mirë... - Plot 106 libra artistik,historik, metodik iu shtuan sot bibliotekës së shkollës sonë dhuruar nga studiuesi, shkrimtari, publicisti, profesor i nderuar z. Murat Gecaj. Faleminderit miku ynë profesor Murat Gecaj për dhuratën mjaft të çmuar që i bëre shkollës " Vëllazërimi!" - Faleminderit z/ drejtor Bashkim Saliasi , që me miqtë tuaj shkrimtarë, po pasuron bibliotekën e shkollës sonë! Faleminderit miq, që na dhuroni vlera të të gjitha fushave për zhvillimin e aftësive të nxënësve! Profesor Murati Gecaj publikoi në faqen e tij të Facebokut: Murat Gecaj: Ishte kënaqësi e përsëritur, që sot kafen e mëngjesit e piva bashkë me kolegun e mikun e kahershëm, Bashkaim Saliasi, publicist dhe autor i librave: "Dobrusha 1700-20110", "Kater krisma të mallkuara" e "Ne ishim pesë shokë", si dhe të librit më të ri, me tregime e skica, "Po gjyshi, përse i lexon librat e mi?"(Tirane, 2018). Një nismë e lavdërueshme e tij është se po punon me ngulm, që ta pasurojë bibliotekën e shkollës 9-vjeçare "Vëllazërimi" të kryeqytetit, ku ai është zv. drejtor. Pikërisht kjo ishte dhe arsyeja kryesore, se pse u takuam. ... Në vazhdim të disa librave, të dhuruar me parë për atë bibliotekë shkollore, sot i dhashë atij disa të tjerë, për të cilët më falënderoi përzemërsisht.. Është ky një shembull i mirë për t'u ndjekur edhe nga drejtues të tjerë të shkollave tona, sepse ai ka dhe mbështetjen kryesore nga vetë drejtoresha e shkollës 9-vjeçare "Vëllazërimi", Merita Prenga.... Urojmë arritje gjithnjë e më të mira, në procesin mësimor-edukativ, për kolektivin mësues-nxënës të kësaj shkolle, si dhe në veprimtaritë e ndryshme! (Tirane, 3 maj 2019) Falënderova Profesorin e nderuar, mikun e shkollës tonë Murat Gecaj për këtë mrekulli që i fali Bibliotekës tonë në faqen e facebookut: Bashkim Saliasi: 3 Maj. Një takim brilant më Profesorin e nderuar dhe respektuar z. Murat Gecaj. Një kafe sa e ëmbël dhe aq frytdhënëse. Profesori më telefonoi dhe më thotë:-E di që librat nuk të lodhin, por janë shumë. Do e gjej një mundësi i nderuar profesor, por të pimë një herë kafen. Biseda jonë që shumë e ngrohtë, si midis dy miqsh të vjetër. Në mbarim të bisedës tonë në ndihmë më erdhën dy kolegët e mi