top of page

Emigrantët që kalojnë Kanalin e La Manshit do të strehohen në Shqipëri


KRIZA E KANALIT: Emigrantët që kalojnë Kanalin e La Manshit me anije të vogla nga Franca për në Britani të madhe do të strehohen në Shqipëri me masat e reja të azilit


Hyrësit e paligjshëm do të fluturojnë 1.500 kilometra në një qendër në det të hapur në Ballkan, ndërsa kërkesat e tyre janë duke u përpunuar.


Zyrtarët në Londër dhe ata kryeqytetin shqiptar Tiranë thuhet se janë afër arritjes së një marrëveshjeje për qendrën e përpunimit. Ministrja e Brendshme Priti Patel shpreson se perspektiva do të pengojë ata që planifikojnë të bëjnë kalimin e rrezikshëm. Ajo tha se qeveritë "duhet të jenë në gjendje të marrin në konsideratë çdo mundësi të vetme" kur merren me azilkërkuesit. Zyrtarët në Londër dhe kryeqytetin shqiptar Tiranë thuhet se ishin afër arritjes së një marrëveshjeje për qendrën e përpunimit.


Shefi i shtabit të kryeministrit Boris Johnson, Dan Rosenfield është një shtytës kryesor i politikës dhe diplomatët e Foreign Office po ndihmojnë. Një zë i brendshëm tha: "Sekretarja e Brendshme e ka bërë të qartë se ajo dëshiron që kjo të ndodhë. Negociatat janë në një fazë teknike. Tani jemi në detajet e shkëlqyera siç janë vendndodhja dhe numrat e saktë." Krijimi i një qendre përpunimi jashtë shtetit është pjesë e Projektligjit të ri për Kombësinë dhe Kufijtë.

Propozimi vjen mes presionit në rritje për të vepruar pas një rekordi rekord prej 17,000 plus nga Britania e Madhe me hyrjen nga Franca deri më tani këtë vit.


The Sun: faqja 16

Ministrat gjithashtu duan të shkatërrojnë bandat e kontrabandës së njerëzve që kërkojnë mijëra paund për kalimet. Mbretëria e Bashkuar dhe Danimarka gjithashtu kanë zhvilluar bisedime për ndarjen e një qendre përpunimi në Ruandë në Afrikë. U zbulua një vit më parë se Qeveria po konsideronte krijimin e një të tille në Ishujt Ascension - 4,000 milje larg në Atlantikun e Jugut. Mbretëria e Bashkuar aktualisht nuk ka marrëveshje dypalëshe me shtetet e BE -së për kthimin e azilkërkuesve. Çështja e kalimit të emigrantëve shihet si shumë e dëmshme për Qeverinë.

30 deputetët konservatorë në të ashtuquajturin Grupi i Forcave Kufitare po kërkojnë veprim. Francës i janë premtuar 54 milionë funte për të ndihmuar në ndalimin e rrjedhës së kalimeve. Kohët e fundit u shfaqën pamjet e një stërvitjeje stërvitore që tregonte avionë të blinduar të përgatitur për të "rrotulluar" anijet me drejtim Anglinë.

Burimi: The Sun, 03/10/2021 faqja 2.47 views0 comments

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page