top of page

Edhe gjatë kësaj krize, punëtorët duhet të luftojnëBeteja mbi pagat e punëtorëve Wetherspoons tregon se nuk mund të mbështetemi te shefat për të bërë gjënë e duhur.

Kur qeveria njoftoi mbylljen e pubeve, restoranteve dhe kafeneve, shumë prej nesh vajtuan. Për një numër të madh të popullatës, netët e së Premtes ose pasdite e së Dielës përcaktohen nga vizitat në lokal - shpesh një si Wetherspoons. Zinxhiri i lirë dhe i gëzuar ka qenë për ca kohë një element kryesor i jetës shoqërore të shumë njerëzve, të rinj dhe të moshuar, dhe ai tashmë është humbur në mënyrë të hidhur gjatë mbylljes së tanishme të shoqërisë.

Por askush nuk ka vuajtur më shumë nga mbyllja e Wetherspoons sesa stafi i saj, të cilëve u është thënë dy ditë pas mbylljeve se ata nuk do të paguheshin derisa kompania të kishte siguruar një grant nga qeveria, që vlerësohet të arrijë në fund të prillit.

Për të shtuar fyerjen ndaj dëmtimit, duket se mënyra kryesore e kontaktimit të stafit ishte përmes një video, e qarkulluar nga shefi i Wetherspoons Tim Martin. Ai po fliste me kamer, duke mbajtur në mënyrë jokalante një filxhan çaj, duke informuar stafin e tij se nuk do të paguheshin për më shumë se një muaj.

Në klip, ai shprehet se sa paguan taksat Wetherspoons - duke argumentuar se sa më shpejt që pubet e tij të rihapen, aq më mirë do të ishte për vendin. Cila shtron pyetjen pse një ndërmarrje e tillë e suksesshme nuk mund të përdorë fitimet e saj për të mbështetur fuqinë e saj të punës ndërsa pret pagimin e qeverisë. Wetherspoons ka një qarkullim vjetor prej 1.8biliardë £.

Ashtu si një djalë adoleshent duke hedhur të dashurën e tij sepse 'ajo duhet të gjejë dikë më mirë', Martin gjithashtu thotë se nuk do ta mbajë atë kundër forcës së tij të punës nëse vendosin të shkojnë dhe të punojnë për Tesco gjatë periudhës së 'pasigurisë', duke i siguruar ata që do të merrni zgjedhjen e parë të çdo pune pasi të hapen baret e tij.

Dhe nuk janë vetëm punëtorët që ndodhen pas barit, të cilët janë duke u mashtruar nga Wetherspoons. Një email dërguar furnitorëve, raportuar nga Footprint, kërkoi një ator moratorium për pagesa, derisa pubet të hapeshin, në atë pikë që ne synojmë të pastrojmë pagesa të papaguara, brenda një afati të shkurtër kohor ’.

Nëse jeni i tronditur nga kjo, nuk duhet të jeni. Veprimet e Martinit priten - jo më shumë sepse stafi i tij ka qenë prej kohësh paguar nën pagën e jetesës përpara se të ndodhte ndonjë prej tyre. Ajo që është më tronditëse është se shumë njerëz duket se besojnë se shumica e bizneseve menjëherë do të marrin masa për të mbrojtur stafin e tyre në këtë krizë.

Plani i kancelarit Rishi Sunak për të paguar bizneset për të mbrojtur pagat është me të vërtetë i pashembullt. Por me të vërtetë duke ndihmuar punëtorët kërkon shefat që bëjnë gjënë e duhur ndërkohë. Me kaq shumë diskutime në media për bizneset e vogla, duket se të gjithë kanë një fotografi të shefave si zonja të këndshme të quajtura Susan të cilat thjesht janë të dëshpëruar për të mbajtur mbajtjen e katër miqve që punësojnë për ta bërë atë gjatë kësaj periudhe mbylljeje.

Në fakt, situata e Tim Martin është po aq e mundshme që do të ndodhë. Bizneset qëndrojnë në biznes jo duke mbrojtur fuqinë e tyre të punës, por duke mbrojtur fitimet e tyre. Në këtë moment qeveria ka mbajtur pushtetin mbi atë që paguhet dhe kush nuk e ka në dorë pronarët e bizneseve dhe po shpreson që shefat të ndjehen zemërgjerë.

Në fund të fundit, as qeveria dhe as shefat nuk do të jenë shpëtimtarët tanë - u takon punëtorëve të mbrojnë dhe të kërkojnë që ata të paguhen në mënyrë të drejtë. Stafi i Wetherspoons ka arritur disi në këtë. ‘SpoonStrike’, një grup punëtorësh të mrekullueshëm të Wetherspoons të përfaqësuar nga Unioni i Bakers, Ushqimit dhe Aleatët e Punëtorëve të Aleatëve, kanë arritur të marrin kompaninë që të pajtohet të mbulojë pagat deri në pagimin e qeverisë në prill.

Por punëtorët janë ende duke luftuar për 100 përqind të pagës së tyre, dhe prapë do të përballen me potencialin e një uljeje të pagave prej 20 përqind kur të arrijnë këto fonde qeveritare. Humbja e 20 përqind të 8 per në orë nuk është e qëndrueshme - dhe ne duhet të qëndrojmë prapa tyre dhe çdo punëtor tjetër që është në gjendje të kërkojë që ata të paguhen plotësisht.

Vendi ka disa kohë të errëta dhe të frikshme përpara. Por një rreshtim argjendi i kësaj periudhe pasigurie dhe trazirash mund të jetë një realizim në emër të shumë punëtorëve që punët e tyre janë nënvlerësuar, të paguara dhe shumë më të rëndësishme sesa do t'i besonin shumë.

Nga stafi i barit deri tek arkëtarët, kujdestarët deri tek shoferet e shpërndarjes, punëtorët e fabrikës deri tek pastruesit, është koha që qeveria u bë për të kuptuar se kush drejton me të vërtetë këtë vend.

13 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page