top of page

Emin Koçiut, aktorit elbasanas
In memoriam (Emin Koçiut)*

Nga Fatmir Terziu


Kishte parë se si lind drita dhe fillon e ndreq lëvizjen lart, si lind një Mirëmëngjes në art një imagjinatë, një skenë, si lind një mal me një fjalë të pastër ndërsa sytë e tij u mbyllën të flenë Ai ende bën Teatër!

Ai tha: do qëndroj.

Të shihte se si gurgullima e Shkumbinit luan me Yllin e Mëngjesit Në të dalë të Krastës me fërshëllimën prej Shushice të misrit, se si kërcejnë zogjtë e Pyllit të Ri, si xhirrojnë kamerat e Gushtit dhe lentet që i mbetën në sy.

Dhe tha: jam me Ju. Kjo Botë më mungon këtu!

Elbasan 09 Gusht 2021

*EMIN KOÇIU (Nëntor 1957 - 27. Dhjetor 2012)

Aktor i Teatrit “Skampa”; regjisor dhe broadcaster i TV “Dardan”; intelektual i talentuar dhe ideator58 views0 comments

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page