top of page

EUROPË, TY PO TË FLAS


Stavri Çipi

Jam toka Pellazgore, Iliriane e Arbërore, mbrujtur gjak e histori edhe quhem, Shqipëri.


Këtu isha edhe mbeta që kur frymë mori jeta, që kur më gatoi Zoti e m'bekoi mot pas moti.


Zërin ngre edhe thërras: - Europë, ty po të flas: Në s'je e verber, më shiko, në s'je e shurdher, më dëgjo.


Jam e stërlashta Iliri djegur edhe bërë hi. Linda Gent, Pirro, Teutë, luftëtarë e mendje urtë,


Lidha Lindjen, Perëndimin, linda Shën Kostandinin, Kastriotin, kryetrimin, që ta mbrojten krishtërimin


Isha dhe mbeta djep lirie frymë e shpirt Perëndie. Ti, që dje ma hëngre hakun hapma sot portën e pragun.


Kthema trollin Ilirian e mos dëgjo ujk e luan. Ma largo murin e pritës e m'lësho hisen e dritës!


Jam dhe do të jem në jetë sa të ndrijë dielli vetë. Se është Zoti, Perëndia, ndaj dhe rron Shqiptaria.

11 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page