top of page

Filmi shqiptar ndjek përrallën tragjike të adhuruesve të yjeve të komunizmit


Brenda mureve të gurtë të një kështjelle të shekullit të 13-të, aktorët shqiptarë dhe rusë po përpiqen të rishikojnë një kapitull pak të njohur por shqetësues të historisë së tyre të përbashkët për ekranin e madh.

Bashkëshkruar nga shkrimtari i mirënjohur i Shqipërisë Ismail Kadare, kjo dramë historike është prodhimi i parë i përbashkët midis dy vendeve në pothuajse 70 vjet. Vendi për historinë e dashurisë është Gjirokastra, qyteti jugor shqiptar, ku shpaloset historia. Do të jetë filmi i parë artistik që do të hedhë poshtë fatin tragjik të çifteve të përzier të persekutuar nga regjimi komunist i Tiranës.

Problemet filluan pasi Tirana ndërpreu lidhjet me Moskën në vitin 1961, një prishje diplomatike që, brenda natës, i ktheu të rinjtë shqiptarë me gratë e lindura sovjetike në tradhtarë të dyshuar.

"Personazhet për të cilat unë interesohem janë viktima të harruara ose pak të njohura të komunizmit: të huajt të mbajtur në Shqipëri dhe të persekutuar egërsisht nga regjimi," tha Kadare.

Ndërsa ky është debutimi i tij si skenarist, romancieri dhe poeti ka fituar një varg çmimesh letrare dhe është rregullisht si pretendent për nderimet e Nobelit.

Ekzekutime dhe kampe pune

"Aq shumë fate individuale u shkatërruan nga historia," tha Kadare, i cili bashkë-shkroi skenarin me skenaristin dhe regjisorin rus Yuri Arabov. Në vitet 1950 shumë burra shqiptarë studionin jashtë vendit në Bashkimin Sovjetik, disa prej tyre ktheheshin në shtëpi me partnerë rusë, polakë, hungarezë ose bullgarë. Filmi ndjek historinë e një çifti të tillë. Për vite me radhë, Shqipëria dhe BRSS ishin aleatë të afërt dhe diktatori komunist i Tiranës, Enver Hoxha një admirues i Stalinit.

Por pasi pasardhësi i liderit Sovjetik, Nikita Hrushovi filloi një seri reformash de-Stalinisation, diktatori i Shqipërisë u prish me Moskën "revizioniste" dhe shtetet e saj satelitore në 1961. Gratë e huaja që jetonin brenda Shqipërisë, kufijtë e së cilës ishin mbyllur nën Hoxha, iu dha një zgjedhje: të kthehen në shtëpi ose të qëndrojnë me burrat e tyre dhe të rrezikojnë përndjekjen. Nuk ka të dhëna se sa çifte u bashkuan me dhjetëra mijëra kundërshtarë të regjimit të perceptuar të burgosur ose të dënuar me punë të palodhshme gjatë 40 viteve të komunizmit në Shqipëri.

Rreth 5,500 burra dhe 450 gra u ekzekutuan gjithashtu nga regjimi. Një e mbijetuar, megjithatë, është Irina Sallaku, një 88-vjeçare që tani jeton në Tiranë. Lindur në Rusinë Sovjetike, Sallaku u martua me një shqiptar që po studionte inxhinierinë në Leningrad. Ifti u kthye në Tiranë në 1955 me binjakë. Jeta e tyre u copëtua dy dekada më vonë, kur burri i saj u ekzekutua nga regjimi shqiptar me akuzën e "sabotimit". Sallaku u dërgua me dy vajzat e tyre në një kamp pune. Ata nuk u lanë të lirë deri në vitin 1988.

"Shumë të huaj që bënë një veprim rezistence të përzemërt duke zgjedhur të jetojnë në Shqipëri kanë pasur një fat tragjik," tha Sallaku.

Si shumë, ajo ende nuk e njeh vendin e pushimit përfundimtar të burrit të saj, një burim i vazhdueshëm mundimi.

Por ajo mirëpret krijimin e një filmi që do të tregojë një histori të ngjashme me të në një shkallë të gjerë.

"Ky është një episod tragjik në tregimin [i Shqipërisë] që duhet të tregohet në mënyrë që të kuptohet shkalla e krimit," tha ajo, duke folur me një zë të qetë.

Dashuri e vërtetë

Filmi, të cilin Kadare filloi ta shkruajë në vitin 2010, gjurmon historinë e studentes ruse Katia, e cila takohet me burrin e saj të ardhshëm shqiptar, Arjan, në Moskë. Vite pasi filloi një jetë të re së bashku në Shqipëri, burri arrestohet për "spiunazh" dhe ekzekutohet. Katia, gjithashtu e akuzuar për spiunazh, përfundon i burgosur në kështjellën e Gijrokastrës, e cila në atë kohë ishte përdorur si burg.

Ndërsa pjesa më e madhe e xhirimeve u zhvillua në Gijrokastra, vendlindja e Hoxhës dhe Kadare, disa skena u filmuan edhe në vilën e diktatorit të vonë në qendër të Tiranës. Dy aktorë shqiptarë luajnë Hoxhën, i cili vdiq në 1985, dhe gruan e tij Nexhmije, ende gjallë në moshën 99 vjeç.

Regjisori Arabov e përshkruan filmin si një "haraç për të gjithë viktimat e pafajshme të regjimeve totalitare". Me përfundimin e të shtënave, redaktimi fillon në fund të muajit. Dhe vepra tashmë ka lindur një histori të re dashurie - mes Polina Grishina, aktores ruse që interpreton Katia, dhe Besmir Bitraku, aktori shqiptar që luan bashkëshortin e saj. "Ne jemi historia jonë," tha Bitraku, një aktor i njohur në Shqipëri, me një buzëqeshje. Loreta Mokini, bashkëprodhuese shqiptare e filmit, shtoi: "Dashuria është e verbër, nuk mëson nga historia".

20 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page