top of page

Elitat e zgjuara kanë shumë pak për të festuarKështu që Joe Biden ka fituar votën më të madhe popullore në historinë e SH.B.A. Ai ka mundur rekordin e 69.5 milion votave të Obamës në 2008. Por ja gjëja: po ashtu edhe Donald Trump. Trump tani ka siguruar votën e dytë më të madhe në historinë e republikës amerikane. Kjo është tepër domethënëse. Për katër vjet elitat kulturore dhe mediatike u tërbuan kundër Trump. Ata e kthyen atë në mishërimin e së keqes. E megjithatë 70 milion Amerikanë votuan për të. Kushdo që mendon se populizmi ka vdekur është në një zgjim të vrazhdë. Thjesht po shkon. Edhe pas Trump, dëshira e njerëzve të zakonshëm për të tronditur politikën dhe për ta detyruar atë të marrë seriozisht shqetësimet e tyre do të vazhdojë. Elitat e zgjuara kanë shumë pak për të festuar.

65 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page