top of page

Fituesi i vërtetë në Iowa? Donald Trump


Fituesi i vërtetë në Iowa? Donald Trump

Ky debutim ka bërë që demokratët të duken më jofunksionalë se kurrë. Pas një pritjeje të gjatë nga Iowa, ne në fund mund të shpallim fituesin e grupeve të partisë Demokratike: Donald Trump.

Çfarë tronditje për demokratët kanë qenë grupet e grupeve. Partia Demokratike e Iowa-s dështoi të lëshojë rezultatet mbrëmë, duke thënë se gjeti "mospërputhje" me raportimin nga aplikacioni i saj i ri - një vegël e projektuar nga një firmë e quajtur Shadow Inc. Mendoni për të gjitha përpjekjet që binin. Më shumë se një vit fushate në Iowa, miliona dollarë të shpenzuar, mijëra orë vullnetare të shpenzuara duke trokitur në dyer, të gjitha tubimet në kafenetë dhe sallat e shkollave - të gjitha ishin tretur. Mbrëmë, ekipet e lajmeve në TV pritën me ekranet e tyre të zbukuruar elektronikë të gatshëm për të dhënë rezultate të zonës-nga-zona, duke treguar 0 të mëdha pranë emrit të secilit kandidat. Përkundrazi, ata duhej të përpiqeshin në mënyrë të dëshpëruar për të mbushur kohën e transmetimit me biseda pa mend. Çfarë shakaje.

Këtë vit demokratët duket se janë të vendosur t'i dorëzojnë zgjedhjet Trump në një pjatë argjendi. Ata zgjodhën ta fajësojnë atë mbi Ukrainën, por nuk ishin në gjendje të bindnin një shumicë të amerikanëve, se kjo ishte gjëja e duhur për të bërë. Në fakt, ata arritën të rrisin pozicionin e tij në sondazhet në këtë proces. Tifozët e demokratëve në media gjithashtu po ndihmojnë pa dashje Trump. Javën e kaluar, CNN transmetoi një bisedë të komentuesve politikë që talleshin me ‘rubinat’ që mbështesin presidentin, e cila u shndërrua shpejt nga fushata Trump në një reklamë për rizgjedhjen e tij.

Dhe tani Iowa. Skenarët shkruajnë vetë për stafin e Trumpit. Partia Demokratike që tërhoqi vëmendjen për hakimin e supozuar rus të zgjedhjeve të 2016, nuk do të humbasë një shans për të sinjalizuar virtytin për ndalimin e "shtypjes së votuesve", nuk mund të numërojë votat. Pala që dëshiron të ndalojë fracking dhe të tregojë me mijëra që do të bëhen pa punë për të "mësuar të kodojnë", nuk di si të kodojë. Dhe partia që dëshiron të marrë përsipër dhe të drejtojë sistemin e kujdesit shëndetësor prej 4 trilionë dollarësh për 330 milion amerikanë nuk mund të organizojë një zgjedhje midis më pak se 200,000 votuesve.

Shkrirja e Iowa-s bën që konkursi i Demokratëve të duket si një anësor i pirgive politike në krahasim me mbizotërimin e vazhdueshëm politik të Trump. Siç pritej, Trump e hodhi Iowa përsëri në fytyrat e demokratëve. "Kur demokratët do të fillojnë të fajësojnë RUSSIA, RUSSIA, RUSSIA, në vend të paaftësisë së tyre për fatkeqësinë e votimit që sapo ndodhi në Shtetin e Madh të Iowa?", Ai ka cekur në tweet. Sonte, Trump do të marrë për të dhënë adresën e shtetit të tij të Unionit, dhe nesër ai ka shumë të ngjarë të lirohet në gjyqin e gjykimit të fajit. Ai do të jetë lajmi, jo demokratët.

Nuk është se Trump është një politikan master, shumë larg tij. Trump është një amator i guximshëm. Çështja e Demokratëve kundër Trump duhet të bazohet, të paktën pjesërisht, në joefektivitetin e tij në qeveri. Por vetë pavlefshmëria dhe reagimet e tepërta të Demokratëve ndaj Trump vazhdojnë t'i shtyjnë njerëzit të kthehen drejt tij. Diskutimi në Iowa godet sepse duket se simbolizon një paaftësi më të gjerë Demokratike.

Sigurisht, ka ende shumë kohë para nëntorit që Trump të vetë-shkatërrohet. Por, në këtë pikë kohe, asnjë nga kandidatët demokratë nuk duket i aftë ta mund.

20 views0 comments

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page